Reklama

Decyzja o dokapitalizowaniu Polimeksu przez ARP wynikiem bilansu finansowego i społecznego - minister SP

- Decyzja o dokapitalizowaniu Polimeksu-Mostostalu przez ARP była wynikiem bilansu finansowego i społecznego. Z jednej strony może pozwolić na uzyskanie znaczącego zwrotu z zainwestowanych środków, a z drugiej ochronić miejsca pracy dla kilkunastu tysięcy osób - poinformował w komentarzu minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski. Resort skarbu zareagował na pogarszającą się sytuację spółki także dlatego, że jest ona zaangażowana w realizację inwestycji energetycznych.

"Decyzja ta była wynikiem bilansu finansowego i społecznego. Z jednej strony dokapitalizowanie Polimexu Mostostalu przez ARP może być inwestycją pozwalającą na uzyskanie znaczącego zwrotu z zainwestowanego kapitału. Projekt jest uzasadniony biznesowo - ARP bierze w nim udział na komercyjnych zasadach, a działanie może być prowadzone w oparciu o obowiązującą w Agencji strategię na lata 2012-2015. Z drugiej strony Polimex Mostostal, oprócz zaangażowania w strategiczne projekty energetyczne, zatrudnia kilkanaście tysięcy osób, nie licząc podwykonawców" - napisał w komentarzu Budzanowski.

Reklama

"Brak reakcji na niestabilną sytuację spółki oznaczałby redukcję miejsc pracy, osłabienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a w szerszej perspektywie - całej gospodarki" - dodał.

Polimex-Mostostal podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu niewiążący listy intencyjny, który umożliwia objęcie przez agencję nowo wyemitowanych akcji spółki uprawniających do wykonywania do około 32,99 proc. głosów. Zgodnie z listem, ARP lub podmioty przez nią wskazane mogą objąć akcje spółki za nie więcej niż 250 mln zł lub za kwotę nie mniejszą niż 150 mln zł oraz warranty subskrypcyjne.

W piątek konsorcjum Hitachi Europe - Polimex podpisało z Eneą Wytwarzanie umowę na budowę bloku w Kozienicach na parametry nadkrytyczne opalanego węglem kamiennym.

"Ta budowa oraz inne inwestycje realizowane przez spółki skarbu państwa mają decydujące znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Polsce. Z tego względu skarb państwa był zobligowany do stosownej reakcji na pogarszającą się kondycję spółki Polimex Mostostal, która miała być współodpowiedzialna za ich realizację. Wyrazem tej reakcji była decyzja o podpisaniu listu intencyjnego o warunkowym objęciu nowej emisji akcji Polimexu Mostostalu przez Agencję Rozwoju Przemysłu" - napisał minister w komentarzu.

Konsorcjum z Polimeksem jest tez wybrane jako wykonawca dwóch bloków w Elektrowni Opole.

KOMENTARZ INTERIA.PL

Państwo wprowadziło Polimex (i inne spółki budowlane) na minę podłożoną pod wielkie budowy infrastrukturalne (drogi, stadiony, etc) i państwo teraz im pomaga. Cały czas czyni to za nasze pieniądze a rękę wyciąga do prywatnych spółek. Cała ta historia jest chora, jak chora była doktryna budowy jak najtaniej. Nawet Chińczycy na niej się wywrócili... Opowieści o "bilansie finansowym i społecznym" najlepiej włożyć między bajki z mchu i paproci.

Krzysztof Mrówka

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: miejsca pracy | decyzja | minister | MSP | minister skarbu | Mikołaj Budzanowski | ARP | była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »