Reklama

Bogdanka zwiększy dostawy węgla do Grupy Enea do 2017 r.

Grupa Kapitałowa Lubelskiego Węgla Bogdanka podpisała z Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. aneksy do obowiązujących umów wieloletnich, zwiększające - począwszy od 2017 roku - wolumeny dostaw Bogdanki do Grupy Enea.

Aneks do Umowy Wieloletniej II, obowiązującej od 2017 do 2036 r., rozszerza zakres współpracy pomiędzy obiema firmami należącymi do Grupy Enea. W wyniku zawarcia aneksu wartość całej Umowy Wieloletniej II, obowiązującej w latach 2017 - 2036, wyniesie 13,97 mld zł netto, tj. będzie o 24,20% wyższa od pierwotnych ustaleń zawartych w umowie podpisanej w styczniu 2012 roku. Ok. 64% ww. kwoty, tj. 8,95 mld zł netto przypada na lata 2017- 2025.

Aneks do Umowy Wieloletniej I, dotyczącej dostaw węgla dla potrzeb eksploatowanych bloków elektrowni (jest to umowa wypowiedziana przez Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. w sierpniu 2015 roku i wygasająca z końcem 2017 roku), określa cenę oraz wolumeny dostaw w latach 2016 - 2017. W wyniku zawarcia aneksu wartość całej Umowy Wieloletniej I obowiązującej w latach 2011 - 2017 wyniesie 4,64 mld zł netto, tj. o 8,19% mniej w stosunku do wcześniej szacowanej wartości.

Reklama

W wyniku zawarcia aneksów, łączna wartość (szacowana wg. cen bieżących) Umowy Wieloletniej I oraz Umowy Wieloletniej II w latach 2011 - 2036 wynosi około 18,61 mld zł netto.

LW Bogdanka od października 2015 roku jest istotną częścią łańcucha wartości GK Enea. Podpisane właśnie aneksy do umów wieloletnich są kolejnym krokiem w kierunku osiągnięcia optymalnej efektywności Grupy w obszarze wydobycie-wytwarzanie, głównie w perspektywie średnio- i długoterminowej. Będą stanowić solidny fundament do dalszego budowania zrównoważonego potencjału rozwojowego w tych obszarach oraz zwiększenia przewagi konkurencyjnej. Ścisła współpraca i dalsza integracja LW Bogdanka w ramach Grupy to korzyści biznesowe dla wszystkich stron, a długoterminowe zabezpieczenie paliwa na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej to również większe bezpieczeństwo dostaw energii dla naszych klientów - powiedział Piotr Adamczak Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych ENEA S.A.

Podpisanie aneksów do umów wieloletnich, zwiększających dostawy do Enei, potwierdza korzyści jakie wiążą się dla Bogdanki z wejściem do Grupy Enea i budowaniem wspólnie nowoczesnego koncernu surowcowo-energetycznego. Większy wolumen dostaw do naszej spółki-matki oznacza wyższe bezpieczeństwo poziomów wydobycia w LW Bogdanka, oraz umocnienie pozycji rynkowej naszej firmy w obecnej trudnej sytuacji na polskim rynku węgla. Podpisane aneksy jeszcze bardziej wzmacniają relacje biznesowe obu firm, tym razem już w ramach jednej grupy kapitałowej: Bogdanka od lat jest najważniejszym dostawcą dla Enei, a Enea - największym klientem Bogdanki - powiedział Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

- - - - -

LW BOGDANKA - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Lubelski Węgiel BOGDANKA S.A. jest najnowocześniejszą i jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce. W 2015 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,5 mln ton.

LW BOGDANKA prowadzi działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Kopalnia BOGDANKA zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW BOGDANKA to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych. LW Bogdanka SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. od lipca 2009 roku. Od października 2015 roku LW Bogdanka S.A. wchodzi w skład Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego.

Opr. KM

Dowiedz się więcej na temat: 2017 | R. | węgiel | oo | Enea Wytwarzanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »