Ceny surowców pod presją

Ceny surowców pod presją, nastroje na rynkach paliw wpływa zaostrzający się kryzys zdrowotny w Europie i mocniejszy od prognoz wzrost amerykańskich zapasów ropy - informują maklerzy.

Ceny ropy w USA blisko 4-tygodniowego minimum

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,60 USD, wyżej o 0,59 proc.

Ropa Brent w dostawach na XII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 39,24 USD za baryłkę, wyżej o 0,31 proc.

Inwestorów niepokoi fakt, że Niemcy i Francja - dwie największe gospodarki w Europie - zamykają swoje gospodarki na co najmniej miesiąc, aby powstrzymać rozpowszechnianie się Civid-19.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych zgodzili się w środę co do wprowadzenia kolejnych ograniczeń w związku z dramatycznie rosnącą liczbą infekcji koronawirusa.

Reklama

Zgodnie z ustaleniami w miejscach publicznych będą mogli wspólnie przebywać członkowie tylko dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie dziesięć osób. Restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby mają być zamknięte od 2 listopada do końca listopada. Stołówki będą nadal otwarte.

Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte, pomimo gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wystąpienia telewizyjnego w środę wieczorem poinformował, że po konsultacjach politycznych i medycznych władze podjęły decyzję o wprowadzeniu kwarantanny narodowej od piątku w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Szkoły pozostaną jednak otwarte, podobnie jak miejsca pracy oraz większość sklepów. Zamknięte będą natomiast bary i restauracje. Do tego każde wyjście z domu musi być uzasadnione celami zawodowymi, medycznymi albo opieką nad innymi.

Tymczasem zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ub. tygodniu o 4,32 mln baryłek - podał w środę w oficjalnym raporcie amerykański Departament Energii (DoE).

To najmocniejszy wzrost zapasów surowca za Oceanem od lipca i niemal trzy razy mocniejsza zwyżka od prognoz analityków. - Poziom zapasów ropy rośnie w obliczu słabnącego tła gospodarczego - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. - Spodziewam się, że kraje sojuszu OPEC+ opóźnią planowany od początku 2021 r. wzrost podaży ropy o 3 miesiące - do kwietnia - dodaje.

Ropa w USA na NYMEX staniała na zakończenie poprzedniej sesji 5,5 proc. Od początku października ropa w USA staniała o ok. 7 proc.

ROPA CRUDE

63,64 +1,69 2,73% akt.: 13.05.2025, 22:58
  • Max 63,90
  • Min 61,65
  • Stopa zwrotu - 1T 8,34%
  • Stopa zwrotu - 1M 0,81%
  • Stopa zwrotu - 3M -12,97%
  • Stopa zwrotu - 6M -8,81%
  • Stopa zwrotu - 1R -20,73%
  • Stopa zwrotu - 2R -11,56%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast
PAP
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »