Reklama

FED opublikował Beżową Księgę

Fed (bank centralny Stanów Zjednoczonych) opublikował dzisiaj tzw. Beżową Księgę. Dokument sugeruje poprawę stanu amerykańskiej gospodarki. W większości regionów zaobserwowano nieznaczną poprawę sytuacji. Zdaniem autorów wydatki konsumentów wzrosły w ostatnich miesiącach.

Jak oczekiwano, w materiale tym określa się gospodarkę w stanie powolnego, lecz jednak rozwoju. Ma to być marsz w kierunku uzdrowienia mimo trudnego otoczenia - sporych kłopotów w strefie euro i spowolnienia na rynkach wschodzących, m.in. w Chinach.

Jak wskazuje nazwa, Beżowa Księga (Beige Book, formalnie Summary of Commentary on Current Economic Conditions), będąca raportem o stanie gospodarki, opracowanym przez ekspertów ekonomicznych w Stanach Zjednoczonych wydawana jest w beżowych okładkach. Taka tradycja jest kultywowana od 1987 r. - wcześniej była to Czerwona Księga. Beżowa Księga jest publikowana osiem razy w ciągu roku przez Bank Rezerwy Federalnej (nie zostanie opublikowana w tym roku w marcu, maju, wrześniu i grudniu). Zawarte w niej informacje mają pomóc zdiagnozować aktualną sytuację gospodarczą Stanów Zjednoczonych oraz przewidzieć jej rozwój w najbliższej przyszłości. Księga opisuje m.in. stan produkcji przemysłowej, rynku nieruchomości, wydatki konsumenckie, handel detaliczny i rynek pracy. Nie jest później rewidowana (poprawiana).

Reklama

Dla FOMC

Pomaga to Radzie Rezerw Federalnych (Federal Open Market Commitee, FOMC) w podejmowaniu decyzji w zakresie polityki pieniężnej, a w szczególności w ustalaniu poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dla ekonomistów raport zawarty w owej "księdze mądrości" stanowi cenne źródło wiedzy o sytuacji gospodarczej USA.

Dane z 12 okręgów

Procedura przygotowywania Beżowej Księgi polega na tym, że w pierwszym etapie dwanaście lokalnych oddziałów Fed zbiera od ekonomistów, ekspertów, menedżerów dużych firm dane dotyczące obszarów ich działalności (dystryktów). W szczególności, pod uwagę brane są takie wskaźniki, jak: inflacja, produkcja przemysłowa, sprzedaż, wydatki konsumentów. Te z kolei, przekazywane są do centrali Banku Rezerwy Federalnej (Fed), który opracowuje finalny dokument - Beżową Księgę.

Wiele branż

Raport ten nie stanowi opracowania najeżonego wyrafinowanymi statystykami i wskaźnikami, lecz zawiera głównie opisy i opinie. Przedstawia on analizę stanu gospodarki w 12 dystryktach USA w podziale na sektory: przedsiębiorstwa produkcyjne, budownictwo, sektor finansowo-bankowy, handel detaliczny, turystyka i usługi, przemysł wydobywczy, rolnictwo. W opracowaniu uwzględnia się również wydatki konsumentów oraz sytuację na rynku pracy.

Korzystają z księgi

Aby członkowie FOMC mieli czas na zapoznanie się z raportem, jest on publikowany dwa tygodnie przed posiedzeniem Fed. W przeciwieństwie do swej poprzedniczki Beżowa Księga różni się nie tylko kolorem okładek, lecz jest dostępna publicznie, można znaleźć ją w internecie. Beżowa Księga stanowi cenne źródło wiedzy o gospodarce Stanów Zjednoczonych, z którego korzystają ekonomiści na całym świecie. Jednak nie zawsze można przewidzieć, jaką decyzję na najbliższym posiedzeniu podejmie FOMC, bowiem w okresie dwóch tygodni sporo może wydarzyć się w gospodarce kraju. Beżowa Księga wielokrotnie trafnie opisywała stan gospodarki amerykańskiej. Na przykład w czwartym kwartale 2007 r. pisano o rosnących problemach rynku nieruchomości w USA. W kwietniu 2008 r. przestrzegała fatalnymi danymi, podczas gdy giełdy dalej rosły. W październiku 2008 r. Fed ocenił, że aktywność gospodarcza we wszystkich 12 dystryktach spadła. Pesymistycznie prognozowano również przyszłość.

Jan Mazurek, "Gazeta Finansowa", Federal Reserve Board, opr. KM

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »