Hawe i Exatel łączą siły w zakresie budowy sieci szerokopasmowych
Działająca w branży telekomunikacyjnej giełdowa Spółka Hawe oraz należący do GK PGE operator telekomunikacyjny Exatel podpisały umowę, która reguluje warunki ich współpracy przy projektach budowy sieci szerokopasmowych realizowanych w sektorze administracji publicznej z wykorzystaniem środków unijnych. Firmy będą m.in. rozwijać współpracę międzyoperatorską oraz wzajemnie uzupełniać swoją infrastrukturę.
Współpraca obu Spółek ma w szczególności polegać na uzupełnieniu infrastruktury światłowodowej oraz wdrożeniu efektywnych form udostępniania i użytkowania sieci w różnych modelach. Spółki będą też wykorzystywać swój potencjał oraz doświadczenia przy projektowaniu, budowie, modernizacji oraz utrzymaniu infrastruktury. Podpisanie umowy oznacza zacieśnienie współpracy pomiędzy Hawe a Exatel w kluczowym dla giełdowej spółki obszarze działalności i zwiększenie konkurencyjności obu podmiotów na rynku.
- Jako Polska stoimy w obliczu wielkiego wyzwania. Skuteczne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej zdecyduje o tym, jak będzie się rozwijać nasza gospodarka w kolejnych latach. Szczególnie dotyczy to obszarów, gdzie tej infrastruktury dzisiaj brakuje, gdzie mamy do czynienia z tzw. białymi plamami czyli obszarami których mieszkańcy podlegają wykluczeniu cyfrowemu. Decyzja o współpracy z taką firmą jak Exatel jest podyktowana poszukiwaniem jak największej synergii, które chcemy osiągnąć z uwzględnieniem najistotniejszych celów społecznych - powiedział prezes Hawe, Krzysztof Witoń.
Z tych powodów, dla obu firm, najważniejsza jest współpraca przy projektach, które wykorzystują środki unijne na rozwój polskiej infrastruktury teleinformatycznej.
- Exatel i Hawe mają unikalne zasoby oraz know-how niezbędne do skutecznej realizacji projektów z korzyścią dla całego państwa, a równocześnie efektywnie biznesowo. Nasza współpraca wpisuje się w realizację celów wskazanych w Narodowym Planie Szerokopasmowym. Dodatkowo odpowiada zaleceniom Komisji Europejskiej, która podkreśla, że nowa sieć powinna wykorzystywać istniejącą infrastrukturę na zasadach własności lub dzierżawy, co pozwoli znacząco ograniczyć koszty projektu i uniknąć powielania istniejących sieci - powiedział prezes Exatel Wojciech Pomykała.
W ramach funduszy pomocowych UE Polska dysponuje kwotą ok. 1,5 mld euro (w ramach różnych programów) na rozwój szkieletowej infrastruktury sieciowej. Zostały one przyznane Polsce w ramach perspektywy finansowej kończącej się w tym roku. Oznacza to, że projekty finansowane z tych środków powinny zostać zakończone do końca 2015 roku Ponieważ wiele województw dopiero zaczęło prace koncepcyjne na temat modelu wykorzystania tych środków, oznacza to, że przed firmami, które będą realizować projekty infrastrukturalne będą stać duże wyzwania, którym podołają tylko najlepiej przygotowane firmy.
Tymczasem rozwinięta sieć teleinformatyczna staje się kluczowym czynnikiem dla rozwoju lokalnej gospodarki. Obecne technologie informacyjne i komunikacyjne odpowiadają za 25 proc. wzrostu PKB i aż 40 proc. wzrostu produktywności Unii Europejskiej. Według raportu Komisji ds. szerokopasmowego Internetu, działającej przy ITU (International Telecommunications Union) i UNESCO, poprawa wskaźnika penetracji Internetu bezpośrednio przekłada się na rozwój gospodarczy (wzrost gęstości usług o 10 pkt proc. może przyczynić się do wzrostu PKB o 1,4 p.proc.).
Hawe SA jest spółką publiczną, której akcje od 2007 roku notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 21 marca 2008 roku akcje spółki wchodziły w skład indeksu sWIG80, a od 16 marca 2012 roku wchodzą w skład indeksu mWIG40. Głównymi obszarami działalności Hawe SA jest zarządzanie aktywami spółek zależnych, pozyskiwanie kapitału i finansowania oraz wsparcie w opracowywaniu strategicznych kierunków rozwoju Grupy. W skład Grupy Kapitałowej Hawe wchodzą cztery spółki: Hawe SA - spółka publiczna i dominująca Grupy Hawe, której działalność operacyjna prowadzona jest przez trzy spółki zależne: Hawe Telekom Sp. z o.o., Hawe Budownictwo Sp. z o.o. oraz Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe Sp. z o.o.
Grupa Kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe, budowlane i serwisowe dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych.
Exatel SA to wiodący operator telekomunikacyjny w Polsce, dostarczający rozwiązania dla przedsiębiorstw, małych i średnich firm oraz administracji publicznej. Jest spółką należącą Grupy Kapitałowej PGE. Exatel SA zarządza najnowocześniejszą w Polsce siecią transmisyjną o przepustowości w szkielecie DWDM do 9 Tb/s,a w szkielecie IP/ MPLS - 40 Gb/s. Długość sieci własnej to ok. 20 000 km, łącznie z PGE SA to ponad 30 000 km. Spółka posiada bezpośrednie połączenia z ok. 80 największymi operatorami krajowymi i ok. 70 operatorami zagranicznymi umożliwiającymi transfer danych, tranzyt i terminowanie ruchu głosowego przechodzącego przez Europę Centralną. Exatel SA posiada również własne data center, a jako operator może zaoferować swoim klientom nie tylko usługę kolokacji, ale również transmisji danych, a więc kompleksowe rozwiązanie gwarantujące najwyższy standard obsługi. Posiadane zasoby umożliwiają spółce wdrożenie kompleksowych usług w chmurze, opartych na najwyższych standardach bezpieczeństwa.
Opr. KM