Inflacja będzie kluczowa

Ekonomiści zakładają, że inflacja bazowa wyniosła w lipcu 2,2 proc., a więc tyle samo co przed miesiącem. Byłby to kolejny argument w dyskusji o zachowaniu obecnych stóp procentowych.

Ekonomiści zakładają, że inflacja bazowa wyniosła w lipcu 2,2 proc., a więc tyle samo co przed miesiącem. Byłby to kolejny argument w dyskusji o zachowaniu obecnych stóp procentowych.

Koronny argument padł wczoraj - produkcja przemysłowa wzrosła o 5,6 proc., co jest wynikiem słabszym od oczekiwań, a zarazem konsekwencją spowolnienia w Europie. Jest także nadzieją na to, że procesy inflacyjne uda się zahamować, skoro przedsiębiorstwa nie będą musiały zwiększać zatrudnienia i płac (wobec słabszego popytu). Póki co jednak płace rosną w dwucyfrowym tempie. Dziś poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla sektora usług i produkcji w Europie. Oczekiwania nie są wysokie, obydwa wskaźniki mają znaleźć się w okolicach recesyjnych (poniżej 50 pkt).

Reklama

SYTUACJA NA GPW

Wczorajsza sesja przyniosła skromne, bo skromne ale jednak odbicie na giełdach europejskich, a i GPW dostosowała się do tego ruchu. Co prawda od rozpoczęcia notowań do ich zakończenia WIG20 zyskał raptem 1 pkt, ale zawsze lepsze to od kolejnego dnia spadków.

Korekta wzrostowa nie była zatem silna, warto jednak zwrócić uwagę na obroty, które na całym rynku akcji sięgnęły prawie 1 mld PLN. Nie jest to co prawda oszałamiająca wartość, jednak wyraźnie większa niż w czasie poprzednich, spadkowych sesji. Można więc zatem mówić o pewnej mobilizacji kupujących tuż powyżej dołka z połowy lipca. Do twierdzenia, że obrona będzie udana jest jeszcze bardzo daleko, ale przynajmniej mamy jakąś odpowiedź byków na obecną sytuację. Wczoraj podrożały akcje 143 spółek, potaniały 148.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po bardzo dużych wahaniach indeksy na Wall Street finiszowały o 0,6 proc. powyżej poziomów ze środy, było to w dużej mierze zasługą taniejącej ropy naftowej po danych o zaskakującym przyroście strategicznych zapasów ropy w USA. Z perspektywy rynku akcji to niezbyt wiarygodna przesłanka do zakupów, ponieważ podstawowy wniosek płynący z tych danych podpowiada, że konsumenci i przedsiębiorcy zdecydowanie ograniczają wydatki na paliwa, które i tak w ubiegłym tygodniu były znacznie tańsze niż w połowie lipca. Notowania w Azji zdominowały niedźwiedzie - NIKKEI stracił 0,8 proc., Hang Seng 2,2 proc., a chiński B-Shares Shanghai spadał o 3,4 proc. W Japonii w ubiegłym miesiącu eksport będący głównym kołem napędowym gospodarki wzrósł silniej niż prognozowano (o 8,1 proc.), ale co ciekawe Japończycy sprzedawali więcej towarów do Chin niż do USA.

OBSERWUJ AKCJE

Dom Development - od dołka z 10 lipca, który wypadł na poziomie 32,5 PLN kurs odrobił prawie 30 proc. przy nad wyraz skromnych obrotach. Co ciekawe szczyt został ustanowiony ledwie pięć sesji temu, a nie na początku sierpnia jak w przypadku większości spółek z GPW. W dniu ustanawiania szczytu kurs tylko na moment wyszedł powyżej średniej z 50 sesji, ale okazała się ona zbyt silną zaporą dla inwestorów. Warto zwrócić uwagę, że MACD dotarł do linii sygnalnej 0 (od dołu) co także zdaje się wskazywać na zakończenie potencjału wzrostowego. Zarazem jednak niewielki wzrost kursu, o co przy niskim obrocie nie jest znowu tak trudno, spowodowałby rozbicie obydwu barier jednocześnie, co byłoby zarazem przekonującym sygnałem kupna.

JW Construction - drugi z największych stołecznych deweloperów jest w o tyle gorszej sytuacji, że odbicie było słabsze (25 proc.) i zakończyło się 30 lipca. Od tego czasu MACD odbił się już od linii sygnalnej 0 w dół i wygenerował sygnał sprzedaży. Jednak i w tym przypadku niewielki nawet wzrost może dać silny sygnał kupna. Wszak obie spółki od szczytu hossy są już przecenione o ok. 80 proc. Jakaś granica tej niechęci do nich w końcu musi się pojawić.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po wczorajszych lekkich wzrostach na GPW w czwartek o kontynuację odrabiania strat będzie bardzo trudno, zwłaszcza jeśli uwzględnimy fakt, że za sprawą niskich obrotów do podbicia indeksów wystarczyło zaledwie 100 mln PLN, bo właśnie tyle pieniędzy arbitrażyści przeznaczyli na zakupy w końcowej fazie notowań. Duże niezdecydowanie inwestorów w USA oraz nasilenie wyprzedaży akcji na azjatyckich parkietach w połączeniu z drożejącą ropą naftową nie będą sprzyjały bykom na starym kontynencie. W ciągu dnia poznamy dane, które najprawdopodobniej potwierdzą negatywne scenariusze dla największych gospodarek - spodziewamy się spadku sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, odczytów wskaźników PMI dla strefy euro poniżej 50 pkt. sugerujących, że przedsiębiorcy dyskontują nadciągającą recesję.

WALUTY

Amerykański dolar przerwał jednostajną serię wzrostów z ostatnich kilkunastu sesji, która umocniła go do poziomów odnotowanych ostatnio pół roku temu względem euro i tracił na wartości także wobec jena. Spośród innych informacji ważnych dla posiadaczy oszczędności w obcych walutach warto wspomnieć, że na ostatnim posiedzeniu Banku Anglii znalazły się osoby głosujące zarówno za obniżeniem stóp procentowych, pozostawieniem ich na dotychczasowym poziomie oraz podwyżką (odpowiednio 1-7-1 głosów) - to przykład kłopotliwego położenia banków centralnych walczących jednocześnie z wysoką inflacją i spowolnieniem gospodarczym. Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce o 5,6 proc. r/r przemawia za wstrzymaniem serii podwyżek kosztu kredytów przez RPP. Euro kosztowało 3,313 PLN (-0,3 proc.), dolar 2,237 PLN (-0,6 proc.), a frank 2,048 PLN (-0,5 proc.).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | GPW | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »