Były szef SLD wraca do gry. Ma objąć eksponowane stanowisko w PZU
W czwartek, 15 lutego, ma odbyć się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA, podczas którego zostaną podjęte ważne decyzje kadrowe. Skarb Państwa w środę zgłosił kandydatów do rady nadzorczej największego polskiego ubezpieczyciela. Wśród nich znalazł się m.in. były szef SLD Wojciech Olejniczak, który w latach 2016-2019 zajmował dyrektorskie stanowisko w Alior Banku.
Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) w czwartkowym komunikacie poinformował, że Skarb Państwa zgłosił do rady nadzorczej następujących kandydatów: Wojciech Olejniczak, Michał Jonczynski, Adam Uszpolewicz, Anita Elżanowska, Michał Bernaczyk, Filip Gorczyca, Andrzej Kaleta, Małgorzata Kurzynoga, Anna Machnikowska.
W wymienionej wyżej grupie osób szczególną uwagę zwraca Wojciech Olejniczak, w latach 2005-2008 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Olejniczak otrzymał pozytywną opinię rady ds. spółek Skarbu Państwa i tym samym jest brany pod uwagę przy obecnym obsadzaniu stanowisk menedżerskich w podmiotach kontrolowanych przez państwo.
Od 2015 r. Wojciech Olejniczak związany był z sektorem finansowym, najpierw jako doradca prezesa NBP, a następnie, w latach 2016-2019, zajmował dyrektorskie stanowisko w Alior Banku (jego największym akcjonariuszem jest właśnie PZU). Odpowiadał tam za tzw. segment agro, czyli kredyty dla klientów z sektora rolno-spożywczego i przetwórczego.
Wcześniej, w latach 2003-2005, Wojciech Olejniczak był ministrem rolnictwa odpowiedzialnym za wprowadzenie Polski do systemu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.
Był też posłem do Parlamentu Europejskiego (2009-2014) oraz posłem na Sejm RP (2001-2009).
Zmiany we władzach największego polskiego ubezpieczyciela nastąpią po zaplanowanym na 15 lutego nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (NWZA).
W mediach już w styczniu pojawiały się spekulacje, że prezesem PZU mógłby zostać Andrzej Klesyk (szefował spółce w latach 2007-2015) lub Jakub Karnowski. Ten drugi wiele lat temu był asystentem, a potem szefem gabinetu politycznego Leszka Balcerowicza, ówczesnego wicepremiera i ministra finansów. Następnie trafił do Narodowego Banku Polskiego oraz Banku Światowego. Za czasów rządu PO-PSL, w latach 2012-2015, był prezesem Polskich Kolei Państwowych (PKP).
***