GPW chce więcej spółek na rynku, ale debiutanci hamują
Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW powiedziała w środę na konferencji wynikowej, że Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rozmowy z kolejnymi spółkami, które mogłyby zadebiutować na warszawskim rynku.
- Podobnie jak i w zeszłym roku prowadzimy wiele rozmów z ciekawymi spółkami i mamy nadzieję, że zaowocuje to debiutami, jak tylko sytuacja z wycenami i na rynku się poprawi - powiedziała Olszewska.
Wyjaśniła, że skutki wojny w Ukrainie powodują, że część spółek odkłada swoje decyzje dotyczące procesu IPO na później i czeka na poprawę wycen na rynku wtórnym.
Przypomniała, że zgodnie z kwartalną informacją podawaną przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego o liczbie czynnych postępowań prospektowych na 30 września złożonych było 14 prospektów natomiast nie ma tutaj informacji ile jest w toku a ile jest zawieszonych.
Z kolei prezes GPW Marek Dietl poinformował ponadto, że giełda pracuje nad strategią, na lata 2023-2027, która powinna zostać przedstawiona rynkowi w pierwszym kwartale 2023 roku.
- Przystępujemy do przygotowywania strategii na lata 2023-2027. We wszystkich naszych podstawowych liniach biznesowych musimy sprostać niekorzystnym zmianom regulacyjnym. Chcemy na nie odpowiedzieć przez rozwijanie oferty w biznesie podstawowym w obszarach najmniej zagrożonych niekorzystną ewolucją uwarunkowań prawnych - stwierdził prezes.
Szef GPW poinformował, że spółka planuje dywersyfikować ofertę poza rynki obciążone nawisem regulacyjnym i nadzorczym, a nad strategią pracuje z międzynarodową firmą doradczą.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Prezes GPW podkreślił też, że spółka planuje pozostać firmą dywidendową i regularnie dzielić się z akcjonariuszami częścią wypracowanego zysku.
Zysk netto grupy GPW w trzecim kwartale 2022 roku spadł rdr o 14 proc., do 31,1 mln zł. Wynik netto okazał się wyższy o 6,6 proc. od zakładanego przez analityków zysku na poziomie 29,4 mln zł.