Reklama

Grupa "MERCOR" po I kwartale roku obrotowego 2017/2018

Grupa "MERCOR" SA (dalej: "Grupa" lub "Grupa MERCOR"), należąca do grona liderów europejskiego rynku w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, po I kwartale roku obrotowego 2017/2018 (1.04.2017 - 30.06.2017) wypracowała przychody z działalności kontynuowanej w wysokości 76,3 mln zł wobec 60,7 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 26 proc.

Wyższa sprzedaż grupy w I kwartale 2017/2018 to efekt m.in. dotychczasowych inwestycji w rozwój nowych linii produktowych i związanego z tym rosnącego poziomu pozyskiwanych zamówień.

Reklama

Zysk EBITDA wzrósł o 4 proc. (do 5,9 mln zł z 5,6 mln zł rok wcześniej), a EBIT spadł o 7 proc. (do 3,7 mln zł wobec 4,0 mln zł rok wcześniej). Zysk netto grupy wyniósł 2,9 mln zł wobec 3,4 mln zł, co oznacza spadek o 14 proc. rok do roku.

Grupa jest na etapie rozwoju trzech nowych, strategicznych produktów, którego celem w dłuższej perspektywie czasowej jest wzrost skali działalności (płyta mcr Silboard z pionu zabezpieczeń ogniochronnych konstrukcji budowalnych; DFM - nowatorskie rozwiązania w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych oraz rodzina klap dymowych na bazie PVC, czyli mcr Ultra Therm z pionu oddymiania).

Obecnie koszty związane z rozwojem strategicznych produktów (nakłady R&D i rosnąca amortyzacja), mają z godnie z przyjętymi biznesplanami, wpływ na niższą zyskowność grupy.

W I kwartale 2017/2018 grupa pozyskała zamówienia o wartości 80,6 mln zł, co oznacza wzrost o 13 proc. rok do roku.

- Jesteśmy na ścieżce wzrostu, kontynuujemy realizację plan rozwoju grupy, w efekcie nowy rok obrotowy rozpoczęliśmy dobrą sprzedażą i wyższą wartością pozyskiwanych zamówień Nie byłoby to możliwe bez wcześniejszych inwestycji m.in. w moce produkcyjne i struktury handlowe. Dotychczasowe inwestycje oraz rozwój nowych produktów mają na celu stopniową zmianę struktury sprzedaży, uzyskiwanie lepszych marż i wzrost skali działalności. Istotnie rozszerzamy ofertę produktową we wszystkich pionach. Trzy produkty - tj. ogniochronna płyta mcr Silboard, rozwiązania z zakresu oddzieleń przeciwpożarowych pod marką DFM i systemy oddymiające mcr Ultra Therm, czyli klapy dymowe na bazie PVC, są strategiczne dla przyszłej działalności Grupy. Obecnie są one na etapie rozwoju, co oznacza, że konieczne są dalsze nakłady, by w pełni wykorzystać potencjał tych produktów i by ich rozwój przełożył się na wyniki finansowe spółki - mówi Krzysztof Krempeć, prezes zarządu "MERCOR" SA.

- Płyty mcr Silboard o unikalnych właściwościach i ogromnej liczbie zastosowań, to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie rynku dotychczas zmonopolizowanego w tym zakresie przez jednego, globalnego gracza. mcr Silboard cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. W okresie najbliższych kilkunastu miesięcy chcielibyśmy zwiększyć nasze moce produkcyjne, a co za tym idzie - wolumeny sprzedaży płyty ogniochronnej. Nowatorskie rozwiązania DFM są już w produkcji. Ich sprzedaż, podobnie jak sprzedaż klap mcr Ultra Therm, planujemy rozpocząć już w II kw. 2017/2018. Widzimy ogromne perspektywy rozwoju dla nowych produktów zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą. Tym samym wzmocnimy dywersyfikację produktową oraz geograficzną, która już dziś jest naszą silną przewagą - dodaje Krempeć.

Wśród najważniejszych czynników mających wpływ na niższą marżowość w I kwartale 2017/2018 r. są: zmiana sposobu alokacji kosztów węgierskiej spółki Dunamenti Tuzvedelem (rok wcześniej alokacja części kosztów produkcji do kosztów ogólnego zarządu), niższa marżowość kontraktów zrealizowanych w 1Q 2017/2018 na wciąż niestabilnym rynku rosyjskim (spadek marży brutto na tym rynku o 8 pp.); wzrost udziału w sprzedaży dużych projektów realizowanych na niższych marżach (przesunięcia kontraktów z 4Q 2016/2017 na 1Q 2017/2018).

SPRZEDAŻ W POLSCE I NA RYNKACH ZAGRANICZNYCH

Na wzrost poziomu przychodów grupy w 1Q roku obrotowego 2017/2018 wpływ miała wyższa r/r sprzedaż zagraniczna (+20 proc.) oraz sprzedaż krajowa (+31 proc.).

Grupa odnotowała w Polsce przychody w wysokości 38,1 mln zł wobec 29,0 mln zł rok wcześniej.

Sprzedaż na rynkach zagranicznych wyniosła 38,2 mln zł wobec 31,7 mln zł rok wcześniej. Grupa zwiększyła sprzedaż na wszystkich rynkach zagranicznych poza Rosją (spadek o 8 proc. r/r).

- Na rynku rosyjskim Grupa w 1Q 2017/2018 odnotowała sprzedaż niższą o 8 proc., osiągając poziom 8,6 mln zł wobec 9,4 mln zł rok wcześniej.

- Na rynku hiszpańskim grupa odnotowała 9-proc. wzrost sprzedaży, osiągając poziom 8,0 mln zł wobec 7,4 mln zł rok wcześniej. Spółka TECRESA rozwija sprzedaż krajową oraz eksportową m.in. do krajów Ameryki Południowej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

- Na rynku Czech i Słowacji sprzedaż wzrosła o 51 proc., do 6,2 mln zł z 4,1 mln zł rok wcześniej.

- Na rynku węgierskim, dzięki przejęciu spółki DUNAMENTI TŰZVÉDELEM, odnotowano przychody o 49 proc. wyższe r/r na poziomie 4,2 mln zł wobec 2,8 mln zł rok wcześniej. DUNAMENTI TŰZVÉDELEM część sprzedaży realizuje także na rynkach zagranicznych, na których wcześniej Grupa "MERCOR" nie była obecna, takich jak Bułgaria, Serbia czy Izrael.

- W Rumunii sprzedaż wzrosła o 94 proc. do 2,3 mln zł z 1,2 rok wcześniej.

- Na Ukrainie sprzedaż wzrosła o 286 proc. do 2,1 mln zł z 0,5 mln zł rok wcześniej.

NOWE ZLECENIA

Grupa "MERCOR" w 1Q 2017/2018 pozyskała kontrakty o wartości około 80,6 mln zł wobec 71,3 mln zł (wzrost o 13 proc. r/r). W czerwcu grupa pozyskała zamówienia o rekordowej wartości przekraczającej 30 mln zł.

Przykładowe zamówienia pozyskane przez grupę w 1Q 2017/2018:

- CH Libero, Katowice, Polska; systemy oddymiania

- Hotel Prudential, Warszawa; systemy wentylacji pożarowej

- Biurowiec Copernicus Square, Warszawa; systemy wentylacji pożarowej

- Koncern Total, Rosja; systemy oddymiania

- Fabryka Samsung, God, Węgry; ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji

- Centrum filmowe: Stenna Films Center w Szwajcarii, systemy oddymiania

- Producent części samochodowych Gestamp, Hiszpania, systemy oddymiania

Opr. MD

Dowiedz się więcej na temat: Mercor SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »