Inwestorzy oczekują dowodów

Zignorowanie faktu wysokich obrotów na giełdach, które zwróciły uwagę serwisów w piątek wydaje się uprawnione. Na większości giełd akcji w piątek wygasały kontrakty terminowe na indeksy, pojedyncze akcje oraz kontrakty opcyjne na wymienione aktywa.

Zignorowanie faktu wysokich obrotów na giełdach, które zwróciły uwagę serwisów w piątek wydaje się uprawnione. Na większości giełd akcji w piątek wygasały kontrakty terminowe na indeksy, pojedyncze akcje oraz kontrakty opcyjne na wymienione aktywa.

Ponadto dla S&P500 oraz Nasdaq piątek był dniem zmian udziałów poszczególnych spółek w indeksach S&P500 i Nasdaq. W efekcie na samym Wall Street obrót wyniósł 2 miliardy akcji o 0,5 miliarda więcej niż średnia obrotu z ostatnich 50 sesji.

Z punktu widzenia analizy technicznej rynki amerykańskie korygują ostatnie wzrosty. Na GPW po czwartkowym teście trendu wzrostowego i poziomu 1900 Wig20 wybronił wsparcie, co na pewno uspokoiło inwestorów grających na wzrost cen. Mocniejszy był też złoty, który z punktu widzenia koszyka PLN nie może wejść w trend spadkowy. Zastanawiające jest, iż czwartkowe zejście indeksu Wig20 poniżej linii trendu nie wywołało mocniejszej wyprzedaży. Podobnie było pod koniec maja. W historii GPW jest to stosunkowo rzadkie zachowanie cen. Być może wynika to z faktu, iż nachylenia linii trendu wzrostowego jest wyjątkowo strome.

Reklama

Duży kąt nachylenia linii trendu wzrostowego od lutego 2009 oznacza, iż oczekiwania inwestorów na poprawę wyników spółek są rozbudzone. Jednakże, podobnie jak na całym globie rynek oczekuje już twardych dowodów na możliwość wyjścia z recesji. Warto zauważyć, iż dane o poprawiającym się nastroju nie wpływają już na rynki akcji tak jak to było w maju. Inwestorzy czekają na poprawę wyników. Niestety pojawia się coraz więcej prognoz i analiz, iż świat może nie być świadkiem wzrostu gospodarczego. Kredyt nie dość, że nadal jest trudno dostępny to na dodatek drożeje, a stopa światowego bezrobocia kontynuuje trend wzrostowy.

Można założyć, iż inwestorzy będą baczniej obserwować, a przede wszystkim reagować na napływające dane. Ten tydzień przyniesie kilka istotnych odczytów. Z istotniejszych: dzisiaj wyniki ankiety Ifo w Niemczech; jutro poziom konsumpcji we Francji, a w USA: sprzedaż detaliczna ICSC-Goldman, sprzedaż domów; w środę w USA zamówienia w przemyśle, informacje o stanie zapasów paliw; w czwartek poziom w USA PKB i bezrobocia oraz inflacja CPI w Japonii; w piątek inflacja CPI w Niemczech, PKB we Francji.

O godzinie 7:10 w City Index UK100 CFD (odpowiednik FTSE100) kwotowany jest na poziomie 4352, nieznacznie wyżej niż ostatnie zamknięcie na poziomie 4346. Natomiast GERMANY30 CFD (odpowiednik DAX) kwotowany jest na poziomie 4845, również nieznacznie wyżej niż piątkowe zamknięcie - 4839. Informacje, którymi interesuje się rynek:

- dwie wiodące światowe firmy wydobywcze Xstrata i Anglo American rozpoczęły wstępne rozmowy o fuzji (Financial Times),

- fundusze aktywnej alokacji odnotowały lepsze wyniki niż konkurencja - ankieta Morningstar (Dow Jones),

- mniejszy pesymizm w japońskim sektorze przedsiębiorstw; indeks nastroju w biznesie wzrósł z -51,3 do -22,4 (Marketwatch),

- Bank Światowy poinformował, iż tegoroczna recesja będzie silniejsza niż zakładano w marcu tego roku; światowy spadek PKB 2,9 wobec wcześniejszej prognozy 1,7% (Bloomberg),

- od września 2008 23% amerykańskich pracodawców ograniczyło wsparcie programów emerytalnych swoich pracowników (Reuters).

Łukasz Wardyn

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: oczekiwania | PKB | faktu | USA | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »