Reklama

Energa da obfite zyski?

Energa należy do czołowych grup energetycznych w Polsce. Działa w północnej i centralnej części Polski. Jej najważniejszym segmentem działalności jest dystrybucja - pokrywa 25% terytorium kraju i jednocześnie może pochwalić się najniższymi wskaźnikami określającymi niezawodność przesyłu.

W zakresie posiadanych mocy wytwórczych - 1,3 GW zajmuje siódme miejsce w Polsce. Ze wszystkich krajowych producentów wyróżnia się największym udziałem OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) w składzie mocy wytwórczych, z których pochodzi 36% wyprodukowanej energii przez Grupę. W zakresie sprzedaży jest trzecim dystrybutorem energii elektrycznej na rynku. Do najważniejszych aktywów spółki należy zaliczyć sieć dystrybucyjną o długości 193 km linii energetycznych, które obejmują 25% terytorium kraju.

Atrakcyjna dystrybucja

Elementem wyróżniającym Energę od innych krajowych spółek energetycznych jest duży wpływ segmentu dystrybucyjnego na osiągane wyniki finansowe. Jest to segment przewidywalny i stabilny, mniej wrażliwi na otoczenie rynkowe. Strategia rozwoju spółki obejmuje rozbudowę i modernizację sieci dystrybucyjnej, co ma przynieść dalszą poprawę jej niezawodności i jakości dostaw energii. Kontynuowane będą inwestycje w odnawialne źródła energii. Łączne wydatki inwestycyjne w latach 2013 - 2021 mają sięgnąć 19,7 mld zł, z czego aż 12,5 mld zł pochłonie właśnie segment dystrybucyjny. Przyglądając się wynikom finansowym widoczny jest stały wzrost przychodów ze sprzedaży i zyskowności. Tylko na poziomie zysku netto w 2012 r. tendencja ta została naruszona. Zauważalny jest wzrost wartości aktywów ogółem przy stagnacji kapitałów własnych. Wynika z tego stwierdzenie, że rozwój przedsiębiorstwa oparty jest o kapitał obcy, a wypracowywane zyski przeznaczane są na dywidendę.

Reklama

Siła w dywidendzie

Polityka dywidendowa spółki będzie kontynuowana mimo ambitnego planu inwestycyjnego. Zakłada przeznaczanie na ten cel 92% jednostkowego zysku netto. Zastrzeżono jednak, że maksymalna dywidenda za 2013 r. nie może przekroczyć 400 mln zł (0,96 zł na akcję), a za 2014 r. 500 mln zł (1,21 zł). Przy tych wartościach stopa dywidendy przy cenie 20 zł wyniesie ok. 5%. Czynniki ryzyka dla Energi są stosunkowo niewielkie. Największe to niepewność co do przyszłych regulacji dotyczących OZE, kształtowanie się cen energii na rynku hurtowym oraz stawki potencjalne negatywne decyzje URE w zakresie stawek.

Zapisy w transzy dla dużych inwestorów indywidualnych zostały zakończone po pierwszym dniu. Świadczy to o dużym zainteresowaniu IPO Energi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »