Były szef SLD sprawdzi się w nowej branży. Ma nadzorować modowego giganta

Wojciech Olejniczak, były przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) i minister rolnictwa w latach 2003-2005, został kandydatem na członka rady nadzorczej spółki VRG, właściciela takich marek jak m.in. Vistula, Wólczanka czy W. Kruk. Zgłosił go jeden z udziałowców koncernu modowego, Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień". Były polityk jest związany z państwowym gigantem ubezpieczeniowym od lutego bieżącego roku. Zasiada w radzie nadzorczej PZU.

Spółka VRG S.A. w swoim komunikacie giełdowym wskazała, że akcjonariusz spółki - Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień", reprezentowany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU S.A, zgłosił dwie kandydatury do rady nadzorczej. To Adam Pers oraz Wojciech Olejniczak. 

Adam Pers ma trafić do koncernu modowego wprost z mBanku, gdzie od 2017 r. pełni rolę wiceprezesa zarządu ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. Cała jego kariera jest związana z sektorem bankowym. Druga kandydatura wydaje się jednak ciekawsza. Wojciech Olejniczak przez lata był czynnym politykiem związanym z lewicą. Był m.in. posłem na Sejm (2001-2009), europosłem (2009-2014), ministrem rolnictwa u schyłku rządów SLD (2003-2005), a także przewodniczącym tego ugrupowania w latach 2005-2008. 

Reklama

Były szef SLD odnajduje się na politycznej emeryturze. Olejniczak ma dostać kolejną pracę

Wojciech Olejniczak wycofał się z działalności politycznej w 2014 roku, gdy nie zdobył reelekcji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Odnalazł się wówczas jako doradca i menedżer w państwowych spółkach oraz instytucjach. W latach 2015-2016 był doradcą prezesa NBP Marka Belki, zaś w latach 2016-2019 dyrektorem departamentu Biznes Agro w Alior Banku. 

Od lutego 2024 roku były szef SLD ponownie jest związany ze spółką Skarbu Państwa. Został wówczas członkiem rady nadzorczej największego ubezpieczyciela w Polsce - PZU.

To właśnie z ramienia spółki-córki ubezpieczyciela Olejniczak ma trafić do VRG SA. W nowym miejscu pracy przyjdzie mu nadzorować kilka znanych marek modowych. W skład koncernu wchodzą takie firmy jak Vistula, Wólczanka, Bytom czy Deni Cler. Portfolio spółki uzupełnia także jubiler W. Kruk. 

W komunikacie giełdowym nie wskazano, jakie dokładnie zadania czy funkcje przypadną nowym członkom rady nadzorczej. Podkreślono natomiast, że obaj panowie spełniają wszelkie niezbędne kryteria, by takie stanowiska piastować. Walne zgromadzenie VRG zaplanowano na środę, 26 czerwca. To właśnie tego dnia kandydatury Wojciecha Olejniczaka i Adama Persa zostaną poddane pod głosowanie. 

Zgodnie z danymi opublikowanymi na stronie internetowej VRG, Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" oraz Dobrowolny Fundusz Emerytalny PZU posiadają 19,44 proc. akcji spółki i są drugim pod względem wielkości udziałowcem. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | Wojciech Olejniczak | członek rady nadzorczej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »