Comarch pnie się do góry
Comarch pokonuje tuzy branży IT i zajmuje miejsce na podium wśród producentów systemów ERP Comarch dynamicznie zwiększa sprzedaż systemów ERP i konsekwentnie buduje mocną pozycję wśród dostawców na rynku polskim.
W 2015 roku sprzedaż wyniosła 141 486 tys. PLN, co stanowi wzrost o 20 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
Według tegorocznego rankingu TOP 200 Computerworld, krakowska firma jest największym polskim producentem systemów ERP a drugim w klasyfikacji ogólnej.
Liderem wciąż pozostaje SAP. Ale jego sprzedaż w 2015 roku była wyższa od wyniku Comarch jedynie o kilkanaście mln zł.
Comarch od 2013 roku podwoił swój wynik jeśli chodzi o wysokość sprzedaży systemów ERP. Trzy lata temu wygenerował 62 388 tys. PLN, co wówczas dawało mu piąte miejsce wśród dostawców na rynku polskim. W 2014 wartość ze sprzedaży rozwiązań dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw wzrosła o 50 proc. i osiągnęła poziom 93 971 tys. PLN i lepsi wówczas byli tylko SAP, Oracle i Asseco Business Solutions. Autorzy raportu TOP 200 Computerworld za 2015 rok wskazują, że Comarch obecnie jest drugą siłą na rynku polskim.
Drugie miejsce wśród dostawców systemów ERP to ogromny sukces, ale nie zaskoczenie. O tym jak długą drogę przeszliśmy, najlepiej świadczą liczby. Jeszcze niedawno nasza roczna sprzedaż ERP wynosiła kilkanaście milionów złotych rocznie, obecnie fakturujemy tyle z samej chmury.
W ubiegłym roku udało nam się zwiększyć sprzedaż aż o 20 proc. do 141,5 mln zł. Zrzuciliśmy z podium takie tuzy wśród firm IT jak Oracle oraz Asseco Business Solutions i teraz wyprzedza nas tylko SAP - mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch i dyrektor Sektora ERP.
Comarch wykazuje największą dynamikę wzrostu sprzedaży wśród czołowych dostawców systemów ERP. Zgodnie z danymi zawartymi w TOP 200 Computerworld sprzedaż w Asseco Business Solutions wzrosła w 2015 roku o 7,2 proc. w porównaniu do 2014, z kolei SAP i Oracle zaliczyli spadki, odpowiednio o 5 proc i 11 proc.
Tak dynamicznie rosnąca pozycja Comarch w sektorze ERP to efekt ciągłego inwestowania w rozwój produktów zgodnie z najnowszymi trendami. Specjaliści Comarch już kilkanaście lat temu rozpoczęli pracę nad oprogramowaniem w chmurze.
Od wielu lat Comarch rozwija rdzenne systemy ERP o kolejne rozwiązania: aplikacje mobilne, narzędzia e-commerce oraz business intelligence. Na początku 2014 roku krakowski producent stworzył otwartą Społeczność Użytkowników, w której każdy klient może zgłosić swój pomysł na rozwój oprogramowania i wymieniać się wiedzą z innymi użytkownikami. Już teraz produkty Comarch wpisują się w najnowsze trendy Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy.
Comarch istnieje od 23 lat. Przez ten czas zbudowaliśmy pozycję lidera w branży IT i bez kompleksów rywalizujemy z największymi światowymi graczami - podkreśla Zbigniew Rymarczyk.
Comarch koncentruje swą działalność na projektowaniu, wykonywaniu i dostarczaniu systemów informatycznych, obejmujących oprogramowanie, sprzęt komputerowy i sieciowy, usługi wdrożeniowe, szkoleniowe i eksploatacyjne.
Rozwiązania Comarch ERP zgodne z wytycznymi Jednolitego Pliku Kontrolnego
Oprogramowania Comarch ERP mają już funkcjonalność Jednolitego Pliku Kontrolnego i są zgodne z przepisami Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy, którzy posiadają aktualne gwarancje Comarch ERP mogą korzystać z nowego rozwiązania bez żadnych dodatkowych opłat. Podobnie jak użytkownicy systemu w chmurze Comarch Cloud.
Comarch udostępnił już funkcjonalności JPK w systemach: Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, Comarch Egeria oraz Comarch ERP Optima.
W pierwszej kolejności obowiązek generowania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego obejmie duże przedsiębiorstwa. Od 1 lipca przedsiębiorcy są zobligowani do dostarczania JPK zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT. Oznacza to, że pierwszy plik muszą złożyć już 25 sierpnia. Z kolei mali i średni przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem generowania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla ewidencji VAT od stycznia 2017 r. Natomiast od stycznia 2018 r. obowiązek ten dotyczyć będzie również mikroprzedsiębiorców.
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego do polskiego prawa podatkowego to ogromna zmiana zarówno dla przedsiębiorców, jak i producentów systemów księgowo-podatkowych. Specjaliści Comarch od kilku miesięcy pracowali nad nowymi wersjami systemów uwzględniającymi wchodzące w życie przepisy i teraz nasi klienci mogą w bezpieczny i wygodny sposób generować pliki JPK oraz przesyłać je do urzędu skarbowego - mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch oraz dyrektor Sektora ERP.
Obecnie trwają prace nad aktualizacją oprogramowań Comarch Klasyka oraz Comarch ERP XT. System Klasyka będzie gotowy na zmiany związane z wprowadzeniem JPK jeszcze w lipcu 2016 roku, natomiast Comarch XT do końca tego roku.
Od 1 lipca duże przedsiębiorstwa obligatoryjnie muszą przesyłać dane zawierające strukturę JPK_VAT czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Składana jest bez wezwania, co miesiąc wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. Z kolei dane z ksiąg rachunkowych (JPK_KR), wyciągi bankowe (JPK_WB), obrót magazynowy (JPK_MAG), faktury VAT (JPK_FA), składane są tylko na wezwanie urzędu skarbowego w ramach czynności kontrolnych.
Udostępnienie nowych wersji nie oznacza, że zakończyliśmy prace nad JPK. Już teraz Ministerstwo Finansów zapowiada, że struktury będą stopniowo rozszerzane o kolejne elementy: raporty z kas rejestrujących, paragony oraz księgi i dowody dotyczące rozliczania podatku akcyzowego. Systemy też muszą być na to gotowe. Dlatego stale monitorujemy zmiany w przepisach oraz konsultujemy je z ministerstwem - zapewnia Zbigniew Rymarczyk.
Więcej w : https://www.comarch.pl/erp/zmiany-prawa/jednolity-plik-kontrolny/
oprMZB