Kolejna katastrofa?

Plan ratunkowy odrzucony w Kongresie USA, to nie koniec złych wiadomości.

Plan ratunkowy odrzucony w Kongresie USA, to nie koniec złych wiadomości.

Plan ratunkowy z takim trudem ukuty w negocjacjach pomiędzy głównymi siłami politycznymi w ciągu ostatniego tygodnia upadł w Kongresie (głównie głosami republikanów). Była to duża niespodzianka (żeby nie powiedzieć katastrofa) - giełdy w USA straciły najwięcej od krachu z 1987r (S&P w dół o 8,8 proc., Nasdaq o ponad 9 proc.), ropa potaniała o 10 dol/baryłkę, dochodowości krótkich bonów skarbowych USA spadły do 0,5 proc., obniżyły się również dochodowości krzywej w Niemczech (10-ciolatki spadły z 4,20 do 4 proc.).

Reklama

Giełdy w Azji również notują znaczące straty, w których sektor finansowy jest dotknięty najbardziej. Co ciekawe, na razie dolar trzyma się stosunkowo mocno, przed europejskim otwarciem wynosił on 1,43/EUR, złoty umocnił się w pewnym momencie w nocy do 3,34/EUR, ale przy obecnej sytuacji należy się spodziewać gwałtownych wahań zarówno dolara, jak i wszystkich walut wschodzących. Wprawdzie wyjściowe osłabienie po którym następuje ruch w stronę 3,30/EUR wydaje się nam najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ale tak naprawdę nie potrafimy wskazać kierunku zmian w najbliższych godzinach.

Co dalej?

Jest prawdopodobne, że podjęta zostanie próba kolejnego głosowania nad projektem, ale bez upadku kolejnej grupy banków i bolesnego uwidocznienia rozmiaru katastrofy na rynkach finansowych nie sposób oczekiwać odmiany nastawienia sceptycznych kongresmanów. Trudno więc liczyć zbytnio na taki scenariusz. Inną, bardziej w tej chwili realną ewentualnością jest organizowanie operacji ratunkowych ad-hoc tak jak w przypadku AIG, ale to oznacza kolejkę upadających banków (z których każdy obawiać się będzie losu Lehman Brothers) co także źle wróży kosztom płynności oraz w ogóle działaniu rynków kredytowych na świecie. W takiej sytuacji odpowiedzią musi być obniżka stóp procentowych - kontrakty terminowe na stopę Fed wyceniają już 66 proc. prawdopodobieństwa obniżki do, lub na posiedzeniu 29 października.

Co to znaczy:

Polskie obligacje oraz EUR/PLN wahać się będą dziś bardzo gwałtownie wraz z EUR/USD, gdy potrzeby bieżącej płynności na świecie walczyć będą z siłą polskiej gospodarki i rynków w porównaniu z katastrofami za oceanem. Jakakolwiek kierunkowa gra niezwykle niebezpieczna.

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: katastrofy | USA | plan ratunkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »