Korekta techniczna na ropie, miedź nadal zyskuje

Po rekordach cenowych na rynku ropy czas korektę techniczną sygnalizują analitycy.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje - surowiec jest wyceniany o 0,5 proc. niżej. Kończy się najdłuższe pasmo wzrostów cen ropy od 2 lat - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,37 USD, niżej o 0,53 proc.

Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 61,14 USD za baryłkę, niżej o 0,54 proc.

Reklama

Analitycy rynków paliwa zalecają zachowanie ostrożności, bo wysokie ceny ropy naftowej mogą być zachętą dla producentów do zwiększania jej dostaw.

Na rynkach są też obawy o to, jak będzie kształtował się popyt na ropę w najbliższej perspektywie, gdy wiele krajów wprowadza lub przedłuża lockdowny w swoich gospodarkach, walcząc z pandemią koronawirusa.

Tymczasem w USA maleją zapasy ropy - w ub. tygodniu spadły one o 6,66 mln baryłek, czyli o 1,4 proc. do 469 mln baryłek - podał amerykański Departament Energii (DoE) w swoim najnowszym raporcie.

Analitycy spodziewali się ich spadku - ale o 800 tys. baryłek.

Zapasy benzyny wzrosły jednak w tym czasie o 4,26 baryłek, czyli o 1,7 proc. do 256,4 mln baryłek. To już 3. z kolei tydzień wzrostu tych zapasów.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły za to o 1,73 mln baryłek, czyli o 1,1 proc. do 161 mln baryłek - podał DoE.

WTI na NYMEX w N.Jorku zwyżkowała łącznie w czasie poprzednich 8. sesji o ponad 12 proc.

Analitycy Citigroup szacują, że surowiec w USA zdrożeje do końca tego roku do 68 USD za baryłkę. Dla Brent na ICE prognozują wzrost ceny do 70 USD do końca 2021 r.

ROPA CRUDE

70,41 0,33 0,47% akt.: 18.12.2024, 19:35
  • Max 70,81
  • Min 69,62
  • Stopa zwrotu - 1T 1,96%
  • Stopa zwrotu - 1M 4,24%
  • Stopa zwrotu - 3M -0,21%
  • Stopa zwrotu - 6M -12,70%
  • Stopa zwrotu - 1R -2,76%
  • Stopa zwrotu - 2R -6,31%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź nadal zyskuje. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 8.300,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 0,17 proc. do 3,7790 USD za funt.

Metal jest wyceniany najwyżej od 8 lat po najdłuższym miesięcznym wzroście cen jaki zarejestrowano na LME.

Analitycy wskazują, że wyższe ceny PPI w Chinach zwiększają perspektywę, iż może rozpocząć się wzrost inflacji w USA i innych krajach.

W środę podano w Chinach, że ceny producenta PPI wzrosły w styczniu rdr o 0,3 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,4 proc. To pierwszy wzrost PPI od roku.

Rynki - od obligacji, po akcje i ropę naftową - już sygnalizują wyższe oczekiwania inflacyjne w związku z prognozami, że globalny wzrost gospodarczy odbije się po pandemii koronawirusa, bo bodźce fiskalne pobudzą popyt, a do tego przyspiesza wdrażanie szczepionek na Covid-19.

"W tym roku panuje po prostu +przytłaczający+ optymizm co do rynków towarowych" - mówi Xiao Fu, szef badań towarowych w BOCI Global Commodities.

"Dzięki łagodzeniu polityki monetarnej przez banki centralne w systemie finansowym jest dużo pieniędzy, a towary wydają się być postrzegane jako bezpieczne miejsce dla inwestorów do +parkowania+ ich gotówki" - dodaje.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 152 USD i kosztowała 8.300,00 USD/t, najwyżej od 8 lat.

Analitycy wskazują, że ceny miedzi podążą w kierunku najwyższych w historii, jakie notowano w 2011 r.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: giełdy towarowe | surowce naturalne | ceny ropy | miedź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »