Reklama

Herbert Wirth odwołany z funkcji prezesa KGHM. Nowym prezesem Krzysztof Skóra

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź odwołała prezesa KGHM Herberta Wirtha i powołała na to stanowisko Krzysztofa Skórę - poinformowała spółka w komunikacie.

Reklama

Z zarządu KGHM rada nadzorcza odwołała Marcina Chmielewskiego, Jacka Kardelę i Jarosława Romanowskiego. Zachował swoje stanowisko wiceprezes Mirosław Laskowski.

Nowymi wiceprezesami lubińskiej spółki zostali Mirosław Biliński i Jacek Rawecki.

Krzysztof Skóra był już prezesem KGHM w latach 2006-08. Obecnie jest radnym sejmiku województwa dolnośląskiego.

Należy do klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wykształcenie zdobył na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Studiował na kierunkach organizacja i zarządzanie oraz finanse i bankowość.

Herbert Wirth

W 2009 r. został szefem KGHM, ogłosił strategię na pięć lat. Jednym z celów było wyjście z biznesem poza granice Polski i znalezienie się w grupie światowych średniaków.

Ostatnie lata prezesa KGHM to budowa silnej grupy o mocnych podstawach opartych o zagraniczne aktywa.

Strategia KGHM na lata 2015-2020 zakładała, że na wszystkie projekty inwestycyjne KGHM przeznaczy 27 mld zł. Środki te będą przeznaczone na rozwój obecnego portfela projektów inwestycyjnych, w tym głównie programy rozwojowe w głównym ciągu technologicznym oraz doprowadzenie do fazy produkcyjnej projektów zasobowych w kraju i za granicą (Głogów Głęboki Przemysłowy, Victoria, Sierra Gorda II faza, Sierra Gorda ruda tlenkowa oraz Afton Ajax).

Celem ich było zwiększenie wydobycia do 1 mln ton ekwiwalentu miedzi ze wsadów własnych. KGHM zakłada, że udział produkcji miedzi ekwiwalentnej z aktywów zagranicznych wzrośnie do 2020 roku do 40 proc. z 17 proc.

- Chcemy w kolejnych latach stawiać na rozwój projektów górniczych, wzrost mocy produkcyjnych i poprawę efektywności - zapowiadał Wirth.

Wśród celów KGHM jest bezpośredni dostęp do kluczowych obszarów zasobowych na świecie i obniżenie ryzyka działalności dzięki dywersyfikacji geograficznej, walutowej i produkcyjnej.

- Chcemy zwiększyć produkcję złota, niklu, palladu, platyny i molibdenu - mówił prezes KGHM.

Herbert Wirth W skład Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. wszedł w 2008 r. Od 2009 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uzyskał stopień doktora habilitowanego w roku 2012. Ukończył m.in. studium podyplomowe The George Washington University School of Business and Public Management, otrzymując Master's Certificate In Project Management. Od 1998 r. związany z Grupą Kapitałową KGHM Polska Miedź S.A., najpierw z Centrum Badawczo - Projektowym Miedzi "CUPRUM" (obecnie KGHM CUPRUM sp. z o.o. - CBR) we Wrocławiu, od 2002 z Jednostką Dominującą Grupy, z roczną przerwą, kiedy pełnił funkcję wiceprezesa KGHM CUPRUM sp. z o.o. - CBR. Jest laureatem konkursu "Najlepsi Managerowie 2011 roku", został wyróżniony tytułem Wizjonera roku 2012 oraz znalazł się w gronie najlepszych prezesów na czas kryzysu. Od 2011 r. jest zagranicznym członkiem The Royal Swedish Academy of Engineering Sciences (IVA) oraz członkiem zespołu doradczego Polskiej Akademii Nauk. Jest także członkiem Konwentów Honorowych m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pełni funkcję wiceprezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Odwołani przez PiS

20.11. Leszek Świętochowski odwołany z funkcji prezesa ANR. Prezesem Waldemar Humięcki. 27.11. Andrzej Gross odwołany z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. P.o. prezesa został Daniel Obajtek. 30.11. Jakub Karnowski zrezygnował z funkcji prezesa Grupy PKP. 11.12. Bogusław Kowalski został nowym prezesem. 13.12. zrezygnował. Od 14.12. obowiązki prezesa pełni Mirosław Pawłowski. 3.12. Paweł Tamborski zrezygnował z prezesury GPW. 12.01. nową prezes została Małgorzata Zaleska. 7.12. Andrzej Tersa odwołany z prezesury Energi. Prezesem został Dariusz Kaśków; funkcję zacznie pełnić 4 stycznia 2016 r. (decyzja z 29.12.) 7.12. Krzysztof Zamasz odwołany z prezesury Enei. Prezesem został Mirosław Kowalik; funkcję zacznie pełnić od 7 stycznia 2016 r. (decyzja z 30.12.) 8.12. Artur Brzóska odwołany z funkcji prezesa KRUS. W jego miejsce p.o. Janina Pszczółkowska. 8.12. Radosław Szatkowski odwołany z prezesury ARR. W jego miejsce p.o. Anna Gut. 8 12. Andrzej Klesyk odszedł na prośbę ministra skarbu z prezesury PZU. Dariusz Krzewina p.o. prezesa. 8. 12. Jerzy Kurella odwołany z funkcji prezesa Tauronu. Remigiusz Nowakowski prezesem. 11.12. Mariusz Zawisza odwołany z prezesury PGNiG. Piotr Woźniak p.o. prezesa. 14.12. Adam Purwin zrezygnował z funkcji prezesa PKP Cargo. Maciej Libiszewski został nowym prezesem 19.01. 14.12. Andrzej Filip Wojciechowski złożył rezygnację z prezesury PKP PLK, 29.01 Antoni Jasiński został delegowany przez radę nadzorczą do pełnienia funkcji prezesa zarządu. 16.12. Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, złożył dymisję. Zastąpił go Jacek Szer. 16.12. Dariusz Jacek Krawiec odwołany z funkcji prezesa PKN Orlen. Nowym szefem koncernu został Wojciech Jasiński. 31.12. Jan Chadam, prezes Gaz-System podał się do dymisji, nowym prezesem został Tomasz Stępień. 31.12. Odwołano Henryka Majchrzaka z PSE, nowym prezesem mianowano Eryka Kłossowskiego. 07.01.16 Odwołano Marcina Moskalewicza z funkcji prezesa PERN i powołało na to stanowisko Igora Wasilewskiego. 15.01.16 Michał Kaczmarzyk zrezygnował z funkcji dyrektora PPL i dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie. W to miejsce powołano Mariusza Szpikowskiego. 18.01.16 Bożena Lublińska-Kasprzak przestała być prezesem PARP. 19.01.16 Dariusz Krzewina przestał pełnić obowiązki prezesa PZU. Nowym prezesem mianowano Michała Krupińskiego. 21.01.16 Adam Jasser odwołany z funkcji prezesa UOKiK. Będzie pełnić obowiązki do czasu wyboru nowego prezesa. 22.01.16 Kajetan d'Obyrn został odwołany z funkcji prezesa kopalni soli w Wieliczce. 26.01.16 Nikodem Bończa-Tomaszewski odwołany z funkcji dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. 26.01.16 Odwołano Jerzego Jóźkowiaka, prezesa Poczty Polskiej. W jego miejsce powołano Marka Chibowskiego. 03.02.16 Odwołano Herberta Wirtha, prezesa KGHM. W jego miejsce powołano Krzysztofa Skórę. (INTERIA)
Dowiedz się więcej na temat: Herbert Wirth | KGHM Polska Miedź SA | nowym | Krzysztof Skóra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »