FED nie zaskoczył

Polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma na celu utrzymanie kosztu pieniądza na takim poziomie, aby jego wysokość z jednej strony nie zdusiła wzrostu gospodarczego, z drugiej nie potęgowała presji inflacyjnej.

Polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma na celu utrzymanie kosztu pieniądza na takim poziomie, aby jego wysokość z jednej strony nie zdusiła wzrostu gospodarczego, z drugiej nie potęgowała presji inflacyjnej.

Jak dotąd za oceanem zagrożenie inflacyjne było impulsem pchającym stopy procentowe do góry. Wszelkie dane makroekonomiczne były pod tym kątem postrzegane. Nic dziwnego skoro inflacja bazowa CPI wynosi obecnie w Stanach Zjednoczonych 2,8% o 0,8% przekraczając cel wyznaczony przez FED. Ostatnio jednak deflacja na poziomie bazowym PPI oraz coraz to gorsze dane z rynku nieruchomości zaczęły budzić obawy władz monetarnych. Warto wspomnieć, iż liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła od początku roku o 21,9% a liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych o 19,8%. Okazuje się, iż dane z tego rynku wskazują na najniższą dynamikę wzrostu tego sektora od kwietnia 2003 roku. Należy pamiętać, iż to właśnie ożywienie na rynku nieruchomości było motorem pozwalającym wyjść na prostą amerykańskiej gospodarce po tragicznie zakończonej hossie internetowej. Jaki sektor wejdzie teraz w rolę lidera i pozwoli uchronić największą gospodarkę świata przed recesją? Pytanie to na razie pozostaje bez odpowiedzi.

Reklama

We wczorajszym komunikacie członkowie FOMC zwrócili uwagę na trwające spowolnienie gospodarcze i nie podnieśli stóp procentowych. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku toteż inwestorzy giełdowi zaczęli dyskontować oczekiwane dobre dane kwartalne amerykańskich spółek. Indeksy za oceanem poszły w górę. DJIA zyskał 0,6% i niewiele ponad 100 punktów dzieli go od historycznego szczytu ustanowionego na początku 2000 roku. S&P500 wzrósł o 0,5% a technologiczny Nasdaq o 1,4%. Hossa na amerykańskim parkiecie dodaje skrzydeł inwestorom w Azji. Nikkei rośnie o 0,7% a Hang Seng 0,4%.

Michał Kowalski, Expander

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: Fed | zaskoczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »