Czterokrotnie większa sprzedaż nieruchomości komercyjnych w Polsce

Dalsze 5,8 mld USD pozyskały fundusze akcji rynków wschodzących w trzecim tygodniu października. Dodatkowe 1,4 mld USD pozyskały fundusze obligacji z emerging markets. To jednak nie wystarczyło do kontynuacji zwyżek na giełdach krajów rozwijających się.

Dalsze 5,8 mld USD pozyskały fundusze akcji rynków wschodzących w trzecim tygodniu października. Dodatkowe 1,4 mld USD pozyskały fundusze obligacji z emerging markets. To jednak nie wystarczyło do kontynuacji zwyżek na giełdach krajów rozwijających się.

Kolejne miliardy dolarów trafiły do funduszy akcji z emerging markets

Nieco w tym tygodniu straciły. Oczywiście za wcześnie jest jeszcze wyciągać z tego wnioski o końcu passy, która na wschodzących rynkach akcji trwa od 5 miesięcy. Niezaprzeczalne jest jednak to, że widać oznaki osłabienia ich kondycji. Dotyczy to głównie zachowania na tle rynków dojrzałych. Tydzień kończymy ze świadomością przełamania przez siłę relatywną rynków wschodzących do dojrzałych linii 5-miesięcznego trendu zwyżkowego. To zaś oznacza, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać mniejszych zwyżek na emerging markets niż na giełdach państw dojrzałych gdyby globalna koniunktura na rynkach akcji się poprawiała i większych spadków na rynkach wschodzących niż rozwiniętych, gdyby nastroje się pogarszały.

Reklama

Kolejnym potwierdzeniem tego, że przyszła koniunktura w europejskiej gospodarce uzależniona jest od rozwoju wydarzeń w Niemczech, jest październikowy odczyt indeksu Ifo. Nastroje przedsiębiorców poprawiły się względem września i wypadły lepiej od oczekiwań. Wczoraj poznaliśmy wstępne wskaźniki PMI za październik w Europie i one również wykazały, że niemiecka gospodarka ma się wyraźnie lepiej niż cała strefa euro. Dla Polski to dobra wiadomość, bo Niemcy są naszym najważniejszym partnerem handlowym.

Home Broker zwraca uwagę:

W ciągu 3 kwartałów tego roku sprzedaż nieruchomości komercyjnych w Polsce zwiększyła się 4-krotnie

Dalszy napływ środków do funduszy akcji z rynków wschodzących nie przekłada się na kontynuację zwyżek cen akcji

Rynki nieruchomości

W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku sprzedaż nieruchomości komercyjnych na polskim rynku zwiększyła się czterokrotnie. Wyniosła 1,45 mld euro, czyli ok.. 2 mld USD. W całym minionym roku sprzedaż została podliczona przez firmę Real Capital Analytics na 770 mln euro wobec 5 mld euro w 2006 r. Ożywienie w tym segmencie rynku nieruchomości jest odzwierciedleniem poprawy warunków gospodarczych w naszym kraju. Inwestorów przyciągają też atrakcyjne stopy kapitalizacji (relacja dochodów z obiektu do kosztów ich zakupu) na tle innych europejskich rynków.

Kolejne złe wiadomości napłynęły z brytyjskiego rynku. We wrześniu liczba przyznanych kredytów hipotecznych zmniejszyła się do 44 tys., najniższego poziomu od 1,5 roku. W sierpniu udzielono ich o 1 tys. więcej. Widać, że perspektywy cięć budżetowych przekładają się na postrzeganie sytuacji przez konsumentów, którzy są mniej skłonni w takich warunkach się zadłużać.

Dział Analiz Home Broker

Home Broker
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »