Giełda "wyceniła" słowa Tuska. Akcje spółek energetycznych nad przepaścią
Słowa premiera Donalda Tuska o "szczególnych powinnościach" ciążących na menadżerach spółek energetycznych spowodowały "tąpnięcie" na warszawskiej giełdzie - WIG Energetyka (skupia największe spółki energetyczne) traci we wtorek przed południem 5,5 proc., a akcje PGE (Polskiej Grupy Energetycznej) "dołują" o ponad 7 proc. (podobnie jak akcje Taurona).
Według Donalda Tuska (premier przemówił podczas ceremonii otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei), na menedżerach państwowych spółek ciążą też szczególne powinności.
- Pierwszym zadaniem państwowego menedżera, np. w przypadku spółki energetycznej, jest zapewnienie państwu polskiemu bezpieczeństwa energetycznego, a polskim rodzinom, gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom zapewnienie możliwie taniej energii - kategorycznie stwierdził Donald Tusk.
Słowa premiera najpewniej oznaczają zapowiedź dalszego wsparcia dla niskich cen energii (przypomnijmy, że planowano w tym roku wygasić "mrożenie" cen energii choć ostatnio pojawiły się głosy o kontynuowaniu wsparcia, jeżeli ceny nie spadną poniżej progu "mrożenia"), choć nie wiadomo, w jakiej formie.
Inwestorzy mają powody do obaw, bowiem premier Tusk jasno zadeklarował, że "priorytetem w państwowej spółce niekoniecznie jest maksymalizacja zysku.
- Gdyby tylko maksymalizacja zysku spółki Skarbu Państwa miała sens, to właściwie po co państwo w takiej spółce - pytał Donald Tusk.
Giełda natychmiast wyceniła słowa Donalda Tuska. Akcje największych spółek energetycznych lecą na łeb, na szyję.
Subindeks WIG Energia we wtorek idzie w dół o niemal 6 proc., do 2.801 pkt.
Wskaźnik ten systematycznie rósł od początku tego roku do 28 marca, kiedy osiągnął 3.216,07. pkt. a więc poziom najwyższy od stycznia 2018 r. Od tamtego dnia do poniedziałkowego zamknięcia indeks spadł o ok. 5,5 proc.
Warto zwrócić uwagę, że w odróżnieniu od energetyki, we wtorek dobrze sobie radzą akcje banków.
Te zaliczane do blue chipów rosną przed południem przeważnie po 2-3 proc., przy czym najmocniej, o ponad 3 proc., drożeją akcje Pekao i PKO BP. Z dziewięciu banków giełdowych o największej kapitalizacji najsłabszy jest Handlowy, który zyskuje 1,3 proc.
***