KDPW obniża opłaty kilkunastu transakcji

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wprowadzi od 1 października do 31 grudnia 2022 r. obniżkę opłat w zakresie 12 transakcji - poinformowała spółka w komunikacie. Łączna wartość powyższych obniżek wyniesie ponad 5,3 mln zł.

"Infrastrukturalny charakter spółek Grupy KDPW polega nie tylko na dostarczaniu uczestnikom rynku finansowego niezawodnych usług w zakresie rejestrowania, przechowywania, rozliczania i rozrachunku papierów wartościowych, ale także kształtowaniu polityki opłat wspierającej rozwój tego rynku i podmiotów działających na nim. Dlatego zdecydowaliśmy o czasowej obniżce kilkunastu opłat w obszarze rozliczeń, rozrachunku oraz rejestracji papierów wartościowych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Maciej Trybuchowski.

Obniżki opłat z tytułu rozrachunku transakcji pozwolą na oszczędności domom i biurom maklerskim oraz bankom, zaś obniżki w zakresie rejestracji papierów wartościowych - emitentom i TFI. Łączna szacowana wartość obniżek wyniesie 4,2 mln zł w okresie IV kwartału 2022 roku.

Reklama

Obowiązująca od 1 sierpnia do 31 grudnia 2022 r. czasowa obniżka opłaty z tytułu obsługi wypłaty dywidendy, zaliczki na poczet dywidendy albo dochodów funduszu inwestycyjnego pozwoli emitentom i agentom płatniczym na oszczędności rzędu 350 tys. zł.

Obniżki i zwolnienia z opłat w KDPW_CCPW:

  W okresie od 1 września 2022 r. do 28 lutego 2023 r. następuje przedłużenie czasowej obniżki:

- opłat rozliczeniowych dla podmiotów objętych programami: HVP, HVP+ oraz HVF,

- opłat za rejestrację transakcji w kontraktach terminowych dla animatorów rynku,

- opłat za rejestrację transakcji/transfer pozycji w kontraktach terminowych na indeksy sektorowe.

W tym samym okresie następuje przedłużenie czasowego zwolnienia z opłat rozliczeniowych dla animatorów obrotu dla akcji i praw do akcji spoza indeksu WIG20 na rynku regulowanym. Łączna szacowana wartość obniżek w powyższym okresie wyniesie ok. 780 tys. zł.

Do końca 2022 r. zwolnieniem z opłat objęte są także rozliczenia transakcji repo zawieranych na BondSpot.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatek Belki | rynek kapitałowy | biura maklerskie | GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »