Kulczyk Holding na długo związany z Orlenem

W piątek, do godz. 22.00, Orlen miał złożyć ostateczną ofertę na zakup 63% akcji czeskiego Unipetrolu. Jeszcze o 20.00 miała się odbyć telekonferencja przedstawicieli spółki przebywających w Pradze z zarządem firmy w Warszawie.

W piątek, do godz. 22.00, Orlen miał złożyć ostateczną ofertę na zakup 63% akcji czeskiego Unipetrolu. Jeszcze o 20.00 miała się odbyć telekonferencja przedstawicieli spółki przebywających w Pradze z zarządem firmy w Warszawie.

W Czechach ostateczne rozmowy z konsorcjantami (Agrofert i ConocoPhillips) prowadzili Janusz Wiśniewski i Sławomir Golonka, wiceprezesi Orlenu, oraz Jacek Walczykowski i Ryszard Ławniczak, oddelegowani członkowie rady nadzorczej. Strona polska do ostatniej chwili zwlekała ze złożeniem oferty. Dlaczego? Przede wszystkim chodziło o utajnienie ceny. Istniały bowiem obawy, że wartość oferty mógłby poznać jedyny konkurent - węgierski MOL. W piątek wieczorem informację o wycofaniu się z przetargu przekazał Shell, który obok MOL i Orlenu znajdował się na krótkiej liście.

Reklama

Orlen prawdopodobnie nie nawiązał współpracy z czeską spółką Seta, która zabiegała o współpracę przy zakupie Unipetrolu, o czym informowaliśmy w minioną środę. Do pośredniczenia w rozmowach z Setą przyznał się Józef Woźniakowski, wiceminister skarbu państwa.

Jan Waga, prezes Kulczyk Holding i od niedawna przewodniczący rady nadzorczej Orlenu, ocenia, że:

- Jeżeli Orlen kupi Unipetrol, to zarządzanie czeską spółką przejmie najwcześniej w drugiej połowie tego roku.

- Brak fuzji MOL i Orlenu będzie oznaczał realizację przez polską firmę innych - gorszych - wariantów.

- Zarząd Orlenu wymagał wzmocnienia, stąd powołanie nowej osoby. Dlaczego Krzysztofa Kluzka? Bo zna spółkę, jest dociekliwy i analizuje wiele aspektów działalności przedsiębiorstwa.

- Kulczyk Holding w żadnej firmie nie jest inwestorem krótkoterminowym.

- "Rozkręcanie" afery Orlenu może być efektem walki o wpływy, jaka zawsze towarzyszy zmianom władzy w Polsce.

- Koncern powinien bronić pozycji na polskim rynku paliw i rozwijać część petrochemiczną.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: mol | Holding | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »