Elemental : Jak zarobić na odpadach?

Czołowy gracz jednej z najszybciej rozwijających się branż. Elemental Holding jest jedną z największych grup kapitałowych w Polsce działającą w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi.

Powstał w 2010 r., a rok później dokonał już pierwszych akwizycji. Wówczas grupa powiększyła się o spółkę Tesla Recykling oraz Syntom S.A. W 2012 r. grupa zadebiutowała na Newconnect. Rok ubiegły to debiut na rynku głównym GPW oraz znaczące przejęcie w pierwszym półroczu Terra Recykling. Holding na terenie kraju jest jednym z większych dostawców surowców do hut oraz odlewni. Grupa posiada dwa zakłady recyklingu - w Grodzisku Mazowieckim i Tomaszowie Mazowieckim oraz sieć skupów w całej Polsce. Ich liczba to obecnie ponad 40. Możliwości przetwórcze całej grupy w zakresie recyklingu metali nieżelaznych, sprzętu AGD i układów drukowanych w oparciu o własne aktywa wynoszą ok. 180 tys. ton na rok.

Reklama

Rozwój branży siłą napędową wzrostu spółki

Atutem badanej spółki jest perspektywiczna branża recyklingowa. Wymogi prawne narzucane przez UE wymuszają coraz większy wzrost roli recyklingu w aspekcie ochrony środowiska. Na mocy ustawy z 2005 r. o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym, na producentach i importerach wprowadzających na polski rynek urządzenia elektryczne i elektroniczne ciąży obowiązek zorganizowania i sfinansowania, odbioru, zbierania, przetwarzania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu. Do 2019 r. kraje członkowskie UE będą zobowiązane do zbierania przynajmniej 65% sprzętu elektrycznego wprowadzonego na rynek w ciągu roku lub 85% zużytego sprzętu generowanego każdego roku. Dla porównania w Polsce na koniec 2012 r. stosunek zebranego sprzętu do wprowadzonego wyniósł 32,6%. Część zadań ciążących nad wprowadzającymi poprzez organizacje odzysku zlecane są wyspecjalizowanym podmiotom takim jak Elemental Holding.

Co wpłynie na przyszłe wyniki?

Holding generuje coraz wyższe wyniki finansowe, co wraz z dużą zdolnością kredytową i dużym stanem środków pieniężnych (po niedawnej emisji akcji) umożliwi kolejne akwizycje nie tylko na rynku polskim. Spółka dobrze zabezpiecza poziom realizowanych marż jednocześnie minimalizując wpływ ruchów cen metali na rynkach.

Realizacja i uruchomienie nowych linii przerobowych powinna przynieść kolejne zwiększenie efektywności. Do głównych czynników ryzyka zaliczyć należy ryzyko zmian przepisów prawnych dotyczących recyklingu, gwałtowne zmiany cen na rynku metali wpływające na podaż surowca, potencjalny wzrost konkurencji w poszczególnych segmentach działalności grupy oraz działalność szarej strefy (niższa baza kosztowa nielegalnych konkurentów).

Czym zajmują się poszczególne spółki należące do holdingu? Jakie mają przewagi konkurencyjne? W jaki sposób grupa zwiększyła zyski w pierwszych trzech kwartałach 2013 r. przy niższych przychodach? Jak analizować bilans spółki oraz jak wypadają najczęściej stosowane wskaźniki dla spółki? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport SII dostępny na stronie www.sii.org.pl.

Rafał Irzyński

Główny analityk SII

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

SII - Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Dowiedz się więcej na temat: śmieci | śmieciowa rewolucja | odpady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »