Hawe wnosi Hawe Telekom za 527 mln zł do Mediatela i tworzy platformę dla FTTH
Hawe wniesie do notowanego na rynku głównym GPW Mediatela spółkę Hawe Telekom, której wartość jest szacowana na ponad pół miliarda złotych. Mediatel pozostanie na giełdzie i będzie służył Grupie jako platforma dla finansowania i realizacji projektu budowy sieci FTTH (Fiber to the Home), który zrewolucjonizuje polski rynek telekomunikacyjny
Spółka Hawe obejmie akcje serii M wyemitowane dla niej przez Mediatel. W efekcie zwiększy swój udział w kapitale i głosach na Walnym Zgromadzeniu tej spółki z około 66% do blisko 100%. W związku z tym, zgodnie z przepisami, będzie musiało ogłosić wezwanie na pozostałe w wolnym obrocie akcje Mediatela. Jednak intencją Hawe jest pozostawienie akcji Mediatela na giełdzie.
- Dzięki tej transakcji porządkujemy Grupę, łączymy nasze aktywa i kompetencje operatorskie. Fakt, że Mediatel jest spółką publiczną ma dla nas duże znaczenie. Chcemy, żeby nadal pozostał notowany na giełdzie i służył całej Grupie jako platforma do realizacji kluczowego projektu FTTH i pozyskania dla niego kapitału - powiedział prezes Hawe Krzysztof Witoń.
W czerwcu tego roku Hawe przedstawiło strategię, która zakłada m.in. że będzie ono największym w Polsce otwartym operatorem infrastruktury światłowodowej. Od tego czasu Spółka zrealizowała wiele zapowiedzi zawartych w strategicznym dokumencie. Podpisano m.in. umowy dotyczące strategicznego partnerstwa z Huawei oraz Alcatel-Lucent a na warszawskim Ursynowie Hawe uruchomi pilotaż przy współpracy z Grupą Orange.
- Na Ursynowie tworzymy otwartą platformę, z której będą mogli korzystać różni operatorzy konkurując nie tylko cenami, ale też jakością oraz innowacyjnością swoich usług. Koszty wykorzystania tej infrastruktury będą pokrywać operatorzy dostarczający usługę końcową. Ten model powtórzymy w wielu miejscach kraju - udziałem w nim, w tym jego finansowaniem, są poważnie zainteresowane zarówno instytucje finansowe, jak również dostawcy sprzętu - podkreślił prezes Witoń.
Działania wielkich europejskich graczy potwierdzają strategię Hawe. Na początku września gigantyczny plan inwestycji infrastrukturalnych przedstawił Deutsche Telekom - wartość jego wydatków w ciągu pięciu lat sięgnie 23 mld euro. Gigant będzie inwestować zarówno w sieć mobilną, jak i stacjonarną. Zgodnie z planami tej firmy do końca 2016 r. około 24 mln gospodarstw domowych w Niemczech będzie podłączonych do sieci światłowodowej, a usługa o prędkości 100 Mb/s będzie dostępna na szeroką skalę. Aby zrealizować cel firma wybuduje m.in. 10 tys. km światłowodów.
W Holandii, model biznesowy zbliżony do tego który w Polsce będzie realizować Hawe, z sukcesem wykorzystuje firma Reggefiber w której głównym akcjonariuszem jest koncern KPN.
Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i zapewnia najszybszy, symetryczny dostęp do internetu - tymczasem jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w naszym kraju zaledwie 0,5%, czyli znacznie poniżej europejskich standardów. Światowe i europejskie przykłady jasno dowodzą, że sieci szerokopasmowe wspomagają gospodarkę i zwiększają jej konkurencyjność.
Strategia Hawe zakłada, że do 2017 r. spółka zbuduje i będzie zarządzała 700 tys. linii w technologii FTTH. Nie będzie przy tym konkurować z operatorami działającymi na polskim rynku, ale udostępniać swoją sieć wszystkim zainteresowanym firmom.
- - - - -
Hawe jest spółką publiczną, której akcje od 2007 r. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 21 marca 2008 r. akcje Spółki wchodziły w skład indeksu sWIG80, a od 16 marca 2012 r. w mWIG40. Głównymi obszarami działalności Hawe S.A. jest zarządzanie aktywami spółek zależnych, pozyskiwanie kapitału i finansowania oraz wsparcie w opracowywaniu strategicznych kierunków rozwoju Grupy.
W skład Grupy Kapitałowej Hawe wchodzą: Hawe S.A. - spółka publiczna i dominująca Grupy Hawe, Mediatel, Hawe Telekom oraz Hawe Budownictwo, a także Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe oraz Otwarte Mazowieckie Sieci Szerokopasmowe.
Grupa Kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe i budowlane dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych. Ponadto, poprzez dedykowaną spółkę ORSS realizuje projekt budowy, a następnie eksploatacji i zarządzania siecią szerokopasmową o długości ponad 2.200 km w województwie warmińsko-mazurskim oraz sieci w województwie podkarpackim o długości ponad 2.000 km. Wartość tych projektów realizowanych w latach 2013-2015 wyniesie 627 mln zł.
Opr. KM
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze