Reklama

Grupa Mercor: 19-procentowy wzrost sprzedaży

Grupa Mercor, należąca do grona liderów europejskiego rynku w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, po I półroczu roku obrotowego 2016/2017 (1.04.2016 - 30.09.2016) wypracowała przychody z działalności kontynuowanej w wysokości 133,5 mln zł wobec 111,8 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost sprzedaży o ponad 19-proc. Ponad połowę wzrostu sprzedaży grupy stanowiły przychody wypracowane przez węgierską spółkę Dunamenti Tűzvédelem (przejętą w II półroczu roku obrotowego 2015/2016 roku) w wysokości 13,3 mln zł.

Grupa Mercor, należąca do grona liderów europejskiego rynku w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, po I półroczu roku obrotowego 2016/2017 (1.04.2016 - 30.09.2016) wypracowała przychody z działalności kontynuowanej w wysokości 133,5 mln zł wobec 111,8 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost sprzedaży o ponad 19-proc. Ponad połowę wzrostu sprzedaży grupy stanowiły przychody wypracowane przez węgierską spółkę Dunamenti Tűzvédelem (przejętą w II półroczu roku obrotowego 2015/2016 roku) w wysokości 13,3 mln zł.

Grupa w I półroczu 2016/2017 poprawiła zyskowność. Zysk EBITDA Grupy Mercor wzrósł do 12,4 mln zł z 10,3 mln zł rok wcześniej, z kolei zysk EBIT wzrósł do 9,2 mln zł z 7,6 mln zł. Zysk netto Grupy wzrósł do 7,2 mln zł z 5,1 mln zł, na co wpływ miała przede wszystkim konsolidacja wyniku węgierskiej spółki Dunamenti Tűzvédelem (zysk netto w wysokości 1,7 mln zł).

Grupa realizuje szeroko zakrojony plan inwestycyjny, we wszystkich pionach produktowych, wspierany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i Ministerstwa Rozwoju.

Grupa rozbudowuje także moce produkcyjne poprzez unowocześnienie i reorganizację procesów produkcji w 3 zakładach produkcyjnych w Polsce (Zakładu Produkcyjnego w Cieplewie k. Gdańska, nowego zakładu w Gdańsku, Zakładu Produkcyjnego w Mirosławiu). Na terenie zakładu w Mirosławiu Grupa rozpoczęła produkcję innowacyjnego produktu w pionie ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji): płyty krzemianowo-wapniowej mcr Silboard, mającej potencjał ok. 40 zastosowań.

Reklama

Łączne nakłady inwestycyjne poniesione przez grupę w I półroczu 2016/2017 wyniosły 16,0 mln zł, z czego ok. 80 proc. stanowiły nakłady poniesione na rozbudowę mocy produkcyjnych.

SPRZEDAŻ W POLSCE I NA RYNKACH ZAGRANICZNYCH

Na wzrost poziomu przychodów grupy w I półroczu 2016/2017 wpływ miała m.in. konsolidacja przychodów węgierskiej spółki Dunamenti Tűzvédelem (w wysokości 13,3 mln zł), która odpowiada za 61 proc. wzrostu sprzedaży grupy. Przychody grupy, bez uwzględnienia Dunamenti Tűzvédelem, wzrosły o 7 proc.

Grupa odnotowała w Polsce przychody w wysokości 64,2 mln zł wobec 66,3 mln zł rok wcześniej, co oznacza spadek o 3 proc. r/r.

Sprzedaż na rynkach zagranicznych wzrosła o 52 proc., do 69,3 mln zł z 45,5 mln zł. Największe dynamiki przychodów Grupa wypracowała w Czechach i Słowacji (+87 proc.) oraz w Rosji (+33 proc.):

- Na rynku rosyjskim grupa w I półroczu 2016/2017 poprawiła sprzedaż o 33 proc. (wartościowo o 4,6 mln zł), osiągając poziom 18,5 mln zł wobec 13,9 mln zł rok wcześniej.

- Na rynku hiszpańskim grupa odnotowała blisko 13-proc. wzrost sprzedaży (wartościowo o 1,6 mln zł) osiągając poziom 14,0 mln zł wobec 12,4 mln zł rok wcześniej). Spółka rozwija sprzedaż w Hiszpanii oraz sprzedaż eksportową m.in. do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

- Na nowym dla grupy rynku węgierskim, na którym Mercor realizuje sprzedaż swoich produktów dzięki przejęciu spółki Dunamenti Tűzvédelem, odnotowano przychody na poziomie 13,3 mln zł. Dunamenti Tűzvédelem część sprzedaży realizuje także na rynkach zagranicznych, na których wcześniej Grupa Mercor nie była obecna, takich jak Bułgaria, Serbia czy Izrael.

- Na rynku Czech i Słowacji sprzedaż wzrosła o 87 proc. (wartościowo o 4,9 mln zł), do 10,6 mln zł z 5,7 mln zł rok wcześniej.

- W Rumunii sprzedaż wzrosła o blisko 127 proc. (wartościowo o 2,2 mln zł), do 3,9 mln zł z 1,7 rok wcześniej.

ROZBUDOWA MOCY PRODUKCYJNYCH

Grupa rozbudowuje moce produkcyjne poprzez unowocześnienie i reorganizację procesów produkcji Wśród najważniejszych działań realizowanych przez grupę są:

1. Modernizacja Zakładu Produkcyjnego w Cieplewie k. Gdańska.

2. Otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Gdańsku (realizacja rosnącej liczby zamówień z pionu oddymiania Grupy).

3. Uruchomienie produkcji w zakładzie w Mirosławiu, koło Płocka

(realizacja innowacyjnej płyty krzemianowo-wapniowej mcr Silboard, z pionu ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji).

4. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury we Lwowie (na Ukrainie) i przystosowanie jej do produkcji części elementów do produktów Grupy Mercor.

- Pierwsze półrocze 2016/2017 to okres intensywnych prac, rozbudowy mocy produkcyjnych, portfela produktów, wprowadzania nowych technologii i informatyzacji firmy. Zmodernizowaliśmy nasz największy zakład produkcyjny w Polsce - w Cieplewie, oraz zwiększyliśmy jego powierzchnię produkcyjną o 3000 m kw. Otworzyliśmy również nowy zakład w Gdańsku w odpowiedzi na rosnącą liczbę zamówień. W zakładzie w Mirosławiu rozpoczęliśmy natomiast produkcję innowacyjnej płyty mcr Silboard, nad projektem której pracowaliśmy przez ostatnie kilka lat. Wszystkie te aktywności i poniesione na nie nakłady inwestycyjne mają przełożenie na zwiększenie konkurencyjności Grupy i ułatwią nam dalszy wzrost skali działalności - mówi Krzysztof Krempeć, prezes zarządu "MERCOR" SA.

- Duży udział we wzroście sprzedaży Grupy po I półroczu 2016/2017 miała integracja węgierskiej spółki Dunamenti Tűzvédelem, której wyniki konsolidujemy od października 2015 roku. Widoczne są pierwsze efekty rozpoczętego procesu cross-sellingu w Polsce i na Węgrzech oraz sprzedaży rozwiązań Dunamenti przez naszą hiszpańską spółkę Tecresę. Sprzedaż spółki stanowiła 10 proc. przychodów Grupy. Pozytywnym sygnałem, którego nie traktujemy jednak jako tendencji, jest także poprawa sprzedaży na rynku rosyjskim pomimo kryzysu w sektorze budowlanym i dewaluacji rubla. Grupa wzmacnia ekspansję na rynkach zagranicznych, na których przychody w I półroczu wzrosły o blisko 24 mln zł. Pozycję eksportową grupy dodatkowo wspiera słabszy złoty - dodaje Krempeć.

NOWE ZLECENIA

Grupa w I półroczu 2016/2017 pozyskała kontrakty o wartości około 137,4 mln zł wobec 122,2 mln zł (wzrost 12 proc. r/r).

Przykładowe zamówienia pozyskane przez Grupę w I półroczu 2016/2017:

- Stadion Widzew Łódź, ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji

- Kąpielisko Szombathely, Węgry; ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji

- Kamaz - producent rosyjskich samochodów ciężarowych, Rosja; systemy oddymiania

- Muzeum Narodowe w Pradze, Czechy; systemy wentylacji pożarowej

- Centrum logistyczne Nuevo Centro Logístico de DIA w Saragossie, Hiszpania; ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji.

Opr. MD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »