Inflacja wciąż w centrum uwagi

W ten tydzień wkraczamy z praktyczną wiedzą o trendzie, jaki w ostatnich tygodniach dominuje na rynkach giełdowych. Piątkowa sesja przekonała dobitnie, że jest to spadkowa tendencja.

Dobitniej było to widać na świecie, gdzie najważniejsze giełdy spadły do 3-miesięcznych minimów, niż na polskiej giełdzie, gdzie wróciliśmy do czerwcowego dołka. To jednak żadne pocieszenie - z jednej strony, zapewne dziś go pogłębimy, z drugiej, nasz parkiet silne sygnały sprzedaży wysłał już wcześniej, a oznaki słabości giełd zagranicznych tylko wzmacniają pesymistyczne przewidywania z nich wynikające. Coraz trudniej wierzyć, by WIG zdołał uchronić się przed scenariuszem przez nas forsowanym, opartym na tworzonej od drugiej połowy stycznia formacji trójkąta. Jej wysokość wskazuje na 40 tys. pkt jako na minimalny zasięg ruchu w dół.

Reklama

Piątkowe notowania na świecie miały ważny wymiar jeszcze z innego powodu. Znów pokazały, że inwestorzy żyją głównie obawami o przyszłość. Wiążą się w dużym stopniu z zagrożeniem podwyżkami stóp procentowych ze względu na narastającą presję inflacyjną. Zniwelowałoby to szanse na szybkie zażegnanie kłopotów amerykańskiej gospodarki i zwiększało ryzyko pojawienia się kłopotów w innych częściach świata.

Piątek był kolejnym ważnym dniem z punktu widzenia wiadomości dotyczących inflacji. Reakcję giełd na wzrost ceny ropy naftowej można było określić jako histeryczną, gdyż notowania tego surowca rzeczywiście poszły w górę, ale nie ustanowiły kolejnego rekordu. Takie zachowanie potwierdza, że inwestorzy obawiają się, że dotychczasowy wzrost jest na tyle duży, iż nie potrzeba dalszego wzrostu, by oddziaływać na wzrost inflacji. Wniosek z tego jest taki, że niewielkie zniżki cen paliw nie będą w stanie poprawić nastrojów. O powadze sytuacji świadczą deklaracje Baracka Obamy, kandydata na prezydenta USA, o konieczności zwalczania spekulacji na rynku paliw.

Jeśli chodzi o inflację to tym razem większość doniesień dotyczyła rynków wschodzących. W Indiach tempo wzrostu cen osiągnęło najwyższy poziom od 13 lat - 11,05 proc. W Meksyku, jednym z ważniejszych rynków latynoamerykańskim, zdecydowano się podnieść stopy procentowe, do 7,75 proc. Szef chińskiego banku centralnego zapowiedział natomiast zaostrzenie kursu w polityce monetarnej po tym, jak rząd podniósł ceny paliw, zwiększając ryzyko dalszego przyspieszenia inflacji. Sygnał zmiany priorytetów w polityce gospodarczej nadchodzą z Korei, jednego z najważniejszych azjatyckich emerging markets. Powodem jest najwyższa od 7 lat inflacja. W kontekście państw rozwiniętych warto zwrócić uwagę, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił amerykańskie spowolnienie jako dość płytkie i ostrzegł przed koniecznością szybkiej podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, by zahamować inflację. Szef Banku Kanady wyraził niezadowolenie z odnawiającej się presji inflacyjnej w tym kraju. W Niemczech inflacja PPI podniosła się w maju do 6 proc., najwyższego poziomu od blisko 2 lat.

Perspektywa ostrzejszej polityki banków centralnych to zła wiadomość nie tylko dla gospodarek, ale również branży finansowej, która dzięki tańszemu pieniądzowi miała wyjść z kłopotów. W takich warunkach nie dziwi, że zebrani w Monaco menadżerowie funduszy hedgingowych wyrażali przekonanie, że kryzys w tej branży jeszcze bardziej się zaostrzy. Stwierdziło tak ponad 80 proc. zarządzających, którzy wzięli udział w przeprowadzonej w trakcie tego spotkania ankiecie.

Najważniejsze wydarzenia z 20 czerwca 2008 r.:

Majowe ceny producentów w Niemczech wzrosły o 6 proc., więcej od oczekiwań

Inflacja w Indiach osiągnęła najwyższy poziom od 13 lat - 11,05 proc.

Majowa inflacja bazowa w Polsce podniosła się do 3,2 proc.

Kwietniowa sprzedaż detaliczna w Kanadzie zwiększyła się o 0,6 proc. m/m, zgodnie z oczekiwaniami.

Dziś na rynkach (23 VI 2008 r.):

Czerwcowe ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0,1 proc. r/r

Czerwcowy indeks PMI dla sektora suług w Niemczech miał 53,3 pkt, nieco więcej niż się spodziewano, dla sektora przemysłowego 52,3 pkt, mniej od prognoz

Czerwcowy indeks Ifo w Niemczech

Czerwcowy indeks PMI sektora usług i sektora przemysłowego dla strefy euro.

Katarzyna Siwek

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | centrum uwagi | Uwaga!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »