GPW nadal w modzie

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych była w 2004 roku drugą giełdą europejską pod względem liczby debiutów. Czy ta tendencja się utrzyma?

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych była w 2004 roku drugą giełdą europejską pod względem liczby debiutów. Czy ta tendencja się utrzyma?

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych była w 2004 roku drugą giełdą europejską pod względem liczby debiutów. Czy ta tendencja się utrzyma?

Michał Urbanowicz , Dział emitentów GPW:

- Taki wynik bardzo nas cieszy. Czy ta tendencja się utrzyma w 2005 roku - trudno jednoznacznie odpowiedzieć, zależeć to będzie od wielu czynników. My założyliśmy, że w tym roku będziemy mieli 20 debiutantów . Wiadomo, że jeśli utrzyma się koniunktura, to tych emitentów będzie coraz więcej . Jest połowa lutego i już jest ich 5. Gdyby się tendencja utrzymała to można zakładać, że będzie ich dużo więcej, ale z kolei wchodzą nowe regulacje prawne, które mogą zahamować ten proces - bo wszyscy będą musieli się przestawić na nowe tory .

Reklama

Jarosław Ostrowski, dyrektor Departamentu Instrumentów Finansowych Urzędu KPWiG

- Jak ocenia pan zainteresowanie emitentów rynkiem kapitałowym poprzez pryzmat złożonych prospektów do komisji ?

- W tej chwili mamy taką sytaucję , że prospektów jest troszeczkę mniej niż było to jeszcze na jesieni 20o4 roku ale myślę, że jest to spowodowane koniecznością uzyskania audytu sprawozdań finansowych. Jeżeli chodzi o liczbę zapytań, spotkań to zaintersowanie jest na poziomie porównywalnym z rokiem ubiegłym. Jeżeli w gospodarce nic sięnie zmieni, nie będzie załamania rynku to myślę, że ten rok będzie podobny do roku ubiegłego , czyli mam nadzieję że będzie również rokiem dobrym.

- Czy zmiany w uwarunkowaniach prawnych dotyczących przygotowań prospektów emisyjnych wpłynie na zmniejszenie zainteresowania giełdą?

- Ja myślę, że może być taki moment kiedy rynek będzie potrzebował czasu na zapoznanie się z tymi nowymi regulacjami, ponieważ co do systemu przeprowadzania ofert to będzie duża zmiana, taka systemowa. W związku z tym na pewno będzie potrzebny jakiś czas, na szczęście będzie to okres letni , kiedy ofert publicznych nie przeprowadza się - więc myślę, ze przez wakacje rynek zapozna sie ze zmianami i jesień znowu będziemy mieli gorącą - jeżeli chodzi o oferty.

- Co komisja robi w kontekście pojawiających się informacji o np. grupie trzymającej giełdę, aferach związanych z prywatyzacją PZU, czy też transakcjami na kontraktach terminowych?

- Jeżeli chodzi o te działania to one trwają już od pewnego czasu. Ostatnio pojawiło się wiele nowych wątków , nowych informacji - a których wcześniej nie znaliśmy . W wyniku tych naszych sprawdzających działań okazało się, że katalog spraw którymi powinniśmy się zająć uległ znacznemu rozszerzeniu. W związku z tym została powołana specjalna grupa, w skład której wchodzą osoby z różnych departamentów komisji, osoby zajmujące się różnymi dziedzinami - ponieważ to się wszystko wiąże - zarówno w kwestiach ofert rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego. Sprawy te cały czas się rozszerzają , nowe znaczące wątki dochodzą w związku z tym trudno określić czas, kiedy te działania sprawdzające się zakończą. Chcielibyśmy, żeby to było już takie kompleksowe podsumowanie i ewentualnie przekazanie sprawy w formie aktu oskarżenia do prokuratury.

INTERIA.PL/inf. własna
Dowiedz się więcej na temat: GPW | giełda papierów wartościowych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »