BZ WBKA z emisją połączeniową?

Banki planujące kupić BZ WBK od Irlandczyków chcą uniknąć ogłoszenia wezwania na wszystkie akcje. Zarząd PKO BP zamierza "docenić" mniejszościowych akcjonariuszy instytucji przy emisji połączeniowej.

Banki planujące kupić BZ WBK od Irlandczyków chcą uniknąć ogłoszenia wezwania na wszystkie akcje. Zarząd PKO BP zamierza "docenić" mniejszościowych akcjonariuszy instytucji przy emisji połączeniowej.

Prawo bankowe zaszkodzi AIB. Irlandzcy właściciele BZ WBK obawiają się, że do końca roku nie uda im się sprzedać banku. Przeszkodą mogą się okazać nowe przepisy polskiego prawa bankowego i zapowiadane zmiany w ustawie o rynku kapitałowym.

Santander traci punkty w wyścigu o BZ WBK.

Hiszpanie, którzy byli jedynymi pretendentami do brytyjskiej części biznesu od AIB, właściciela BZ WBK, mają silnego rywala. Jest nim angielski miliarder Richard Branson, właściciel Virgin Group. Tymczasem wykupienie za jednym zamachem przez Santandera cennych aktywów AIB w Polsce i nierentownych w USA i Wielkiej Brytanii miało być argumentem przemawiającym na korzyść Hiszpanów w walce o BZ WBK.

Reklama

_ _ _

BNP Paribas SA, PKO Bank Polski SA i Banco Santander SA złożyły oferty na pakiet 70 proc. BZ WBK, wystawiony na sprzedaż przez Allied Irish Banks - podaje źródło zbliżone do transakcji, cytowane przez agencję Bloomberg.

Wcześniej w mediach we Francji pojawiały się sugestie o wycofaniu się BNP Paribas z boju o BZ WBK. Analitycy oceniają, że AIB może uzyskać z transakcji nawet 2,4 mld euro. Bank chce do końca roku pozyskać 7,4 mld euro, aby poprawić swoją pozycję kapitałową. Prezes AIB Colm Doherty podał, że AIB ma nadzieję na zakończenie transakcji sprzedaży zarówno pakietu BZ WBK, jak i 22 proc. amerykańskiego banku M&T "nie później niż do końca września". AIB Corporate Finance i Morgan Stanley & Co. doradzają AIB w sprawie sprzedaży.

_ _ _

Największa irlandzka grupa bankowa, AIB (Allied Irish Banks) w pierwszym półroczu 2010 r. miała największą w historii stratę przed opodatkowaniem, wynoszącą ponad 2 mld euro - dwa razy większą niż w analogicznym okresie przed rokiem - donosi w środę telewizja RTE.Na operacjach w Irlandii AIB stracił 2,3 mld euro. Jego brytyjskie operacje miały stratę w wysokości 55 mln funtów, zaś polskie 560 mln zł zysku.

AIB jest właścicielem ponad 70 proc. udziałów banku BZ WBK w Polsce, które zamierza sprzedać, by zgromadzić kapitał na dokapitalizowanie się.

PKO BP i BNP Paribas są na krótkiej liście na udziały BZ WBK, podał wcześniej Bloomberg.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | Santander Bank Polska | BNP | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »