Inwestycja inwestycji nierówna

Nowa ustawa o PIT daje prawo do kompensacji zysków i strat z inwestycji w papiery wartościowe. Różnica będzie podstawą do opodatkowania. Takiej możliwości nie mają i - jak twierdzi Ministerstwo Finansów - nie będą mieli posiadacze jednostek funduszy inwestycyjnych. Oznacza to nierówne traktowanie inwestycji kapitałowych.

Nowelizacja zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Podatek obejmie wszystkie rodzaje zysków kapitałowych.

Zbawienne odliczanie

Nowe przepisy mówią, że w przypadku akcji, obligacji i instrumentów pochodnych istnieje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o ewentualną stratę, którą poniósł inwestor w poprzednich latach. Jednorazowo jednak nie więcej niż 50%. Jeśli więc w jednym roku podatnik stracił na akcjach 2 tys., a w drugim tyle samo zarobił, zapłaci podatek od 1 tys. zł, co daje w tym wypadku 190 zł oszczędności.

Reklama

Resort traktuje wszystkie przychody z inwestycji w papiery wartościowe i instrumenty pochodne za uzyskane z jednego źródła. To oznacza, że jeśli inwestor stracił na kontraktach, a zarobił na obligacjach - zapłaci podatek od całości wyniku.

Inaczej traktowane są dochody z funduszy inwestycyjnych. Dziś nie ma możliwości kompensowania zysków i strat. Jak będzie w przyszłym roku- Nie wiadomo.

Furtka czy bałagan

Przepis, który do tej pory zakazywał łączenia zysków i strat ze wszystkich funduszy (zarówno inwestycyjnych, jak i prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe), został zmieniony. Obecnie brzmi tak, jakby dotyczył tylko funduszy prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe. Prawnicy, których pytaliśmy o interpretację, potwierdzili nasze przypuszczenia.

Resort finansów ma inne zdanie. "Należy uznać, że zasady opodatkowania dochodów z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych, poza obniżeniem stawki podatku do 19%, nie uległy zmianie" - wyjaśnia ministerstwo.

Inwestycje uprzywilejowane i nieuprzywilejowane

Interpretacja Ministerstwa Finansów oznacza nierówne traktowanie różnych inwestycji kapitałowych. Tymczasem, likwidując zwolnienie giełdy z podatku, resort argumentował właśnie odwrotnie. Twierdził, że chce w ten sposób jednakowo traktować dochody z tych źródeł.

Michał Stępniewski rzecznik Komisji Papierów Wartościowych i Giełd:

Komisja już od wielu lat zgłaszała zastrzeżenia w sprawie różnego traktowania inwestorów na rynku kapitałowym pod względem podatkowym. Ostatnie zmiany - objęcie całości zysków z inwestycji kapitałowych podatkiem - nie ujednolicają zasad opodatkowania. Jednym z przykładów jest sprawa braku możliwości obniżania podatku od zysków z funduszy inwestycyjnych o straty poniesione na tych instrumentach w poprzednich latach. Zwłaszcza że ta nierównowaga jest w tym przypadku szczególnie duża - fundusz może bowiem emitować certyfikaty, które będą traktowane jak papier wartościowy i wtedy możliwość obniżania podatku o straty istnieje, oraz może oferować jednostki inwestycyjne, ale wtedy tej możliwości nie ma. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd jest przeciwna tego typu zapisom i stoi na stanowisku, że w ten sposób pogłębia się różnice pod względem opodatkowania różnych instrumentów rynku kapitałowego.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: traktowanie | papiery | resort | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »