Reklama

Grupa Pfleiderer odnotowała 20,8 mln euro EBITDA w I kwartale 2019 r., przychody zmalały o 2,4 proc. r/r do 262,3 mln euro

Raportowana EBITDA Grupy Pfleiderer w I kwartale br. wyniosła 20,8 mln euro wobec 36,5 mln euro w analogicznym okresie 2018 r.

* Skorygowana EBITDA sięgnęła 27,9 mln euro w porównaniu do 37,3 mln euro w I kwartale ub.r. * Przychody zmalały o 2,4 proc. r/r do 262,3 mln euro ze względu na silniejszą konkurencję na rynku surowych płyt wiórowych, zmniejszanie zapasów przez wybranych klientów oraz czasowe wstrzymanie produkcji w zakładzie w Baruth. Jednocześnie sprzedaż produktów z wartością dodaną wzrosła o 1,8 proc. r/r. * Pfleiderer obserwuje odwrócenie negatywnych trendów cenowych dla wybranych surowców, co obok wdrażanych inicjatyw efektywnościowych powinno przełożyć się na poprawę wyników w kolejnych kwartałach.

Reklama

Skonsolidowane przychody Grupy Pfleiderer, wiodącego europejskiego producenta wyrobów drewnopochodnych dla przemysłu meblarskiego, wnętrzarskiego i budownictwa, w I kwartale 2019 r. zmalały o 2,4 proc. r/r do 262,3 mln euro. Spadek ten wynikał z zaostrzonej konkurencji na rynku surowych płyt wiórowych, co negatywnie wpłynęło na ceny sprzedaży, a także zmniejszania zapasów przez niektórych klientów oraz nieplanowanego miesięcznego przestoju w produkcji płyt MDF/HDF w zakładzie Baruth z powodu pożaru, do którego doszło na początku stycznia. Pozytywny wpływ na łączne przychody miała natomiast sprzedaż produktów z wartością dodaną, która wzrosła o 1,8 proc. r/r do 152,3 mln euro. Produkty te odpowiadały za dwie trzecie całkowitej sprzedaży w I kwartale br.

Spadek przychodów przełożył się także na wyniki finansowe. Raportowana EBITDA w I kwartale 2019 r. wyniosła 20,8 mln euro wobec 36,5 mln rok wcześniej. Skorygowana EBITDA, oczyszczona z wpływu zdarzeń jednorazowych, sięgnęła natomiast 27,9 mln euro w porównaniu do 37,3 mln euro w I kwartale 2018 r.

- Pierwszy kwartał był trudnym okresem dla naszej firmy i całego rynku. Styczniowy pożar w naszym zakładzie produkcyjnym Baruth spowodował zmniejszenie produkcji i sprzedaży płyt MDF/HDF. Dzięki restrykcyjnym standardom z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego nikt nie ucierpiał. Produkcję wznowiliśmy na początku lutego, aczkolwiek konieczne było dostosowanie technologii produkcji i potrzebujemy trochę czasu, aby skalibrować wszystkie procesy produkcyjne i osiągnąć wcześniejszą wydajność. Sprzedaż produktów podstawowych była ponadto pod wpływem wzmożonej konkurencji na rynku, a na początku roku nadal obserwowaliśmy zmniejszanie zapasów przez niektórych klientów, którzy ograniczali zamówienia spodziewając się wolniejszego wzrostu gospodarczego. Warto jednak zauważyć, że już w samym marcu nasza sprzedaż wzrosła rok do roku, co dobrze wróży na kolejne kwartały. Pomimo gorszych wyników w pierwszym kwartale jesteśmy przekonani, że wdrożone w ramach naszej strategii inicjatywy ukierunkowane na wzrost przychodów i poprawę efektywności kosztowej przyniosą wymierne rezultaty. Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do realizacji celów finansowych wyznaczonych na 2021 rok. Widzimy dobre perspektywy dla sprzedaży produktów z wartością dodaną, na przykład w segmencie mebli kuchennych, jak również pozytywne tendencje w zakresie cen drewna i chemikaliów, czyli głównych surowców wykorzystywanych w produkcji - skomentował dr Nico Reiner, dyrektor finansowy (CFO) Pfleiderer Group.

Pfleiderer niezmiennie kładzie nacisk na utrzymywanie kosztów pod kontrolą. W I kwartale br. trend obniżania kosztów ogólnego zarządu był kontynuowany (spadek o 2,4 proc. r/r do 12,0 mln euro), podczas gdy koszty sprzedaży wzrosły tylko o 1,5 proc. r/r/ do 33,9 mln euro. Łączne koszty sprzedaży i ogólnego zarządu wzrosły zaledwie o 0,6 proc. do 46,4 mln euro, co odpowiadało 17,7 proc. wartości sprzedaży w I kwartale tego roku.

- Spółka wdraża szereg inicjatyw oszczędnościowych i efektywnościowych w obszarze kosztów bezpośrednich i pośrednich (w tym dostosowanie składu receptur produktów, usprawnienie procesów), wydajności pracy (wydłużenie czasu pracy, zwiększenie produktywności) oraz kosztów ogólnego zarządu - wskazał dr Nico Reiner.

Wynik netto w I kwartale 2019 r. wyniósł -11,0 mln euro wobec 7,3 mln euro zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku. Obok niższej sprzedaży, spadek ten wynikał głównie z obniżki marży brutto spowodowanej wyższymi kosztami surowców. Wpływ na wynik netto miały również nadzwyczajne koszty doradztwa (4,9 mln euro w I kwartale 2019 r.), utrata marży spowodowana pożarem w Baruth (2,7 mln euro) oraz odprawy pracownicze (0,3 mln euro).

Pfleiderer

Grupa Pfleiderer istnieje od 125 lat i jest czołowym europejskim producentem wyrobów drewnopochodnych, o rocznych przychodach przekraczających 1 mld euro, specjalizującym się w wytwarzaniu produktów na potrzeby branży meblarskiej, wykończeniowej i budowlanej.

Grupa Pfleiderer dostarcza płyty meblarskie, blaty kuchenne, laminaty wysokociśnieniowe HPL oraz okładziny ścienne dla największych producentów mebli w Polsce i w regionie DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria) oraz kilku tysięcy średnich i małych firm z branży meblarskiej i budowlano-remontowej w całej Europie. Spółka ma swoją siedzibę we Wrocławiu oraz biura w Neumarkt (Niemcy) i Warszawie. Grupa posiada 9 zakładów produkcyjnych położonych w Polsce i Niemczech, a także działy handlowe w Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Austrii i Rumunii. Grupa zatrudnia łącznie około 3,5 tys. osób.

Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »