GPW przeprowadziła testową sesję w systemie UTP
14 marca na GPW odbyła się testowa sesja w systemie produkcyjnym UTP. Sesja została przeprowadzona we współpracy z Członkami Giełdy i przebiegła bez zakłóceń.
W sobotę 14 bm. odbyła się testowa sesja w systemie UTP (elektroniczny system obrotu, na którym pracuje GPW). Wzięli w niej udział Członkowie Giełdy i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Testy odbyły się według harmonogramu zgodnego z obowiązującym w inne dni sesyjne.
- Dokładamy wszelkich starań, aby zwłaszcza w okresach zawirowań i większej zmienności na rynkach kapitałowych zapewniać bezpieczeństwo obrotu. Testową sesję planowaliśmy od dwóch miesięcy. Pierwotnie zakładaliśmy realizację jednego ze scenariuszy Planu Ciągłości Notowań, ale życie buduje własne scenariusze. Dostosowaliśmy więc testy do obecnej sytuacji i głównie weryfikowaliśmy parametry pojemnościowe systemu w reakcji na ostatnie sesje.
Przede wszystkim jednak sprawdzaliśmy nasze procedury wewnętrzne i rozwiązania technologiczne do zdalnego prowadzenia naszej działalności. W najbliższym czasie właśnie w ten sposób, chroniąc pracowników i zachowując ciągłość działania, będziemy funkcjonowali. Wszystko zostało przeprowadzone sprawnie i zgodnie z planem.
Wynik przeprowadzonego testu potwierdził, że jesteśmy odporni na obecne zawirowania, zarówno z technicznego, jak i organizacyjnego punktu widzenia - mówi Dariusz Kułakowski, Członek Zarządu GPW.
- Nie możemy jednak wykluczyć, iż w sytuacji globalnego kryzysu, a w konsekwencji czasowego zaprzestania działalności przez Członków Giełdy, konieczne będzie również zawieszanie notowań. Giełda będzie tutaj kierować się wewnętrznymi procedurami i regulacjami. Jako moment rozpoczęcia procesu decyzyjnego w takiej sytuacji przyjęty został 30-procentowy próg zaprzestania udziału uczestników w sesji giełdowej mierzony ich udziałem w obrotach poinformował w zeszłym tygodniu prezes GPW.
Grupa Kapitałowa GPW - prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r.