KGHM stawia na nikiel, chce wykorzystać wzrost cen

Mamy złoża niklu za granicą, będziemy chcieli je jak najszybciej uruchomić, by odpowiedzieć na sytuację rynkową i zapełnić niezaspokojony przez rosyjską produkcję popyt na ten metal - powiedział w sobotę prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Rosja jest trzecim największym producentem niklu na świecie, a rosyjska firma Nornickel to jeden z głównych dostawców niklu stosowanego w produkcji stali nierdzewnej i pojazdów elektrycznych. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny niklu poszybowały w górę. 8 marca na londyńskiej giełdzie metali (LME) przekroczyły poziom 100 tys. dolarów za tonę. W związku z dużymi wahaniami cen LME czasowo wstrzymała handel niklem.

W sobotę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Chludziński był pytany, czy KGHM odczuwa zawirowania na rynku surowców i metali. Prezes KGHM podkreślił, że Rosja nie jest dużym producentem miedzi, czyli głównego produktu spółki. Dodał, że ceny miedzi także wzrosły, co dla KGHM jest korzystne.

Reklama

- Mamy wzrost cen i lepszy handel, bo popyt nie spada (...). Nie spodziewamy się gorszych wyników finansowych, popyt jest utrzymywany, cena wzrosła. Oczywiście wiele się może zdarzyć, ale dla nas na razie ta sytuacja ma wpływ pozytywny ekonomicznie - powiedział.

Nikiel

19 406,50 +283,50 1,48% akt.: 22.09.2023, 19:56
  • Max 19 507,00
  • Min 19 214,00
  • Stopa zwrotu - 1T -2,59%
  • Stopa zwrotu - 1M -5,99%
  • Stopa zwrotu - 3M -8,36%
  • Stopa zwrotu - 6M -14,77%
  • Stopa zwrotu - 1R -20,40%
  • Stopa zwrotu - 2R 1,37%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Chludziński przypomniał, że Rosja jest natomiast kluczowym producentem niklu. - Mamy radykalny wzrost cen (niklu - PAP) i niedobory, np. przy produkcji stali nierdzewnej. Na rynku stali Ukraina i Rosja miały istotny wpływ, stal zdrożała dwukrotnie. Ma to wpływ na koszty branży budowlanej, konstrukcyjnej. To jest ogromne wyzwanie dla wielu branż - wskazał Chludziński.

Poinformował, że KGHM ma złoża niklu za granicą.

- Będziemy chcieli je jak najszybciej uruchamiać, po to, by zapełnić popyt, który został niezaspokojony przez produkcję rosyjską. Będziemy przyspieszać pewne projekty, by odpowiedzieć na sytuację rynkową - zaznaczył prezes KGHM.

W Sudbury w Kanadzie spółka ma szereg aktywów, w których wydobywa się rudę miedzi i niklu wraz z metalami szlachetnymi. W 2005 roku odkryto złoże Morrison, bogate w polimetaliczną rudę o wysokich zawartościach miedzi, niklu i metali szlachetnych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: KGHM Polska Miedź SA | Marcin Chludziński | nikiel | surowce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »