Reklama

Fortum ogłasza wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Duon-u

Grupa Duon podpisała umowę z Fortum Holding BV, zgodnie z którą firma Fortum zobowiązała się do ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Duon po cenie 3,85 zł za akcję. Podpisana umowa jest rezultatem prowadzonego przez Duon od końca października ubiegłego roku przeglądu opcji strategicznych, w tym poszukiwania inwestora strategicznego.

Ogłaszającym wezwanie będzie spółka Fortum Holding BV z siedzibą w Amsterdamie, należąca do Grupy Fortum - międzynarodowego koncernu energetycznego, skupiającego swoją działalność przede wszystkim w rejonie krajów nordyckich, w Rosji oraz państw basenu Morza Bałtyckiego. W Polsce Fortum jest obecne od 2003 roku jako producent energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu oraz dystrybutor ciepła. Poprzez Duon planuje rozwijać swoją działalność w zakresie usług energetycznych na rynku detalicznym w Polsce.

Reklama

Zgodnie z zapisami umowy zawartej pomiędzy Duon a Fortum, wezwanie ma objąć 100 proc. akcji Duon. Cena w wezwaniu została ustalona na 3,85 zł za akcję, a więc o 19 proc. więcej niż średnia rynkowa cena akcji w ostatnich 3 miesiącach. Wezwanie będzie zależne od spełnienia dwóch warunków zawieszających - otrzymania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie akcji oraz uzyskania zapisów na co najmniej 51 proc. ogólnej liczby akcji. Zarząd Duon w podpisanej umowie zobowiązał się do współpracy z Fortum w celu zakończenia wezwania z sukcesem.

Fortum uzyskał do tej pory zobowiązania, pod pewnymi warunkami, do złożenia zapisów na około 44 proc. ogólnej liczby akcji Duon od obecnych akcjonariuszy tej spółki, w tym członków zarządu.

FORTUM

Grupa Fortum specjalizuje się w obszarze nisko emisyjnego, wysoko efektywnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Oferuje również sprzedaż produktów energetycznych oraz usług doradczych dla klientów indywidualnych i biznesowych oraz producentów energii. Działa przede wszystkim w krajach nordyckich, bałtyckich, w Rosji i w Polsce.

Grupa zatrudnia około 8 000 pracowników i jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Helsinkach. W 2014 r. jej przychody wyniosły 4,1 mld euro, a zysk operacyjny wyniósł 1,1 mld euro (dane po wyłączeniu przychodów segmentu dystrybucji energii elektrycznej, w którym Grupa nie kontynuuje działalności).

W Polsce Fortum jest obecne od 2003 roku. Posiada obecnie 3 elektrociepłownie CHP o łącznej mocy elektrycznej 200 MW i mocy cieplnej ponad 1 100 MW. Poprzez około 800 km sieci lokalnych ciepłociągów dostarcza ciepło do 360 000 gospodarstw domowych w Płocku, Wrocławiu, Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. Aktualnie buduje w Zabrzu wielopaliwowy blok kogeneracyjny (CHP Zabrze). W Polsce Fortum zatrudnia około 600 pracowników.

Duon

Grupa kapitałowa Duon to jeden z wiodących w Polsce dostawców gazu ziemnego spoza Grupy PGNiG. Grupa rozwija działalność w dwóch segmentach działalności: infrastruktury oraz obrotu, oferując swoim klientom dwa podstawowe produkty: gaz ziemny oraz energię elektryczną.

Działalność Grupy w segmencie infrastruktury skupia się na dostawach gazu ziemnego sieciowego i LNG (Liquefied Natural Gas) poprzez własną infrastrukturę, to jest poprzez sieci dystrybucyjne oraz stacje regazyfikacji. Obecnie Grupa posiada w ramach tego segmentu ponad 460 km własnych gazociągów w 9 lokalizacjach sieciowych (przyłączonych do krajowego systemu gazowego) oraz 19 instalacji opartych o gaz LNG. Do gazociągów posiadanych przez Duon przyłączonych jest łącznie ponad 4 600 klientów, zarówno instytucjonalnych i indywidualnych.

Działalność Grupy w segmencie obrotu polega na sprzedaży gazu ziemnego i energii elektrycznej odbiorcom końcowym na zasadzie TPA (ang. Third Party Access), tj. poprzez infrastrukturę stron trzecich - operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Duon pozyskał do tej pory 19 600 odbiorców energii elektrycznej TPA oraz 3 000 odbiorców gazu TPA.

W 2014 r. przychody Grupy Duon wyniosły 636 mln zł, a EBITDA 36 mln zł. Duon zatrudnia około 500 pracowników.

Opr. KM

Dowiedz się więcej na temat: tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »