Cena ropy najwyżej od 2018 roku!
Zwyżki notowań ropy na globalnych giełdach paliw nie wyhamowują - benchmarkowa ropa Brent na ICE przekroczyła poziom 80 USD za baryłkę - po raz pierwszy od X 2018 r. WTI na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje już ponad 76 USD. Zapasy ropy maleją, a jej podaż nie może sprostać popytowi - informują maklerzy.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 76,07 USD, wyżej o 0,55 proc.
Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 80,14 USD za baryłkę, wyżej o 0,77 proc., po wzroście wcześniej do 80,35 USD/b.
Ceny ropy rosną w reakcji na mocne ożywienie globalnego popytu na paliwa - po wprowadzeniu na świecie szczepionek przeciwko koronawirusowi.
Na rynkach jest coraz więcej optymistycznych prognoz banków i analityków dotyczących jeszcze wyższych notowań ropy w sytuacji rosnących cen gazu ziemnego, co może skłonić odbiorców do szukania alternatywy, a taką może być właśnie ropa naftowa.
Analityk Commonwealth Bank of Australia Vivek Dhar uważa, że popyt na ropę na świecie może wzrosnąć o 500 tys. baryłek dziennie, ponieważ wysokie ceny gazu ziemnego wymuszają zmianę źródeł energii.
Tymczasem kraje kartelu OPEC i jego sojusznicy, w tym Rosja, z zachowaniem dużej ostrożności zmniejszają ograniczenia w dostawach swojej ropy, a to powoduje coraz trudniejsze warunki podażowe na rynkach paliw.
We wtorek OPEC opublikuje swoją prognozę "World Oil Outlook", w której nakreśli oceny grupy dotyczące sytuacji na rynku ropy.
"Wygląda na to, że rajd cenowy ropy nadal ma kilka +nóg+" - mówi tymczasem John Driscoll, główny strateg JTD Energy Services Pte.
"Fundamenty na rynkach ropy są nadal dość mocne, a popyt się ożywia. Na razie nie widać żadnych sygnałów, aby wzrosty cen na rynkach ropy miały się skończyć" - dodaje.
Analitycy Goldman Sachs podwyższyli prognozy cen Brent o 10 USD - do 90 USD za baryłkę. Dodali, że OPEC+ nie jest w stanie przywrócić równowagi na rynku ropy.
"Deficyt na rynkach ropy nie zostanie +odwrócony+ w nadchodzących miesiącach, ponieważ jego skala przytłacza zarówno chęci, jak i zdolności OPEC+ do zwiększenia dostaw" - wskazują analitycy Goldman Sachs.
Koncern BP szacuje, że globalne zużycie ropy powróci na świecie do poziomów sprzed pandemii w III kw. 2022 roku. "Oczekuje się, że popyt na ropę wzrośnie średnio o 3,8 mln baryłek dziennie" - powiedział prezes BP Singapore Eugene Leong. Od początku 2021 r. ropa w USA zdrożała o ponad 80 proc.
Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie niewiele się zmieniają. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany w pobliżu 9.362,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy. Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 0,04 proc. do 4,2880 USD za funt.
Na rynek docierają niepokojące informacje z Peru, gdzie będzie konieczne wstrzymanie działania kopalni miedzi Las Bambas. Firma MMG Ltd. poinformowała w komunikacie, że będzie zmuszona w tym tygodniu wstrzymać pracę w swojej kopalni miedzi w Peru - Las Bambas - ponieważ lokalne blokady na drogach utrudniają transport.
MMG Ltd. wskazała, że trwające protesty w Peru hamują ruch w zaopatrzeniu i przemieszczaniu się ludzi. Firma dodała, że utrudnione są z tego powodu dostawy koncentratu miedzi i jego sprzedaż.
Rolnicy w peruwiańskiej prowincji Chumbivilcas blokują drogę, nazywaną "górniczym korytarzem", którą transportowane są m.in. surowce mineralne. Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 30 USD i kosztowała 9.362,00 USD za tonę.