Reklama

KUKE utrzymała rating Polski

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych utrzymała rating Polski na poziomie A+ - wynika z październikowej publikacji KUKE.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych utrzymała rating Polski na poziomie A+ - wynika z październikowej publikacji KUKE.

"Mamy obawy, że obecnie obserwowana niepewność na rynkach związana z problemami fiskalnymi państw strefy euro, może w najbliższym czasie przyczynić się do odczuwalnego spowolnienia światowej gospodarki.

W naszej ocenie istnieje wysokie ryzyko silnego osłabienia europejskiego sektora bankowego szczególnie w Niemczech i Francji. Może to oznaczać pogorszenie się warunków finansowania przedsiębiorstw, a w konsekwencji problemy z terminowym regulowaniem płatności wobec polskich eksporterów. Jednocześnie obserwujemy wzrost zaufania inwestorów do krajów spoza strefy euro o stabilnej pozycji politycznej gospodarczej: Szwajcaria, Szwecja i Czechy" - napisano w komentarzu do publikacji.

Reklama

Poniżej zestawienie ratingów dla pozostałych krajów

Zmiana oceny
  I       II III IV    V   VI
Malta      50 56 BBB- - negatywna BBB
Słowacja     50 75 A  - stabilna A-
Włochy      51 75 A  - negatywna A+
Chile      59 72 A-  - negatywna A
Albania     46 24 B  - stabilna B+
Białoruś     49 26 B+  - negatywna BB-
Bośnia
i Herzegowina  47 22 B  - negatywna B+
Macedonia    47 32 B+  - negatywna BB-
I  - nazwa kraju
II - Ocena Gospodarcza
III - Ocena Polityczna
IV - Rating X
V  - Perspektywa
VI - Rating VII

- KUKE podtrzymała prognozę zakładającą, że dynamika eksportu w 2011 roku wyniesie 11-12 proc. - poinformował PAP główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Piotr Soroczyński. - Prognoza, że eksport wyrażony w euro na koniec 2011 roku wzrośnie o 11-12 proc. jest niezagrożona - powiedział Soroczyński.

W połowie sierpnia Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych obniżyła prognozę wzrostu eksportu w 2011 roku do 11-12 proc., z prognozowanych wcześniej 13-14 proc. Prognozy zostały zweryfikowane po danych GUS o bilansie handlowym za okres styczeń-czerwiec. Z danych tych wynika, że wartość eksportu liczona w euro wzrosła rdr o 14,6 proc., zaś importu o 15,4 proc.

Prognoza wielkości eksportu we wrześniu 2011

Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki we wrześniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że we wrześniu eksport z Polski wyniósł 12,23 mld euro. Był więc o 5,4% wyższy niż w sierpniu oraz o 5,1% większy niż we wrześniu 2010 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 53,02 mld tj. o 10,8% więcej niż w sierpniu 2011 r. i o 15,1% więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

Korporacja oczekuje, że w okresie IX - XI 2011 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 7,9% w euro, a w wymiarze złotowym o 17,9%. Oczekujemy, że w całym roku 2011 r. eksport z polski wyniesie w euro 139,7 mld, co oznacza wzrost o 11,7% w porównaniu do roku poprzedniego. Wyrażony w złotych eksport wyniesie 570,5 mld, co oznacza wzrost o 14,2%. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2012 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 155,7 mld euro tj. o 11,5% oraz o 7,0% w złotych - do kwoty 610,7 mld.

We wrześniu zainteresowanie klientów Korporacji, prowadzeniem działalności eksportowej, było wyraźnie wyższe niż obserwowane w sierpniu i jednocześnie silniejsze niż przed rokiem. Wartość dostępnych dla klientów limitów na transakcje eksportowe była w końcu września wyższa niż przed miesiącem o 2,7%. Jednocześnie okazała się o 23,1% wyższa od obowiązującej przed rokiem. We wrześniu obserwowany był spadek zainteresowania klientów transakcjami krajowymi (będący w istocie odreagowaniem wcześniejszego bardzo dużego wzrostu). Kwoty dostępnych limitów dotyczących ochrony obrotu krajowego we wrześniu były niższe od sierpniowych o 4,1 %. Jednocześnie ich wartość była o 14,7% wyższa niż przed rokiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »