IFC zainwestował w obligacje Cyfrowego Polsatu

- Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation) z Grupy Banku Światowego zainwestowała 435 mln zł (równowartość 99 mln dolarów) w obligacje wyemitowane przez Cyfrowy Polsat SA (wielkość emisji to 2,67 mld złotych). "Celem transakcji jest wsparcie działań na rzecz dekarbonizacji w Polsce, a także zmniejszenie uzależnienia od węgla oraz innych paliw kopalnych" - poinformowano w komunikacie.

IFC uczestniczyła w emisji obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem jako inwestor kluczowy. Obligacje Cyfrowego Polsatu to pierwsza w Polsce emisja obligacji korporacyjnych powiązanych ze zrównoważonym rozwojem i największa jak dotąd lokalna emisja w sektorze prywatnym przeprowadzona w czasie zawirowań rynkowych i licznych kryzysów dotykających rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

Inwestycje w zielone źródła energii

Emisja obligacji wspiera refinansowanie istniejących obligacji korporacyjnych Cyfrowego Polsatu. Zapewnia również dopływ nowego kapitału, który umożliwi realizację Strategii 2023+ zakładającej ekspansję w kierunku zielonej energii (w tym planowaną budowę 1000 MW nisko- i bezemisyjnej instalacji wytwarzania energii elektrycznej), a także pełnego łańcucha wartości gospodarki opartej na zielonym wodorze. 

Reklama

Wpływy z inwestycji IFC są przeznaczone na wsparcie rozwoju oraz instalacji przez Polsat projektów z zakresu energii słonecznej, farm wiatrowych na lądzie, biomasy oraz zielonego wodoru w Polsce.

- Bardzo się cieszymy, że Grupa Polsat Plus po raz kolejny wyznacza nowe trendy na polskim rynku kapitałowym. To pierwsza w historii emisja obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem według standardów ICMA - powiedziała Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansów w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu, Grupa Polsat Plus. - Jednocześnie, pomimo wyjątkowo trudnego otoczenia gospodarczego, jest to największa denominowana w złotówkach emisja w historii polskiego rynku kapitałowego. Stanowi ona dla nas kolejny ważny etap realizacji naszej Strategii 2023+, zapewniając niezbędne finansowanie dla rozwoju nowego segmentu biznesowego naszej Grupy - czystej energii - dodała Katarzyna Ostap-Tomann.

IFC ponownie inwestuje w Polsce. Wraca po latach

- To największa inwestycja IFC w polskim sektorze infrastruktury, nasza pierwsza emisja obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem w obszarze technologii, mediów i telekomunikacji na świecie, a także nasza pierwsza inwestycja w tym obszarze w Polsce od 2014 r. - powiedział Ary Naïm, Dyrektor Regionalny IFC na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią. - Ta ważna transakcja na rynku kapitałowym przeciera nowe szlaki. Transakcja pokazuje, że IFC myśli o zwiększaniu skali działalności w obszarze dekarbonizacji, polskich rynków kapitału dłużnego dla firm oraz krajowego sektora infrastruktury, technologii, mediów i telekomunikacji, przy równoczesnym promowaniu innowacji, konkurencji oraz zielonego i inkluzywnego wzrostu - dodał Ary Naïm.

Zobacz także:

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: obligacje korporacyjne | Cyfrowy Polsat SA | Bank Światowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »