Fundusze dla CAIB?

KPWiG zgodziła się, by CAIB Fund Management przekroczył próg 50% głosów na WZA Progress NFI, Drugiego NFI i NFI im. E. Kwiatkowskiego. Najprawdopodobniej dojdzie do tego w wezwaniach - o ile walory zgodzi się sprzedać inwestorowi główny akcjonariusz funduszy, czyli grupa PZU.

KPWiG zgodziła się, by CAIB Fund Management przekroczył próg 50% głosów na WZA Progress NFI, Drugiego NFI i NFI im. E. Kwiatkowskiego. Najprawdopodobniej dojdzie do tego w wezwaniach - o ile walory zgodzi się sprzedać inwestorowi główny akcjonariusz funduszy, czyli grupa PZU.

Grupa PZU od dawna szuka chętnego na akcje trzech NFI i udziały firmy zarządzającej nimi - PZU NFI Management. Jej zaangażowanie sięga, w zależności od funduszu, od 20 do 32% kapitału, przy czym pozycja ubezpieczycieli jest w praktyce silniejsza, bo NFI mają nawzajem własne akcje. Jak wynika z naszych informacji, oferentom zainteresowanym przejęciem funduszy główny akcjonariusz postawił warunek: uzyskanie zgody KPWiG. - Chodzi o to, że PZU nie może sobie pozwolić na zamknięcie inwestycji w inny sposób niż sprzedaż akcji NFI w odpowiedzi na wezwanie skierowane do wszystkich, a więc również drobnych, inwestorów. Żeby kupujący mógł ogłosić wezwanie, potrzebuje zgody KPWiG - twierdzi nasz informator. Zezwolenie Komisji nie przesądza jednak, że do transakcji dojdzie. Kluczowa jest zgoda zarządów PZU i PZU Życie. Na razie, jak twierdzą nasi rozmówcy, najprawdopodobniej nie została jeszcze udzielona. CAIB jest jednak najpoważniejszym kandydatem do przejęcia NFI.

Reklama

Komentarza PZU nie udało nam się wczoraj uzyskać. Odmówił go także Wojciech Grzybowski, prezes PZU NFI Management. - Na tym etapie, ze względu na obowiązujące nas klauzule o poufności, nie możemy mówić o szczegółach. Uzyskanie zgody KPWiG potwierdza tylko, że jesteśmy aktywnym uczestnikiem procesu obejmującego sprzedaż NFI - mówi Arkadiusz Hajduk, dyrektor ds. public relations CAIB. Podmioty z grupy CAIB bądź fundusze inwestycyjne zarządzane przez CAIB TFI obecne są już we wszystkich NFI z grupy PZU. Ich zaangażowanie sięga łącznie od kilku do kilkunastu procent.

Nie jest znana wartość ewentualnej transakcji między CAIB i PZU. Kapitalizacja "Dwójki", Progressu i "Kwiatkowskiego" wynosi odpowiednio 100, 149 i 241 mln zł, łącznie 490 mln zł. Księgowa sięga w sumie prawie 620 mln zł. Rynkowa wartość udziałów NFI kontrolowanych bezpośrednio przez PZU to około 130 mln zł. Nie wiadomo, na ile właściciel wycenia udziały w PZU NFI Management.

CAIB Fund Management to firma, która zarządzała NFI Hetman. CAIB wciąż jest także akcjonariuszem Hetmana, od niedawna jednak mniejszościowym - fundusz został bowiem wykorzystany jako wehikuł do wprowadzenia na GPW spółek kontrolowanych przez grupę Eastbridge. W efekcie Eastbridge przejęła nad nim pełną kontrolę. Jaki jest pomysł CAIB na fundusze z grupy PZU, nie wiadomo.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | Grupa PZU | 50 głosów | fundusze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »