Krótka lista na WSiP

Tylko Agora i konsorcjum Advent International i CA IB PRE IPO Investment I dostały się na krótką listę inwestorów dopuszczonych do kolejnego etapu prywatyzacji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Obecność na niej wydawcy "Gazety Wyborczej" to zaskoczenie.

Tylko Agora i konsorcjum Advent International i CA IB PRE IPO Investment I dostały się na krótką listę inwestorów dopuszczonych do kolejnego etapu prywatyzacji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Obecność na niej wydawcy "Gazety Wyborczej" to zaskoczenie.

W drugiej połowie marca Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło potencjalnych inwestorów do rokowań w sprawie sprzedaży do 60% akcji WSiP. To już czwarte podejście do prywatyzacji podręcznikowego wydawnictwa. 19 kwietnia resort otrzymał oferty od 8 podmiotów. Wczoraj do dalszego etapu dopuścił dwa z nich: Agorę i konsorcjum finansowe Advent International i CA IB PRE IPO Investment I. Takiego składu rynek raczej się nie spodziewał. Z kilku powodów.

Zaskoczenie

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Agory podjęła uchwałę, w której zobligowała zarząd spółki do przygotowania alternatywnej strategii, tłumacząc, że zakup wydawnictwa podręcznikowego i telewizji naziemnej nie jest możliwy. Wczoraj zarząd giełdowej firmy nie chciał komentować nieoczekiwanego zwrotu sytuacji. Wybór Agory kłóci się również z wizją nowego akcjonariatu, który miał dotychczas Jan Rurański, prezes WSiP. W wypowiedziach dla prasy zaznaczał, że prywatyzowana firma liczy na inwestorów stabilnych, ale finansowych.

Reklama

Finansowy, który zastąpił branżowego

Tak można określić rodzaj inwestora, jaki reprezentują Advent International i CA IB PRE IPO. Jednak charakter ich działalności sprawia, że nigdy nie są ostatnim właścicielem i raczej nie zagrzewają miejsca na długo. Advent to fundusz venture capital z horyzontem inwestycyjnym od 3 do 7 lat. Ma w portfelu m.in. Radio Zet i Radio Kolor. W ubiegłym roku odkupił od inwestora branżowego ogólnokrajowe radio węgierskie - Danubiusa. Ostatnio wziął także udział w prywatyzacji bułgarskiego operatora telekomunikacyjnego, stając na czele konsorcjum. Górny limit inwestycyjny AI to 30 mln dolarów... i więcej - jak mówią przedstawiciele firmy. Wszystko zależy od tego, czy w transakcję jest zaangażowany fundusz lokalny czy działający w skali Europy. Jakie plany ma AI wobec WSiP - nie chce na razie mówić.

Krótki termin

MSP dało wymienionym podmiotom 5 dni na zbadanie finansów WSiP oraz spotkanie z zarządem. Po zakończeniu due diligence mają dwa tygodnie na złożenie wiążących propozycji. - Nikt nie zdąży przeprowadzić badania w tak krótkim czasie. Ten przetarg zawsze miał i nadal ma charakter polityczny - powiedziała anonimowo osoba zbliżona do transakcji. Nasz rozmówca wskazał również, że - zgodnie z treścią zaproszenia do rokowań - wszystko jest w ręku ministra skarbu.

Wczoraj resort poinformował również, że równolegle do rokowań prowadzone są przygotowania do sprzedaży akcji WSiP na warszawskiej giełdzie. 26 maja Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła papiery wydawnictwa do publicznego obrotu. MSP chce sprzedać w ramach oferty publicznej minimum 25% akcji WSiP. 10% - w transzy dla inwestorów indywidualnych i 15% w transzy dla instytucji.

Zgodnie z treścią zaproszenia do rokowań, cena ustalona w ich trakcie nie będzie wyższa niż cena, po której drobni gracze będą mogli zapisywać się na walory w ofercie publicznej. Według nieoficjalnych informacji, w ubiegłym roku całe wydawnictwo wyceniano na 370-425 mln zł.

O co walczą

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne są najstarszą oficyną edukacyjną w Polsce. W 100% należą do Skarbu Państwa. Działają od 1945 r. (do 1974 r. jako Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych). Wydają rocznie około 700 publikacji książkowych i multimedialnych, 9 czasopism przedmiotowo-metodycznych oraz czasopismo popularno-naukowe "Świat Nauki". W ofercie firma ma 3 tysiące tytułów, w tym podręczniki i zeszyty ćwiczeń do wszystkich przedmiotów i klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także dla szkół specjalnych. Oficyna przygotowuje książki dla 6-, 5- i 4-latków. Szacunkowy udział WSiP w rynku książek edukacyjnych to 32%.

Grupa kapitałowa WSiP

- Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

- Dom Książki SA (90% należy do WSiP)

- Wkra SA

- Polmap Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (75% udziałów należy do Wkry)

- FIS Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie (100% udziałów należy do Wkry)

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: krótka | konsorcjum | skarbu | radio | International | zaskoczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »