Reklama

Haitong Securities finalizuje przejęcie BESI

Haitong Securities, jedna z największych chińskich firm zajmujących się bankowością inwestycyjną i pośrednictwem w obrocie papierami wartościowymi sfinalizowała nabycie BESI od Novo Banco za kwotę 379 milionów euro.

Reklama

Transakcja umożliwia Haitong Securities (HS) realizację planów globalnej ekspansji spółki zarówno na rozwiniętych rynkach Europy i USA, jak i na rynkach wschodzących Ameryki Łacińskiej, Europy Środkowej i Wschodniej oraz Indii. BESI zmieni nazwę na Haitong Bank, SA i będzie działać pod marką HAITONG. W Warszawie funkcjonować będzie jako Haitong Bank SA oddział w Polsce.

Przejęcie ma na celu połączenie wiedzy BESI i obecności banku w wielu regionach, na rynkach rozwiniętych i rozwijających się, z pozycją lidera, jaką ma Haitong Securities na Dalekim Wschodzie, w celu stworzenia światowej klasy grupy finansowej. Transakcja zapewnia Haitong Securities obecność w centrach finansowych takich jak Londyn i Nowy Jork, co będzie stanowić uzupełnienie wiodącej pozycji spółki w Chinach, gdzie firma jest silnie reprezentowana w Szanghaju i Hongkongu.

Finalizacja akwizycji umożliwi Haitong Bank, SA dalszy rozwój w zakresie jego kluczowych kompetencji, w obszarach takich, jak pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi, bankowość inwestycyjna i finansowanie strukturyzowane na rynkach, na których Bank jest obecny.

Cele powstającej w wyniku połączenia grupy to:

" Wzmocnienie zespołów analiz, rynków kapitałowych, operacji skarbowych, bankowości inwestycyjnej, zarządzania aktywami (asset management) oraz zarządzania majątkiem (wealth management) i finansowania strukturyzowanego;

" Dzielenie się, w obu kierunkach, dogłębnymi analizami rynku w skali makro, sektorowymi a także rekomendacjami w zakresie doboru akcji;

" Wprowadzenie do oferty linii produktowych mających na celu dalsze umiędzynarodowienie juana, tzn. papierów wartościowych o stałym dochodzie i instrumentów pochodnych;

" Wykorzystanie możliwości, jakie daje łączenie stron transakcji z różnych części świata, aby wspomóc międzynarodowe przepływy finansowe w obszarze fuzji i przejęć, jak i ECM/DCM;

" Rozwój działalności w obszarze zarządzania aktywami (asset management) oraz zarządzania majątkiem (wealth management), poprzez rozwój organiczny lub przejęcia;

" Rozwój działalności w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, umożliwiającej zapewnienie klientom na całym świecie dostępu do płynności i kapitału.

Hiroki Miyazato, zastępca dyrektora generalnego Haitong Securities, powiedział: - Jesteśmy bardzo zadowoleni z pomyślnej finalizacji tej transakcji. Cieszymy się na współpracę z całym zespołem banku, dzięki której będziemy mogli zrealizować naszą ambicję - osiągnięcie pozycji jednej z największych na świecie instytucji finansowych.

José Maria Ricciardi, CEO Haitong Bank SA, powiedział: - Połączenie dwóch podmiotów - BESI i Haitong Securities - przyniesie unikalne korzyści zarówno nowym, jak i dotychczasowym klientom, oferując im dostęp do rynków jednej z największych i najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, jak również rynków rozwiniętych i kluczowych gospodarek wschodzących. Cieszymy się na współpracę z Haitong Securities i wspólną pracę na rzecz budowy wiodącej globalnej instytucji finansowej.

Christian Minzolini, senior country Officer, szef Haitong Bank, SA Oddział w Polsce, powiedział: - Haitong będzie pierwszym globalnym uczestnikiem rynków kapitałowych z siedzibą w Azji, prowadzącym na taką skalę działalność w obszarze bankowości inwestycyjnej w Polsce. Posiadanie właściciela takiego, jak Haitong jest ważnym wyróżnikiem na polskim rynku, ponieważ umożliwia wykorzystanie jego doświadczenia brokerskiego zdobytego na giełdach w Chinach, a także silnej kapitalizacji Grupy. Haitong wypełni ważną niszę w usługach bankowości inwestycyjnej, budując most pomiędzy rynkami Chin i Europy Środkowo-Wschodniej.

BESI

BESI jest międzynarodowym bankiem inwestycyjnym obecnym na rynku od ponad 25 lat. Oferuje szeroki zakres usług bankowości inwestycyjnej dla klientów korporacyjnych i instytucjonalnych w Europie, obu Amerykach, w Azji i Afryce. Główne oddziały banku zlokalizowane są na Półwyspie Iberyjskim, w Brazylii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce i Indiach. Bank specjalizuje się w obrocie papierami wartościowymi, analizach giełdowych, obsłudze operacji na rynkach kapitałowych, usługach doradztwa w zakresie fuzji i przejęć oraz project finance. Bank znany jest z tego, że efektywnie tworzy nowe możliwości międzynarodowego rozwoju i wymiany kapitałowej dla klientów w ramach swojej sieci, dzięki współpracy zespołu ponad 700 profesjonalistów na całym świecie.

Haitong Securities

Spółka Haitong Securities jest jednym z czołowych banków inwestycyjnych i brokerów papierów wartościowych w Chinach. Została założona w 1988 roku. Jest jedną z pierwszych firm zajmujących się pośrednictwem w obrocie papierami wartościowymi w Państwie Środka i obecnie rozwija jedną z największych sieci w Chinach kontynentalnych. Działalność biznesowa Haitong obejmuje m.in. pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi, usługi bankowości inwestycyjnej, zarządzania aktywami (asset management), obrót kontraktami terminowymi oraz inwestycje funduszy Private Equity. W 2007 roku akcje Haitong (600837.SH) zadebiutowały na giełdzie w Szanghaju.

Przy aktywach netto na poziomie 72 mld juanów na koniec 2014 roku, Haitong jest drugą największą firmą w swojej branży pod względem wartości aktywów i aktywów netto w Chinach. Obecnie działa poprzez sieć 284 oddziałów oferujących obsługę maklerską w całym kraju, obsługuje 6 mln klientów detalicznych i ponad 20 tys. klientów instytucjonalnych i zamożnych. Na rynku wyróżnia ją innowacyjność - Haitong jest znany z tworzenia nowych produktów i usług dla klientów.

Haitong aktywnie realizuje strategię rozwoju międzynarodowego. W 2009 roku firma nabyła Taifook Securities, firmy o ugruntowanej marce z siedzibą w Hongkongu. Spółka Taifook Securities zmieniła nazwę na "Haitong International Securities Group Co., Ltd.", aby aktywnie wspierać integrację spółek krajowych i działających w Hongkongu, oraz skupić się na budowaniu platform biznesowych służących rozwojowi za granicą. Haitong International Securities Group Co., Ltd. utrzymuje pozycję lidera w branży produktów opartych na juanie w Hongkongu i jest jedną z pierwszych firm, które otrzymały kwalifikację QFII.

Haitong zawarł umowę nabycia BESI w grudniu 2014 roku, której finalizacja wymagała uzyskania odpowiednich zgód regulatorów na rynkach, na których działa bank. Transakcja zdecydowanie zwiększa możliwości rozwoju biznesu firmy w skali międzynarodowej, w Europie i obu Amerykach.

Opr. KM

Dowiedz się więcej na temat: przejęcie | przejęcia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »