Dzisiaj spotkanie PGNiG i Gazpromu m.in. o warunkach dostaw gazu do Polski

Dzisiaj odbywa się spotkanie robocze przedstawicieli PGNiG oraz Gazpromu w sprawie funkcjonowania spółki EuRoPol Gaz oraz warunków dostaw gazu do Polski - poinformowało PGNiG w komunikacie.

Dziś w Gdańsku, odbywa się spotkanie robocze przedstawicieli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz OAO Gazprom" - podano w komunikacie.

"Jego celem będzie ustalenie kierunków wspólnych działań w zakresie bieżącej problematyki związanej z funkcjonowaniem spółki EuRoPol Gaz S.A. oraz przedyskutowanie kwestii warunków dostaw gazu do Polski" - dodano.

Nadchodzi czas, by renegocjować ceny gazu z Gazpromem; rynek powoli staje się rynkiem odbiorcy, a nie sprzedającego - ocenia wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Liczymy na to, że w nowej przestrzeni negocjacji na temat cen gazu w Europie Środkowo-Wschodniej nadchodzi czas i moment, by z Gazpromem rozmawiać o renegocjacji stawek gazowych, ponieważ rynek staje się powoli rynkiem odbiorcy, a nie dostawcy - powiedział Piechociński dziennikarzom.

Reklama

"Zwracam uwagę na wielkie inwestycje, które wzmacniają nas w roli partnera, naszą pozycję w negocjacjach. W 2018 r. będzie pełne bezpieczeństwo, jeśli chodzi o zapewnienie Polsce dostępu do gazu. Oczywiście jeśli gaz rosyjski będzie nadal najtańszy, to będziemy z niego korzystać" - dodał.

Nowe prawo

Dla lidera sektora, jakim jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, nowe regulacje, skutkujące zmianami na rynku, są największym wyzwaniem. Tak zwane giełdowe obligo gazowe oznacza, że spółka w tym roku nie mniej niż 30 proc. gazu (wysokometanowego) wprowadzonego do sieci przesyłowej ma sprzedać za pośrednictwem TGE. Poza tym, w najbliższych dwóch latach wolumen gazu przeznaczony na giełdę ma wzrosnąć - do poziomu nie mniejszego niż 40 proc. w 2014 roku, a od początku 2015 roku nie mniej niż 55 proc. To da prezesowi URE podstawy do zwolnienia z obowiązku zatwierdzania taryf dla innych - pozostałych odbiorców gazu. (Wyjątek stanowić będą gospodarstwa domowe, dla których nie ma jak dotąd planu uwolnienia cen).

W czasie trwającej w ostatnich miesiącach dyskusji o poziomie obliga giełdowego, zarząd PGNiG wielokrotnie mówił o tym, że będzie to znaczące obciążenie dla spółki. Najwięksi klienci PGNiG będą bowiem mogli wybierać dostawcę gazu i wystąpić o renegocjacje dotychczasowych umów. Grupa Azoty i PKN Orlen już informowały o zawartych kontraktach na zakup surowca z nowymi dostawcami, licząc na korzystniejszą - niż w PGNiG - cenę.

Nowe przepisy pozwolą wzmocnić konkurentów PGNiG - spółki już działające w Polsce i te zainteresowane wejściem na rynek z własną ofertą sprzedaży gazu. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec lipca 2013 r. 119 podmiotów posiadało koncesję na obrót paliwami gazowymi, ale tylko 35 przedsiębiorstw energetycznych aktywnie uczestniczyło w obrocie gazem ziemnym.

Uczestnicy debaty omówią aktywność nowych firm oferujących gaz na polskim rynku, jak również przygotowania do realizacji nowych przepisów i plany rozwoju TGE.

W okresie styczeń - lipiec br. w wyniku realizacji kontraktów zawartych na Towarowej Giełdzie Energii SA dostarczono ponad 486 tys. MWh gazu ziemnego po średniej cenie 117,19 zł/MWh. W porównaniu z krajowym popytem lub choćby zużyciem gazu przez odbiorców przemysłowych i firmy to niewiele.

Komentarz DM BZWBK Uważamy, że na spotkaniu z Gazpromem poruszane mogą być dwie kwestie. Pierwszym tematem dyskusji może być budowa drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Drugim może być renegocjacja warunków długu przez EuRoPol. Mogłoby to przełożyć się na wcześniejszą wypłatę dywidendy dla udziałowców EuRoPolu (PGNiG 48%, Gazprom 48%, Gas-Trading 4%). Statut spółki obecnie mówi, że dywidenda nie może być wypłacana jeżeli spółki posiada niespłacony wobec Gazpromu dług. Według naszych kalkulacji EuRoPol mógłby wypłacić około 1-2 mld zł swoim akcjonariuszom, co oznaczałoby 0,08-0,16 zł na akcję PGNiG. Renegocjacja warunków dostaw gazu może oznaczać zmiany w kontrakcie jamalskim. Zgodnie z treścią kontraktu, może on być renegocjowany co 3 lata (ostatni aneks został podpisany w grudniu 2012 r.). Tomasz Kasowicz

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dostawy gazu | PGNiG | Polskie | Gazprom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »