Kiedy zmiana nazwy PKN Orlen? Koncern wskazał datę

Zmiana nazwy Polski Koncern Naftowy Orlen SA na Orlen SA jest planowana na 3 lipca. Pozostałe dane identyfikacyjne spółki, adres i forma prawna nie zmienią się - poinformował koncern. Zmianę nazwy na Orlen SA przyjęli niedawno akcjonariusze, z których największym jest Skarb Państwa.

"3 lipca 2023 r. planowana jest zmiana nazwy firmy Polski Koncern Naftowy Orlen SA na Orlen SA" - zapowiedział koncern. Jak podkreślił, niezmienione pozostaną inne dane identyfikacyjne spółki: numer identyfikacji podatkowej - NIP, REGON, a także numer Krajowego Rejestru Sądowego - KRS oraz adres siedziby i forma prawna.

Zmiana firmy odzwierciedli rzeczywistą formę działalności Orlenu

Zmianę statutu spółki dotyczącą jej nazwy przyjęło w uchwale obradujące w Płocku 21 czerwca br. Zwyczajne Walne Zgromadzenie. Zgodnie z tą decyzją obowiązującą nazwą, zamiast dotychczasowej - Polski Koncern Naftowy Orlen SA - będzie Orlen SA. Jak wyjaśniono wówczas w komunikacie po obradach, uchwała wejdzie w życie z dniem podjęcia, natomiast z mocą obowiązującą od dnia wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Reklama

W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zmianę statutu spółki, przewidującą zmianę jej nazwy, poparło 99,969 proc. głosujących akcjonariuszy.

W uzasadnieniu projektu uchwały wyjaśniono, że proponowana "zmiana firmy" odzwierciedli obecną, rzeczywistą formę działalności Orlenu i jego strategiczne priorytety rozwojowe, gdyż w latach 2023-2026 ok. 66 proc. wartości Grupy Orlen ma być generowana przez segmenty niezwiązane z przerobem ropy naftowej.

Tym samym - jak wskazano w uzasadnieniu - określenie "naftowy" w aktualnej nazwie firmy "nie jest już adekwatne i spójne z wizją spółki oraz ambicjami rozszerzenia marki poza segment paliwowy", jak np. energetyka odnawialna czy elektromobilność.

320 mld zł nakładów inwestycyjnych Orlenu do końca dekady

W lutym tego roku Grupa Orlen zaktualizowała strategię do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa w 2020 r., a także z Grupą Lotos i PGNiG w 2022 r. Aktualizacja zakłada m.in., że do końca dekady nakłady inwestycyjne koncernu wyniosą ok. 320 mld zł.

Grupa Orlen posiada siedem rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, a także dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma też ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach oraz na Słowacji, Litwie i na Węgrzech.

Grupa Orlen ma również rozbudowany segment petrochemiczny. Realizuje ponadto szereg inwestycji związanych z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Według publikowanych ostatnio przez Orlen danych Skarb Państwa posiada 49,9 proc. akcji tej spółki, Nationale-Nederlanden OFE - 5,4 proc., natomiast pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 44,7 proc.

PKNORLEN

65,7700 -0,6700 -1,01% akt.: 02.05.2024, 09:08
  • Otwarcie 66,4400
  • Max 66,4400
  • Min 65,7600
  • Kurs odniesienia 66,4400
  • Suma wolumenu 82 278
  • Suma obrotów 5 439 622,7400
  • Widełki dolne 59,8000
  • Widełki górne 73,0800
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | zmiana nazwy | koncerny paliwowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »