Hawe i ORSS: Mogło dojść do przestępstwa przy przetargach
Hawe oraz Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe sp. z o.o. (ORSS) złożyły w Ministerstwie Sprawiedliwości zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli spółek Alcatel-Lucent Polska, TP Teltech z grupy Orange oraz byłych członków zarządu Hawe.
HAWE oraz ORSS zawiadamia Prokuratora Generalnego o możliwości popełnienia przestępstwa przy projektach PPP o łącznej wartości 600 mln zł
HAWE oraz Spółka Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe złożyła w Ministerstwie Sprawiedliwości zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez - przedstawicieli spółek Alcatel-Lucent Polska, TP Teltech spółka z grupy ORANGE oraz byłych członków zarządu Hawe S.A.
W ocenie ORSS osoby te działały w zmowie w celu świadomego wprowadzenia w błąd zarządów Województw Warmińsko-Mazurskiego i Podkarpackiego, a także wytransferowania ponad 600 mln zł środków publicznych pochodzących z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007- 2013. Kwota ta miała pokryć zaprojektowanie, wykonanie i utrzymanie sieci szerokopasmowej na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. Projekty zostały zrealizowane na zlecenie samorządów w ramach formuły PPP - partnerstwa publiczno-prywatnego.
W tym celu Alcatel Lucent, Hawe oraz TP Teltech spółka z grupy ORANGE powołały spółkę celową ORSS, która jako Generalny Wykonawca, wystartowała w przetargach i realizowała prace zlecone przez samorządy. Udziałowcy ORSS zobowiązali się do zapewnienia spółce środków finansowych na prowadzenie działalności związanej z administrowaniem siecią do roku 2025 - nigdy jednak nie dotrzymali tego zobowiązania.
Zarząd Grupy Kapitałowej Hawe SA, w której trwa postępowanie sanacyjne, podejmuje w ramach obowiązującego prawa wszelkie kroki, by chronić aktywa grupy. Stanowią one podstawę do dalszego wypracowywania stabilnych przychodów.
Paweł Paluchowski
Prezes Zarządu Hawe SA