Elana w grupie Karkosika
Boryszew, którego większościowy pakiet akcji należy do Romana Karkosika i podmiotów z nim powiązanych, wraz z Oławą (również kontrolowaną przez tego toruńskiego inwestora) kupiły za 20 mln zł 46-proc. pakiet akcji Elany.
Boryszew, którego większościowy pakiet akcji należy do Romana Karkosika i podmiotów z nim powiązanych, wraz z Oławą (również kontrolowaną przez tego toruńskiego inwestora) kupiły za 20 mln zł 46-proc. pakiet akcji Elany. Tymczasem Eliza, kontrolowana przez Mirosława Karkosika (brata Romana), zapowiedziała, że zamierza wycofać się z planów publicznej subskrypcji akcji.
- Zakup udziałów przez Boryszew i Oławę w Elanie wynika z przeprowadzonych analiz tej firmy, które jednoznacznie wskazywały, że inwestycja ta powinna okazać się opłacalna. Ja sam również kupiłem niewielki pakiet akcji toruńskiej firmy - powiedział PARKIETOWI Roman Karkosik. Z naszych informacji wynika, że wraz z podmiotami zależnymi jego grupa będzie kontrolowała ok. 60% Elany.
- Zakup udziałów w Elanie traktujemy jako inwestycję długoterminową. W ciągu 2-3 lat nakłady poniesione na zakup spółki powinny się zwrócić w postaci zysku grupy Elany - powiedział PARKIETOWI Sławomir Masiuk, prezes Boryszewa.
Jego zdaniem, włączenie Elany do grupy przedsiębiorstw kontrolowanych przez jednego udziałowca przyniesie firmom, oprócz korzyści na poziomie kapitałowym, również gratyfikacje wynikające z ich współpracy. Nie wiadomo jednak, na czym dokładnie miałaby ona polegać. - Współpraca przedsiębiorstw powinna zaowocować obniżką kosztów działalności, a jednocześnie wzrostem rentowności - stwierdził S. Masiuk.
Elana jest producentem włókien sztucznych. Jedna z jej spółek zależnych - Elana Pet - zajmuje się z kolei recyklingiem tworzyw sztucznych. Jest też wytwórcą preform do butelek plastikowych.
Roman Karkosik jest znany z inwestycji w giełdowe firmy. Jego metoda inwestycyjna polega na tym, że w wybranych spółkach kupuje pakiety akcji wraz z podmiotami zależnymi od siebie, omijając konieczność ogłaszania wezwania do sprzedaży akcji. Proceder ten powinien zostać wyeliminowany w momencie wejścia w życie znowelizowanej ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Podmioty działające w porozumieniu będą bowiem łącznie podlegały (nawet w przypadku ustnego porozumienia) obowiązkom informacyjnym.
Udziały w tych spółkach kupują też liczni członkowie rodziny Karkosików. W Boryszewie Roman Karkosik ma ponad 35-proc. udział w głosach na WZA. Pakiet akcji dający 22,3% głosów należy do jego żony - Grażyny Karkosik, a 7,52% - do spółki Karo Metal (firmy zależnej od R. Karkosika). W Oławie natomiast największym udziałowcem jest G. Karkosik (22,86% głosów na WZA). W ciągu ostatnich kilku tygodni Roman Karkosik zmniejszał swoje zaangażowanie kapitałowe w obu spółkach, co mogło sugerować, że przygotowuje się do następnej akwizycji.
Z naszych informacji wynika, że Boryszew i Oława zainteresowały się Elaną na życzenie Romana Karkosika. Chciał on włączyć do swojej grupy kolejną chemiczną firmę (w grupie Karkosików znajduje się również Skotan i Garbarnia Brzeg).
- Tymczasem Eliza, handlująca biżuterią, kontrolowana przez Mirosława Karkosika (brat Romana Karkosika) poinformowała o rezygnacji z planów wejścia na giełdę. Ze środków pozyskanych z oferty publicznej firma miała stworzyć pierwszy w kraju sklep internetowy ze złotą biżuterią. Eliza zamierza również wycofać akcje z obrotu publicznego. Przypomnijmy, że firma przesunęła już termin subskrypcji, co było umotywowane dekoniunkturą na giełdzie.