Reklama

KNF: Dotkliwa kara dla PGF

​Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 2,4 mln zł kary na PGF Polską Grupę Fotowoltaiczną za nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych - podała KNF w poniedziałkowym komunikacie.

Jak poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego, 17 grudnia ub.r. nałożone zostały kary na PGF Polską Grupę Fotowoltaiczną SA (dawniej: Zastal).

Jak wynika z komunikatu, nadzór zdecydował o nałożeniu kary w wysokości 1 mln zł za "nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych w związku ze sporządzeniem skonsolidowanego raportu rocznego za rok obrotowy 2016 i raportu rocznego za rok obrotowy 2016" oraz kary w wysokości 1,4 mln zł za "nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych w związku ze sporządzeniem skonsolidowanego raportu rocznego za rok obrotowy 2017 i raportu rocznego za rok obrotowy 2017".

Reklama

KNF ukarał PGF

Nadzór wyjaśnił, że stanowi to naruszenie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

W komunikacie KNF wyjaśniono, że skonsolidowany raport roczny za rok obrotowy 2016 oraz raport roczny za rok obrotowy 2016 zostały sporządzone w sposób nierzetelny, a same sprawozdania są niekompletne. Nadzór zareagował na to i na 5 miesięcy przed przekazaniem skonsolidowanego raportu rocznego za rok obrotowy 2017 oraz raportu rocznego za rok obrotowy 2017 wystosował zalecenia, wskazujące właściwy sposób realizacji obowiązków informacyjnych wraz z uzasadnieniem.

"Spółka była zatem w pełni świadoma prowadzenia błędnej polityki rachunkowej i niestosowania w sposób odpowiedni regulacji MSR/MSSF.

Nadzór nad raportami

Wiedziała też w jaki sposób należycie zastosować te regulacje. Pomimo otrzymanych zaleceń, Spółka nie zastosowała się do stanowiska Komisji i w pełni świadomie opublikowała skonsolidowany raport roczny za rok obrotowy 2017 oraz raport roczny za rok obrotowy 2017, dopuszczając się tożsamych naruszeń jak w przypadku skonsolidowanego raportu rocznego za rok obrotowy 2016 oraz raportu rocznego za rok obrotowy 2016" - stwierdzono w komunikacie KNF.

Nadzór ocenił, że wskutek naruszenia przez spółkę obowiązków informacyjnych inwestorzy nie mieli rzetelnych informacji dotyczących kondycji finansowej PGF, co oznacza, że mogli podejmować decyzje inwestycyjne w oparciu o niepełny, a tym samym nieprawdziwy obraz spółki. KNF podała także, że maksymalny wymiar kary pieniężnej za takie naruszenia wynosi 5 mln zł.

PGFGROUP

1,5900 -0,0300 -1,85% akt.: 27.01.2022, 17:51
  • Otwarcie 1,6000
  • Max 1,6000
  • Min 1,4700
  • Kurs odniesienia 1,6200
  • Suma wolumenu 5 368
  • Suma obrotów 8 186,4400
  • Widełki dolne 1,4400
  • Widełki górne 1,7600
Zobacz również: MANGATA ODLEWNIE FERRUM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »