Inwestycje KGHM w Chile. Polski gigant chce wydobywać lit

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wskazał, iż KGHM jest zainteresowany inwestowaniem w wydobycie litu w Chile, a inwestycje miałyby być prowadzone na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to współpracę zagranicznych firmy z podmiotami chilijskimi.

Wicepremier, minister aktywów państwowych przebywa obecnie w Chile, gdzie spotykał się m.in. z ministrem finansów tego państwa Mario Marcelem oraz minister górnictwa Marcelą Hernández Pérez.

Sasin: Chcemy być szerzej obecni na rynku chilijskim

Jacek Sasin pytany przez dziennikarzy o rezultaty spotkania z minister górnictwa przekazał, że rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa prawnego i podatkowego dla działania kopalni Sierra Gorda (KGHM ma w niej 55 proc. udziałów) oraz przyszłych możliwości inwestowania przez KGHM w wydobycie litu w Chile.

Reklama

- W ciągu najbliższych kilku dni - jak usłyszeliśmy - będzie wydane oświadczenie prezydenta Chile, które wskaże kierunek intensyfikowania wydobycia litu, który jest ważnym surowcem w kontekście transformacji energetycznej (...) KGHM jest zainteresowany udziałem w tym procesie. Usłyszeliśmy, że ten proces będzie procesem niekoncesyjnym, ale w partnerstwie publiczno-prywatnym firm zagranicznych w kooperacji z podmiotami chilijskimi. Zadeklarowaliśmy z naszej strony zainteresowanie udziałem w tych inwestycjach. Chcemy być szerzej obecni na rynku chilijskim - powiedział Sasin.

Szef resortu aktywów państwowych odniósł się ponadto do kwestii podatkowych związanych z wydobyciem miedzi w Chile.

- Wczoraj zapowiadano w rozmowach z nami 50-proc. limit tego podatku, ostatecznie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że będzie to 48 proc., co jest jeszcze bardziej korzystne dla KGHM. Wydaje się, że propozycje w takiej formie, w jakiej zostały przedstawione, są krokiem w dobrą stronę - powiedział minister dodając, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do parlamentu chilijskiego.

- Dzisiaj - po tych rozmowach - wydaje się, że niebezpieczeństwo wprowadzenia takich rozwiązań, które de facto uczynią z Sierra Gorda przedsięwzięcie niedochodowe (...) że ten scenariusz został zażegany - powiedział Jacek Sasin.

 Cytowany wcześniej w komunikacie MAP Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem finansów Chile Panem Mario Marcelem informował, że "uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów w Chile, że nasze postulaty zostaną wzięte pod uwagę i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe propozycje".

- Zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie dla takich firm jak kopalnia Sierra Gorda, która posiada małą zawartość miedzi w kruszywie. Suma wszystkich podatków nie będzie mogła przekraczać 50 proc. zysków - tłumaczył minister.

Chile krajem niezwykle bogatym w surowce naturalne

Prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot przypomniał we wtorek, że spółka jest obecna w Chile od wielu lat. Dodał, że w trakcie spotkania polscy przedstawiciele usłyszeli, że "rozważając parterów dla rządu chilijskiego w kolejnych inwestycjach, brane będą pod uwagę dokładnie te czynniki, w których KGHM jest niezwykle mocny w Polsce i w Chile". Zdzikot wymienił w tym kontekście kwestie ekologiczne i innowacyjne. Dodał, że kopalnia Sierra Gorda działa w 100 proc. na bazie energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE).

- Z dużą uwagę śledzimy wszystko, co dzieje się na rynku chilijskim, bo to jest kraj niezwykle bogaty w surowce naturalne, tu są największe na świecie złoża litu - podkreślił Zdzikot.

Rząd w Chile zamierza zmienić górnicze prawo podatkowe tzw. Royalty Minero.

MAP informowało wcześniej, że pierwotny projekt ustawy zakładał radykalne zwiększenie do 3 proc. podatku górniczego od wartości wyprodukowanej miedzi (tj. od przychodów, bez uwzględnienia kosztów firmy). Eksperci ocenili, że mogłoby to bardzo negatywnie wpłynąć na cały sektor wydobywczy.

"Swoją racje w tej sprawie zgłosili także przedstawiciele Sierra Gorda SCM, argumentując, że są firmą, która działa według najwyższych standardów zrównoważonej produkcji i ochrony środowiska. Wspiera lokalną społeczność oraz realizuje liczne projekty z edukacji, kultury, sportu, zdrowia i bezpieczeństwa" - podał resort.

Jak dodał, obecny projekt został złagodzony i zakłada opodatkowanie hybrydowe: 1 proc. od wartości sprzedaży miedzi oraz opodatkowanie zysku z działalności operacyjnej (tj. po odliczeniu kosztów przedsiębiorstwa). Kolejną ważną kwestią jest wyjaśnienie, jak w nowym prawie uregulowana zostanie możliwość odliczania przez firmę strat, zmiany w kodeksie pracy (polegające na godzinowym skróceniu tygodnia pracy) oraz sposób wynagradzania pracowników.

Ministerstwo podało, że podczas spotkania udało się osiągnąć zadowalające deklaracje dotyczące podtrzymania umowy, która dotyczy Sierra Gorda. Chodzi o niewprowadzenie nowych, niekorzystnych rozwiązań podatkowych aż do 2029 roku.

Kopalnia Sierra Gorda położona jest na pustyni Atacama, w regionie Antofagasta, na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Kopalnia operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi. Mineralizacja Sierra Gorda została odkryta w 2006 r., a od września 2011 r. projekt był wspólnym przedsięwzięciem typu Joint Venture kontrolowanym przez KGHM (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.) - podaje KGHM na swojej stronie internetowej.

Od 22 lutego 2022 r. KGHM ma nowego partnera w spółce Sierra Gorda SCM. Po zamknięciu transakcji sprzedaży całości udziałów w chilijskiej kopalni przez Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. oraz Sumitomo Corporation, akcje przejęła australijska grupa górnicza South32.

KGHM

130,5000 0,3000 0,23% akt.: 18.11.2024, 17:51
  • Otwarcie 130,0000
  • Max 130,9500
  • Min 127,5500
  • Kurs odniesienia 130,2000
  • Suma wolumenu 633 048
  • Suma obrotów 81 821 209,35
  • Widełki dolne 117,0000
  • Widełki górne 143,0000
Zobacz również: BOGDANKA COALENERG ENEA
PAP
Dowiedz się więcej na temat: KGHM Polska Miedź SA | lit | Jacek Sasin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »