ITI w tym roku na giełdę
ITI zawarło wczoraj porozumienie, na podstawie którego zostanie stworzony allians strategiczny z firmą SBS - jednym z najszybciej rozwijających się nadawców telewizyjnych i radiowych w Europie.
Najprawdopodobniej latem tego roku zostanie przeprowadzona na naszym rynku publiczna subskrypcja akcji ITI, właściciela stacji telewizyjnej TVN. Spółka wspólnie z firmą SBS stworzy alians strategiczny mający na celu stworzenie grupy zajmującej się telewizją, rozrywką i internetem.
ITI zawarło wczoraj porozumienie, na podstawie którego zostanie stworzony allians strategiczny z firmą SBS - jednym z najszybciej rozwijających się nadawców telewizyjnych i radiowych w Europie.
Na podstawie porozumienia SBS odkupi od ITI firmę Strateurop International, która jest właścicielem 33% akcji TVN, drugiej co do wielkości telewizji prywatnej w naszym kraju. Umowa zawiera też możliwość rozszerzenia współpracy ITI, TVN i SBS w przyszłości.
- Z SBS jako partnerem strategicznym znacząco zwiększą się możliwości finansowe TVN. Skorzystamy także z efektów synergii - powiedział Mariusz Walter, prezes TVN.
ITI, które jest notowane na giełdzie w Luksemburgu, jeszcze w tym roku chciałoby pojawić się na warszawskim parkiecie. - Jeszcze w tym miesiącu będziemy rekomendować naszej radzie nadzorczej wprowadzenie akcji na GPW. Chcielibyśmy pozyskać między 100 a 200 mln dolarów - powiedział PARKIETOWI Bruno Valsangiacomo, dyrektor finansowy ITI.
SBS działa obecnie na rynkach: szwedzkim, norweskim, duńskim, belgijskim, holenderskim, węgierskim, szwajcarskim, fińskim i słoweńskim. Spółka agresywnie korzysta także z możliwości, jakie daje internet. Poprzez firmę zależną SBS New Media posiada udziały w przedsięwzięciach zajmujących się handlem elektronicznym. Wspólnie z holenderską firmą Endemol (właściciel licencji na program "Big Brother", który w naszym kraju będzie nadawała TVN) tworzy @FUN, pierwszy holenderski portal rozrywkowy. Poprzez vt4.net SBS jest największym dostawcą internetu w Belgii, a należąca do koncernu radiostacja Kiss FM posiada najczęściej odwiedzaną stronę internetową w Finlandii.
Najważniejszy dla polskiego rynku jest jednak fakt, iż 9 marca br. SBS zawarło porozumienie z United Pan-Europe Communications (UPC), na podstawie którego UPC ma przejąć SBS (transakcja ta ma akceptację rad nadzorczych obu spółek). UPC na polskim rynku jest właścicielem Wizji TV oraz PTK - największej telewizji kablowej w kraju. UPC już wcześniej zapowiadała, iż ma też ambicję być jednym z większych dostawców internetu w Polsce.
Plany w tym segmencie ma również ITI. - Już od dawna przygotowujemy naszą ofertę internetową. Chcemy między innymi stworzyć największy portal rozrywkowy w kraju - powiedział PARKIETOWI Bruno Valsangiacomo, dyr. finansowy ITI.
Sojusz ITI z SBS i przejęcie tej ostatniej firmy przez UBS może stworzyć największy koncern medialny na naszym rynku. Ma on też duże szanse na zajęcie wiodącej pozycji w dziedzinie internetu.