Co czeka klientów po fuzji BPH z Aliorem?

Alior finalizuje fuzję operacyjną po przejęciu Banku BPH, czyli przełączanie systemów na jedną platformę. Po tej operacji wszyscy klienci będą mieć dostęp do tych samych usług, niezależnie czy wcześniej byli w Aliorze czy BPH.

Zanim to się stanie, będzie weekendowa przerwa w dostępie do kont. Dzisiaj, w piątek 24 marca, zostaną wyłączone systemy bankowości internetowej i mobilnej: o godz. 14.30 system BusinessNet dla klientów biznesowych, o godzinie 17.10 system Sez@m dla klientów indywidualnych i Biura Maklerskiego przejętego z Banku BPH, a o godzinie 23.00 bankowość internetowa i mobilna dla pozostałych klientów Alior Banku, w tym klientów Biura Maklerskiego, Kantoru Walutowego i T-Mobile Usługi Bankowe.

Jeśli płacić to kartami Mastercard i Visa

Nie będzie można realizować przelewów, płatności internetowych (dotyczy to również szybkich płatności "Płacę z Alior Bankiem" oraz "Przelew z BPH" w sklepach internetowych oraz na portalach aukcyjnych) ani korzystać z innych usług bankowości elektronicznej, takich jak płatności BLIK.W tym czasie bank nie będzie obsługiwać wniosków internetowych dotyczących sprzedaży produktów i sprzedaży ratalnej w internecie i sklepach tradycyjnych.

Reklama

Będzie można natomiast bez problemu płacić kartami płatniczymi Mastercard i Visa, a także kartami Kantoru Walutowego oraz T-Mobile Usługi Bankowe, a także wypłacać gotówkę z bankomatów.

Od poniedziałku rano (27 marca) dostęp do usług ma być przywrócony. Od tego momentu klienci ex-BPH się będą logować już do systemów bankowości internetowej Aliora i korzystać z całej sieci oddziałów czyli blisko 800 punktów.

Nowe loginy i hasła do bankowości Aliora dostępnej od 27 marca, klienci mogą sprawdzić już teraz, logując się do dotychczasowego systemu bankowości Sezam. Na ekranie wyświetli się instrukcja wraz z informacją o identyfikatorze i haśle.

Tylko część klientów będzie musiała mieć nadany nowy identyfikator, bo zostanie zmieniony tylko wtedy, gdy taki sam istnieje już w bazie Alior Banku (czyli jeśli identyfikator jest już zajęty przez innego klienta). Natomiast te osoby, które korzystają lub korzystały w przeszłości z usług Aliora, będą się logować identyfikatorem, jaki już mają w bazie. W przypadku haseł, sytuacja może się różnić dla poszczególnych grup klientów.

Będą one albo przenoszone i następnie zostanie wymuszona przez system zmiana hasła, lub (jeśli nie zostanie przeniesione), to hasło startowe zostanie wysłane SMS-em i następnie wymuszona zostanie jego zmiana.

W przypadku osób, które korzystały wcześniej z bankowości Aliora czyli grupy klientów "wspólnych" nadal będzie obowiązywać stare hasło. W związku z ujednoliceniem produktów, usług i systemów, konta osobiste przeniesione z Banku BPH otrzymają nowe nazwy. Maksymalne Konto zmieni się w Konto Najwyższej Jakości, Sezam Student i Sezam Junior przekształci się w Konto Internetowe.

Inne zwyczaje korzystania z bankomatów

Jednocześnie klientów dawnego BPH po połączeniu będą obowiązywać nowe regulaminy oraz taryfy opłat i prowizji.

Jak zapewniają przedstawiciele Aliora, w przypadku większości typów rachunków klienci zapłacą tyle samo, a w kilku przypadkach mniej np. opłata za Konto Maksymalne spadnie z 19,99 zł (anulowana opłata w przypadku wpływu w wysokości 7,5 tys. zł), do 12 zł (opłata zniesiona w przypadku wpływu powyżej 2,5 zł).

Konta Sezam Student i Sezam Junior będą korzystniejsze dla klientów po migracji, bo będą za 0 zł, bez wymagań dodatkowych. Klient ex-BPH posiadający konto Złoty Sezam zaoszczędzi np. 5 złotych miesięcznie na samej opłacie za prowadzenie rachunku.

Jednocześnie posiadacze kont dawnego BPH muszą się przestawić na inne zwyczaje korzystania z bankomatów, bo dla większości rachunków, darmowe będą już tylko wypłaty z urządzeń Aliora oraz Euronetu, a w pozostałych dla większości kont będą wprowadzone opłaty. Jak wygląda to na przykładzie konta Srebrny Sezam, które po migracji przekształci się w Konto Srebrne?

Opłata za samo prowadzenie rachunku się nie zmieni i nadal będzie wynosić 9,99 zł. Karta do tego konta kosztowała 29,99 zł rocznie oraz 3 zł miesięcznie (anulowane po 4 transakcjach bezgotówkowych), a będzie kosztowała tylko 4 zł miesięcznie (opłata anulowana na tych samych warunkach).

Czyli koszt używania karty będzie niższy, ale dotychczas wszystkie wypłaty z bankomatów krajowych były darmowe, to po migracji bez opłat będzie można pobrać gotówkę jedynie w maszynach Aliora oraz Euronetu, a w pozostałych przy Srebrnym Koncie każdorazowo trzeba będzie zapłacić 6 zł. Na pocieszenie ze wszystkich bankomatów za granicą będzie można korzystać za darmo.

Wprowadzenie opłat za korzystanie z bankomatów obcych (poza własnymi i siecią Euronet) idzie w kierunku ujednolicenia cennika za podobne operacje wykonywane przez dotychczasowych klientów Aliora.

Wszyscy klienci exBPH będą mogli korzystać z wcześniej niedostępnych funkcji i usług, będą mieć m.in. możliwość wykonywania płatności mobilnych BLIK oraz Android Pay (płatności zbliżeniowe telefonem).

Klienci zyskają też możliwość wykonywania przelewów błyskawicznych, poza tym operacje będą realizowane także siedem dni w tygodniu (w ex-BPH w weekendy nie były realizowane przelewy wewnętrzne np. spłata karty kredytowej z rachunku w tym samym banku).

Uwaga: Nowe numery rachunków

Wszyscy klienci przejęci z Banku BPH otrzymają nowe numery rachunków bankowych, ale co ważne dotychczasowe będą aktywne jeszcze przez dwa lata.

Oznacza to, że można będzie wpłacać pieniądze na rachunek przy wykorzystaniu zarówno starego, jak i nowego numeru rachunku bankowego. Analogicznie, spłata kredytu i spłata zadłużenia karty kredytowej będzie mogła następować zarówno na nowy, jak i na dotychczasowy numer rachunku kredytowego. Natomiast w danych przelewów wychodzących z banku prezentowany będzie wyłącznie nowy numer rachunku.

Bank przestrzega też klientów, przypominając, że nigdy nie wysyła SMS-em, e-mailem, ani w żaden inny sposób linków z żądaniem potwierdzenia jakichkolwiek danych czy aktywacji nowego systemu.

Przypomnijmy, że Alior przejął podstawową działalność Banku BPH, ale bez kredytów hipotecznych oraz TFI.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »