GlobalConnect. Wkrótce na GPW rusza nowy rynek spółek zagranicznych

Już w najbliższy piątek 4 listopada na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) ruszy rynek o nazwie GlobalConnect. To propozycja skierowana głównie do inwestorów indywidualnych, która pozwala handlować akcjami zagranicznych spółek podczas sesji giełdowych na GPW. Na początek w obrocie dostępne będą akcje spółek: Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen. GlobalConnect jest wzorowany na podobnych rynkach działających w Europie (LSE, Deutsche Böerse, Vienna Stock Exchange).

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Na początek skromna ilość spółek

Od początku na GlobalConnect do obrotu zostaną wprowadzone akcje 5 spółek europejskich: Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen. Oferta ma być poszerzana, głównie o akcje amerykańskie. Wszystko zależy od zainteresowania polskich inwestorów.

"W późniejszym okresie planowane jest także wprowadzenie akcji amerykańskich. Wybór spółek wprowadzanych do obrotu na GlobalConnect będzie leżał w gestii WAR (wprowadzających animatorów rynku - przyp. red.). WAR będzie także odpowiadać za zapewnienie płynności na wprowadzanych walorach. Tempo poszerzania oferty GlobalConnect będzie uzależnione od zainteresowania inwestorów i gotowości Animatorów" - napisano w informacji prasowej.

Reklama

Ważne oznaczenia tymi samymi kodami ISIN

"Akcje spółek dopuszczonych do obrotu na rynku GlobalConnect będą oznaczone tymi samymi kodami ISIN, co akcje dostępne na właściwym rynku macierzystym, a transakcje będą rozliczane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW)" - dodano.

Jak podano nowy rynek będzie funkcjonował w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO) GPW.

Notowania na tym rynku będą odbywać się w trakcie sesji giełdowej na GPW - od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05.

Akcje zagranicznych spółek będą kwotowane w polskich złotych. Inwestorzy będą mogli składać zlecenia poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które zdecydują się włączyć GlobalConnect do swojej oferty.

Opłaty pobierane od członków giełdy, działających na tym rynku będą identyczne jak opłaty pobierane na Głównym Rynku GPW.

Co da GlobalConnect inwestorom na GPW?


Przyniesie poszerzenie oferty GPW z myślą głównie o inwestorach indywidualnych. Powoli inwestującym na szerszą dywersyfikację  portfela o zagraniczne "blue chips". Posiadaczom akcji notowanych na GlobalConnect będą przysługiwały pożytki w postaci np. dywidend. Spółki te będą mniej narażone na działanie chociażby krajowych polityków. 

Inwestorzy będą mogli handlować poprzez rachunek inwestycyjny w każdym domu lub biurze maklerskim, który zdecyduje się dołączyć do GlobalConnect.

Santander Biuro Maklerskie zostało pierwszym WAR, które wprowadzi pierwsze akcje spółek zagranicznych do obrotu na GlobalConnect.

W tym momencie jest już jedenaście biur i domów maklerskich, które zostały Członkami Rynku i będą oferować dostęp do GlobalConnect swoim klientom. Są to Santander Biuro Maklerskie, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, ING Bank Śląski, Opera Dom Maklerski, Erste Securities Polska, Dom Maklerski BDM, Alior Bank, Biuro Maklerskie Pekao, Trigon Dom Maklerski, Dom Maklerski Noble Securities oraz BNP Paribas Bank Polska.

Zdaniem analityków giełdowych oferta rynku będzie sukcesywnie rozbudowywana. W późniejszym czasie planowane jest m.in. wprowadzenie do obrotu akcji spółek amerykańskich.  Na GlobalConnect będą mogły być notowani tacy giganci jak Tesla, Amazon, Apple, Boing, Microsoft, Walt Disney, Citigroup, eBay, czy Oracle.

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: GPW | GlobalConnect | rynek giełdowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »