Grażyna Torbicka z nowym programem w Telewizji Kino Polska
Już 9 maja o godz. 20 widzowie Kino Polska obejrzą nowy program Grażyny Torbickiej, przygotowany z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia Studia Filmowego TOR.
W 2017 r. przypada 50 rocznica powstania Studia Filmowego TOR - zespołu, w którym swoje dzieła kręcili twórcy tej miary co Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Janusz Majewski czy Kazimierz Kutz. Pół wieku TOR-u to 116 filmów, liczne nagrody, sukcesy festiwalowe w Polsce i poza granicami, ale też spotkania wybitnych twórczych osobowości i setki anegdot.
Przynajmniej część z nich będzie można poznać dzięki nowemu programowi Grażyny Torbickiej, który przygotowała we współpracy z Telewizją Kino Polska. Wybitna dziennikarka telewizyjna rozmawia w nim z wieloletnim dyrektorem TOR, Krzysztofem Zanussim. Reżyser porównuje Studio do delikatesów specjalizujących się wyłącznie w towarach najwyższej jakości, opowiada też jednak przykładowo, jak forsował produkcję przez TOR kultowych teraz, nawet jeśli czasem niezbyt wyrafinowanych komedii Stanisława Barei. Ale rozmowa wychodzi też poza historie o kulisach powstawania najgłośniejszych filmów i współpracy z wielkimi reżyserskimi indywidualnościami. Dwójka pasjonatów kina dyskutuje więc choćby o powinnościach intelektualistów... i wyzwaniach, jakie przed kinem stawia rozwój Internetu.
Grażyna Torbicka rozmawiała także z wiceszefową TOR, Ireną Strzałkowską, prawdziwą skarbnicą anegdot. Najbardziej soczyste historie - między innymi o słynnej TORowej kanapie, na której siedziały absolutnie wszystkie tuzy polskiej kinematografii - pojawią się w emitowanych na antenie Telewizji Kino Polska programach "Między filmami", a także na kanale Kino Polska w serwisie YouTube.
Rozmowie z Krzysztofem Zanussim towarzyszy emisja jego "Kontraktu" - poruszającej historii młodych ludzi, buntujących się przeciwko pragmatycznym do bólu rodzicom i teściom, zmieniającym ich ślub w transakcję handlową. W kolejne wtorkowe wieczory widzowie Telewizji Kino Polska zobaczą też inne wybitne filmy wyselekcjonowane z bogatej historii Studia Filmowego TOR: "300 mil do nieba" Macieja Dejczera, "Dreszcze" Wojciecha Marczewskiego i "Magnata" Filipa Bajona.
Opr. KM