Gaz kontynuuje zniżkowy rajd. Cena ponownie spadła
Na rynku gazu nadal spadki. W środę około godz. 17.30 gaz ziemny w kontraktach na luty tanieje w holenderskim hubie TTF o 10,26 proc. do 64,90 euro za MWh. Spada też jego cena w kontraktach na marzec - o 11,04 proc. do 66,00 euro za MWh.
Podczas wtorkowego zamknięcia gaz ziemny w kontraktach na luty kosztował 72,31 euro za MWh, a w kontraktach na marzec 74,19 euro za MWh.
W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku za gaz w holenderskim hubie TTF płacono ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 roku, jego notowania sięgały 350 euro za MWh.
Zdaniem ekspertów rynku surowcowego, ceny błękitnego paliwa na europejskim rynku spadają już od dłuższego czasu. Obecnie sprzyjają temu wyjątkowo ciepła zima oraz rekordowe dostawy LNG i wysokie zapasy gazu w Europie.
Mocniejszy spadek cen gazu może być także skutkiem ostatnich decyzji Komisji Europejskiej, która przyjęła limit dla ceny rosyjskiego gazu, który ma zapobiec zawyżaniu cen tego surowca na rynku. Ministrowie ds. energii z krajów UE, po wielu tygodniach negocjacji, przyjęli porozumienie w grudniu 2022 roku.
Kraje członkowskie wyraziły zgodę na limit cenowy uaktywniający się przy cenie gazu ziemnego na poziomie 180 EUR/MWh (około 55,90 USD/mmBTU), przy czym benchmarkiem pozostaje cena gazu w holenderskim hubie Title Transfer Facility, czyli tzw. TTF.
Aby doszło do uaktywnienia limitu, cena gazu z TTF musi być także o 35 EUR/MWh wyższa niż cena referencyjna bazująca na szacunkach notowań na kolejne trzy dni.
Planowane wejście w życia limitu cen gazu ma mieć miejsce 15 lutego 2023 r. Do tego czasu konieczne jest zaakceptowanie limitu na piśmie przez wszystkie kraje UE.