Reklama

BPH w III kw. wypracował zysk rzędu 36,8 mln zł

Zysk netto grupy Banku BPH w trzecim kwartale 2010 roku wyniósł 36,8 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Bank zapowiadał wcześniej, że w III kwartale będzie miał stratę netto.

Ankietowani przez PAP analitycy spodziewali się straty na poziomie 15 mln zł. Oczekiwania czterech analityków co do straty banku w III kwartale wahały się od 1 mln do 27,6 mln zł, przy średniej oczekiwań 15 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w III kwartale wyniósł 347,7 mln zł, a wynik z prowizji 193,8 mln zł.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w trzecim kwartale 2010 roku 189 mln zł.

Bank BPH spodziewa się spadku wskaźnika C/I do 50-55 proc. w 2012 roku

Bank BPH spodziewa się, że w 2012 roku jego wskaźnik kosztów do dochodów spadnie do poziomu 50-55 proc.. W 2011 roku bank chce wykazywać zysk netto w każdym z czterech kwartałów, a w czwartym kwartale 2010 roku zysk netto na być na poziomie z trzeciego, czyli wyniesie około 37 mln zł - poinformował w poniedziałek pełniący obowiązki prezesa Banku BPH Richard Gaskin.

Reklama

- Kontynuujemy działania związane z redukcją kosztów, spodziewamy się też niższych kosztów związanych z odpisami na utratę wartości kredytów dzięki dalszej poprawie naszego portfela kredytowego. Spodziewamy się, że w 2012 roku nasz wskaźnik kosztów do dochodów spadnie do 50-55 proc. - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami p.o. prezesa banku Richard Gaskin.

Zgodnie z wcześniej przyjętą strategią Bank BPH planował zejście wskaźnika poniżej 60 proc. w 2012 roku.

W trzecim kwartale 2010 roku Bank BPH zanotował 36,7 mln zł zysku netto. Wynik jest dużo lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się straty średnio na poziomie 15 mln zł. Sam bank zapowiadał wcześniej, że w trzecim kwartale będzie jeszcze miał stratę netto, a powrót do zysków miał nastąpić dopiero w czwartym kwartale.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników trzeciego kwartału. Powróciliśmy do zyskowności kwartał wcześniej niż się spodziewaliśmy. Zaostrzona polityka kredytowa przyczyniła się do spadku kosztów ryzyka, spadły też koszty ogólne - powiedział Gaskin.

W czwartym kwartale 2010 roku Bank BPH spodziewa się zysku netto na poziomie zbliżonym do tego, który osiągnął w trzecim kwartale.

Bank BPH planuje też, że jego przychody w IV kwartale będą wyższe niż w III kwartale 2010 roku, kiedy wyniosły 558 mln zł. Zgodnie z planami odpisy, jakie zawiąże BPH w IV kwartale będą niższe niż w III kwartale, kiedy wyniosły 189 mln zł. Koszty banku w ostatnim kwartale 2010 roku w ujęciu kwartalnym mają wzrosnąć. Wskaźnik kosztów do dochodów będzie na lepszym poziomie niż w III kwartale, kiedy wyniósł on 63 proc.

2011 rok Bank PBH chce zakończyć dodatnim wynikiem na poziomie netto.

- W przyszłym roku każdy z kwartałów ma przynosić zysk netto - zapowiedział Gaskin.

Gaskin poinformował, że w pierwszej połowie 2011 roku bank zajmie się opracowaniem trzyletniej strategii.

- W tym roku skoncentrowaliśmy się na powrocie do zyskowności banku. Widzimy, że podjęte przez nas działania przynoszą efekty. W pierwszym i drugim kwartale zajmiemy się przygotowaniem planu na trzy kolejne lata - powiedział.

Koszty ryzyka Banku BPH w trzecim kwartale 2010 roku obniżyły się o 28 proc. i wyniosły 189 mln zł, a po trzech kwartałach tego roku wynoszą 702 mln zł.

Skonsolidowane dochody na działalności bankowej wzrosły o 1 proc. kw./kw. do 558 mln zł. Wynik odsetkowy stanowił w trzecim kwartale 62 proc. dochodów na działalności bankowej i wyniósł 348 mln zł. Dochody z opłat i prowizji wzrosły o 1 proc. kw./kw. i wyniosły 194 mln zł.

Koszty działania i ogólnego zarządu spadły kw./kw. o 36 proc. Spadek był tak duży z powodu wysokiej bazy (w drugim kwartale bank utworzył jednorazową rezerwę na restrukturyzację w wysokości 143 mln zł). Bez tej pozycji koszty banku w trzecim kwartale spadły o 31,8 mln zł.

Skonsolidowane aktywa banku na koniec września wyniosły 36,1 mld zł i były o 2 proc. wyższe w porównaniu z końcem 2009 roku.

Zgodnie z założeniami strategii Bank BPH koncentruje się na zwiększeniu działalności w segmencie bankowości korporacyjnej, w tym usług dla średniej wielkości klientów korporacyjnych oraz firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W trzecim kwartale bank pozyskał 75 nowych klientów korporacyjnych i ma na koniec trzeciego kwartału 1659 klientów.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »